Rozmowa Dnia
Grażyna Dziedzic
Jak poinformowało Ministerstwo Edukacji Narodowej - program zajęć edukacji zdrowotnej obejmuje dziesięć obszarów, m.in. internet i profilaktykę uzależnień, dojrzewanie, wartości i postawy, zdrowie seksualne i fizyczne oraz zdrowie psychiczne.
- Edukacja w tym zakresie jest bardzo potrzebna - mówiła w "Rozmowie Dnia" kujawsko-pomorska kurator oświaty Grażyna Dziedzic. - Co roku z wielką przykrością odnotowujemy samobójstwa wśród młodzieży. Dziś jest dopiero połowa stycznia, a w naszym województwie mieliśmy już jedno samobójstwo 14-latki. To są wielki porażki nas, dorosłych. I to my, dorośli, musimy zaprojektować coś, co będzie chroniło te dzieci. Dbałość o zdrowie psychiczne i rozmowa o wartości życia jest niezbędna. Wiele osób, które protestuje przeciwko wprowadzeniu tej edukacji nie zna programu, który budowany był przez ekspertów. Nie ma w nim nic, co mogłoby deprawować młodzież.
Od 1 września edukacja zdrowotna będzie przedmiotem dodatkowym od czwartej klasy szkoły podstawowej oraz w klasach I – III liceów ogólnokształcących i techników.
Na antenie mówiliśmy również o tym, jak szkoły z regionu wypadły w Ogólnopolskim Rankingu Liceów i Techników "Perspektywy 2025".
Anna Niewiadomska
- Osoby, które czują się dyskryminowane mogą liczyć na moją pomoc - mówiła Anna Niewiadomska. - Bardzo chcę się skupić na tematach antydyskryminacyjnych, antymobbingowych i antyprzemocowych - mówiła pytana o swoje plany na ten rok.
Podawała też przykład, w jaki sposób może pomóc osobom czującym, że zostały niesprawiedliwie potraktowane.
- Zgłosili się rodzice, którzy uważali, że ich dziecko zostało nierówno potraktowane w szkole. Nie chcieli, żeby sprawa została zamieciona pod dywan. Poprosili o pomoc kuratorium, ale ja także zostałam zawiadomiona o sprawie. Uczestniczyłam rozmowach z dyrekcją, z nauczycielami, byłam w stałym kontakcie z kuratorium - zresztą cały czas jestem. Wszystko po to, żeby rodzice czuli, że ich sprawa jest ważna, że nie będzie zamiatana pod dywan. Jeżeli jednak w jakiejś sprawie nie jestem w stanie pomóc, to staram się znaleźć inną drogę wyjścia.
Anna Niewiadomska zachęcała też mieszkanki naszego regionu do wzięcia udziału w plebiscycie Ambasady Brytyjskiej „Liderki Równości". Ona sama jest jego ubiegłoroczną laureatką.
Marek Rzepa
Władze spółki początkowo zakładały marginalną rolę radiostacji. – Sytuacja jednak szybko się zmieniła, dzięki lokalnym działaczom. Radio spełniało szczególną rolę, jeżeli chodzi o integrację polskiego społeczeństwa – mówił Marek Rzepa. – Polskie Radio centralne wyobrażało sobie tę rozgłośnię jako swego rodzaju przekaźnik swojego programu, natomiast wiadomo było, że na tzw. wielkim Pomorzu, które się wówczas budowało, była potrzebna radiostacja - chociażby z tego powodu, że wokół była bardzo agresywna radiofonia niemiecka z potężną mocą, która nadawała programy, mające świadczyć przeciwko polskości ziem Mazur, Kaszub, pogranicza itd. Pierwsze programy były dość ubogie, radio polegało na tym, że prowadziło się godzinne odczyty, czyli to była mówiąca gazeta. (...)
Agnieszka Kłopotek
Rok – o tyle ma być opóźniona budowa obwodnicy Tucholi. Okazało się, że jej planowany przebieg koliduje z gazociągiem na trasie Dworzysko – Chojnice. Jak dotąd nie udało się rozwiązać tego problemu, co wpływa na opóźnienia w realizacji tej inwestycji. – Będę interweniowała w tej sprawie – mówiła w „Rozmowie Dnia” Polskiego Radia PiK posłanka PSL–Trzeciej Drogi Agnieszka Kłopotek.
– Będę składała interpelację do ministra właściwego – Ministra Aktywów Państwowych w sprawie Polskiej Spółki Gazowej, będę prosiła o wyjaśnienia, na jakim etapie są ich uzgodnienia, dlaczego to tak długo trwa, kiedy można się spodziewać konkretnych rozwiązań – zapowiada posłanka.
Według pierwotnych ustaleń, droga miała zostać ukończona w 2027 roku. Wiadomo już, że tak się nie stanie. – Został podpisany aneks, założono, że realizacja zadania zakończy się do 2028, więc inwestycja jest przeciągnięta o rok, mam nadzieję, że może nie na wiosnę tego roku, ale na przykład latem ta łopata zostanie wbita – wskazuje Agnieszka Kłopotek.
Obwodnica Tucholi ma mieć około 10 kilometrów, a szacowany koszt jej budowy to 126 mln złotych.
Rafał Wąsowicz
– To jest już nasza druga skarga, w poprzedniej kadencji składaliśmy skargę, kiedy marszałek więcej środków unijnych zamierzał przeznaczyć na drogi, niż na kolej – wówczas Komisja Europejska naszą skargę uznała, część środków z dróg została przeznaczona na transport kolejowy – tłumaczy Wąsowicz.
– Teraz mamy sytuację powtórzoną, uważamy, że unijne środki powinny być przeznaczone na rozwój zrównoważony, ale nie tylko na ścieżki rowerowe czy, jak się teraz mówi, na budowę obwodnic – bo 300 mln zł ma kosztować budowa 14 obwodnic w naszym województwie. Nie mamy zarzutu do środków wydatkowanych na Przewozy Regionalne, tylko do tego, że marszałek nie reaktywuje linii, które są nieczynne. Od 20 lat w naszym regionie nie reaktywowaliśmy żadnej linii kolejowej, inne województwa robią to za środki unijne – podkreśla.
Prof. Barbara Brodzińska-Mirowska
– Zdecydują o naszej przyszłości na najbliższe lata – tak oceniła znaczenie wyborów prezydenckich. – Bardzo ważne wybory, dlatego że one w istocie „ustawią” najbliższe lata politycznie, dlatego że od decyzji, czy domknie się realnie ta zmiana, którą rozpoczęto w 2023 roku – mówiła.
Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 18 maja.
Łukasz Krasoń
Ustawa o asystencji osobistej ma być dla nich szansą na bardziej niezależne życie i wejście na rynek pracy. Projekt ustawy jest właśnie konsultowany.
Jakie wątpliwości i uwagi osób najczęściej zgłaszają uczestniczący w konsultacjach? – Dotyczą one wieku osób, do których będą kierowane te usługi. W naszym projekcie to osoby od 13. do 65. roku życia. Są osoby, które chciałby rozszerzyć tę grupę; zdarzają się uwagi dotyczące liczby godzin – w projekcie jest do 240 godzin miesięcznie. Są też uwagi czysto techniczne, wynikające z większej być może wiedzy, doświadczenia samorządowców, którzy tę ustawę będą realizować – mówi wiceminister Krasoń.
– Te uwagi bierzemy bardzo na serio, staramy się na bieżąco je „obrabiać” i w momencie, kiedy konsultacje się skończą – a zakończą się 15 stycznia – będziemy do tego siadać, będziemy starali się nanosić to, co możemy, na projekt ustawy, tak, aby ta ustawa była jeszcze lepsza – zapowiada.
Całej rozmowy można wysłuchać poniżej.
Maciej Klimek
Strażacy są w grupie służb mundurowych, która prowadzi rozmowy z MSWiA. Ich protest na razie polega na oflagowaniu komend i samochodów.
- Ale nie wykluczamy zaostrzenia protestu. Były już jego wcześniejsze formy - zaprzestanie prac gospodarczych, ćwiczeń i szkoleń, ale na tę chwilę idziemy w kampanię informacyjną - mówił w „Rozmowie Dnia” Maciej Klimek, przewodniczący Międzyregionalnej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność" woj. kujawsko-pomorskiego. - Ewentualnie w lutym wdrożymy tzw. profilaktykę zdrowotną. Strażacy są w najwyższej grupie narażenia na choroby nowotworowe. Chcemy uświadamiać im i przypominać, że należy dbać o zdrowie. Po to jest m.in. kampania, która jest promowana przez ministra zdrowia - „Profilaktyka 40 plus”. (...)
Anna Jackowska
Reforma w urzędach pracy to jeden z kamieni milowych w procesie starania się o kolejne unijne pieniądze w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Rząd w Wigilię przyjął projekt ustawy autorstwa Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Jakie będą najważniejsze zmiany? – Projekt przewiduje kilka zasadniczych przemian. Rynek pracy bardzo się zmienił, a ustawa, na której pracują te placówki, ma już ponad 20 lat. Została uchwalona w 2004 roku, a mamy 2025. Rzeczywiście, przepisy są anachroniczne. Kilkadziesiąt, a może nawet kilkaset razy były nowelizowane (ponad 200) i wiele z nich zupełnie nie przestaje do dzisiejszej rzeczywistości.
– Ta zmiana, która za chwilę będzie procedowana w Parlamencie, wprowadza kilka nowości, z jednej strony będą służyły zarówno pracodawcom, jako jednej części rynku pracy, jak i pracownikom czy poszukującym pracy. Powiem tylko o kilku zmianach, które być może są najbardziej istotne dla naszych słuchaczy. Po pierwsze, zniesienie właściwości miejscowej urzędów pracy. Miejsce zameldowania na terenie powiatu nie będzie już potrzebne, żeby móc się zarejestrować. Dzisiaj mogę wyjechać, szukać pracy w Bydgoszczy, czy w Gdańsku, a jestem zameldowana we Włocławku i nie mogę się zarejestrować w tamtym urzędzie – zaznaczyła Jackowska.
– Mała mobilność też jest głównym problemem niskiej aktywności zawodowej pewnej grupy naszych rodaków, stąd ta zachęta. Druga ważna zmiana, to jest poszerzenie grupy odbiorców, która będzie mogła zwrócić się o pomoc do urzędu pracy. Do tej pory, żeby skorzystać z czegoś, trzeba było być u nas zarejestrowanym jako osoba bezrobotna. Dzisiaj ta pomoc będzie skierowana do osób, które są aktywne zawodowo, ale też do tych, którzy zeszli z tego rynku pracy i chcą znowu na niego powrócić, m.in. do emerytów. W projekcie mamy przewidziane zupełnie nowe formy, które są adresowane do tych grup związanych, chociażby z możliwością finansowania podnoszenia kwalifikacji, zmiany kwalifikacji tzw. kształcenia ustawicznego – dodała.
Emeryt, który pobiera świadczenie emerytalne, ale czuje się młodo, ma siłę i chce pracować, może na przykład zmienić swoje kwalifikacje, doszkolić się, przeszkolić. – To jest intencją tej przemiany. Wobec niskiego poziomu kształcenia ustawicznego Polaków na tle danych unijnych, jednak ta zmiana jest pożądana i konieczna. Po pierwsze, z uwagi na deficyty kadrowe, które obserwuje się na rynku pracy i te zasoby kadrowe wśród osób starszych możemy wykorzystać. Z drugiej strony w kierunku tych emerytów to też jest rewolucja. Będzie możliwość zastosowania form wsparcia dla pracodawców. Dzisiaj, jeżeli chce uzyskać jakieś wsparcie finansowe z urzędu pracy, to ono wiąże się z osobą, która jest zarejestrowana jako bezrobotna i niebędąca wieku emerytalnym, niepracująca. Po tej zmianie, jeżeli pracodawca będzie chciał zatrudnić emeryta, będzie mógł z nami podpisać umowę o refundacji części wynagrodzenia i składek. (...)
Krzysztof Nowak
Zobacz także
Do wyboru dobrej zmiany przekonywał w Bydgoszczy Zbigniew Ziobro
2019-10-03, 14:00Minister sprawiedliwości zachęcał na bydgoskim Starym Rynku do pójścia do urn wyborczych, i do poparcia Ireneusza Stachowiaka. Czytaj dalej »
Debata Polskiego Radia PiK z liderami list wyborczych okręgu bydgoskiego [wideo]
2019-10-03, 12:40W czwartek (03.10.) odbyła się druga debata liderów list wyborczych. Tym razem zaprosiliśmy do studia kandydatów z okręgu bydgoskiego. Dyskutowaliśmy o polityce regionalnej, polityce społecznej oraz kulturze. Czytaj dalej »
- PiS jest przeciwko samorządowi - mówił poseł Paweł Olszewski w PR PiK
2019-10-03, 11:40Poseł Paweł Olszewski, który był gościem czwartkowej 'Rozmowy dnia' Polskiego Radia PiK, zapytany czy w Bydgoszczy możliwe jest porozumienie ponad podziałami, podobne jak w Toruniu, odpowiedział, że nie przewiduje takiej możliwo… Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2019-10-03, 06:03Gościem Rozmowy dnia był poseł Paweł Olszewski (PO). Posła pytaliśmy między innymi o budowę kluczowych dla Bydgoszczy dróg S5 i S10, współpracę w ramach województwa — czy jest możliwe wspólne działanie dla dobra regionu i… Czytaj dalej »
„To początek końca” - tak mówią o szpitalu w Grudziądzu radni PiS
2019-10-02, 19:49Tragiczna i dramatyczna - tak wygląda sytuacja finansowa Grudziądza i miejskiego szpitala - uważają grudziądzcy radni Prawa i Sprawiedliwości i kandydat tej partii do Sejmu. Dzisiaj zwołali konferencję prasowa w tej sprawie. Czytaj dalej »
Ireneusz Nitkiewicz o problemach osób niepełnosprawnych
2019-10-02, 16:43Problemom osób niepełnosprawnych i propozycjom dotyczącym pakietu szczepień - poświęcona była konferencja wyborcza kandydata KO z Bydgoszczy Ireneusza Nitkiewicza. Czytaj dalej »
"W obronie wartości: rodziny, życia i polskich tradycji". Wspierają Grażynę Szabelską
2019-10-02, 15:40Ufają, że będzie reprezentować tradycyjne wartości i interes Polski. Bydgoskie stowarzyszenia patriotyczne i kombatanckie udzieliły swojego poparcia radnej klubu PiS Grażynie Szabelskiej w wyborach do Parlamentu. Czytaj dalej »
Poseł Kownacki: Cała sprawa oczyszczalni ścieków to wielki skandal
2019-10-02, 11:46- W związku z awarią warszawskiej oczyszczalni ścieków mamy do czynienia z podwójna katastrofą ekologiczną - mówił Bartosz Kownacki, gość 'Rozmowy dnia' w Polskim Radiu PiK. Poseł PiS przypomina, że istnieją podejrzenia, iż… Czytaj dalej »
Iwona Kozłowska o sytuacji osób niepełnosprawnych. Potrzebne zmiany
2019-10-02, 08:12Sytuacja w służbie zdrowia jest tragiczna, a najbardziej odczuwają to starsi i niepełnosprawni - informowała w Bydgoszczy Iwona Kozłowska. Kandydatka Koalicji Obywatelskiej do Sejmu w obecności niepełnosprawnych i ich opiekunów przedstawiła… Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2019-10-02, 06:00Komentarz do informacji dotyczących możliwości składowania odpadów z warszawskiej oczyszczalni na terenie województwa kujawsko-pomorskiego oraz do toczącej się kampanii wyborczej na przykładzie głośnych ostatnio wystąpień blogerki… Czytaj dalej »