Rzecznik rządu w odpowiedzi na raport NIK ws. wyborów prezydenckich. Decyzje zgodne z prawem
Wszystkie decyzje o rozpoczęciu technicznych przygotowań do głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich były wydane zgodne z przepisami prawa; zarzuty wobec Poczty Polskiej i Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych nie mają uzasadnienia w stanie prawnym - podkreślił rzecznik rządu Piotr Müller odnosząc się do raportu Najwyższej Izby Kontroli.
Prezes NIK Marian Banaś zaprezentował w czwartek raport Najwyższej Izby Kontroli dotyczący przygotowań do wyborów korespondencyjnych prezydenta RP, które miały się odbyć 10 maja 2020 r. Według NIK nie było podstaw prawnych do tego, żeby prezes Rady Ministrów wydawał jakiekolwiek polecenia Poczcie Polskiej i Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych związane z wykonaniem i realizacją wyborów prezydenckich 10 maja ub.r. Izba skierowała do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w związku z organizacją wyborów przez zarządy Poczty Polskiej i PWPW.
Podczas czwartkowej konferencji do raportu odniósł się rzecznik rządu podkreślając, że wszystkie decyzje o rozpoczęciu technicznych przygotowań do głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich były wydane zgodne z przepisami prawa. Jak dodał, wynika to wprost z opinii prawnych.
- Prezes Rady Ministrów oraz szef Kancelarii Premiera działali zgodnie z przepisami prawa, stali również na straży wykonania przepisów konstytucyjnych, które mówiły o tym, w jakim terminie powinny odbywać się wybory prezydenckie zarządzone przez marszałka Sejmu na dzień 10 maja - mówił Müller.
- Celem przyjętych działań w tym czasie było umożliwienie udziału w wyborach tych grup osób, które - zgodnie z wtedy obowiązującymi przepisami prawa - miały prawo do głosowania korespondencyjnego i były szczególnie zagrożone ze względu na trwającą wtedy pandemię koronawirusa - dodał.
- Uważamy ponadto, że stawianie zarzutów wobec Poczty Polskiej czy Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych nie mają uzasadnienia w stanie prawnym oraz faktycznym - oświadczył. Wskazał, że „te instytucje - zgodnie z prawnie wydanymi decyzjami przez prezesa Rady Ministrów - miały obowiązek podjęcia tych czynności technicznych”.
Jak dodał, zarówno premier, jak i cały rząd miały obowiązek, aby wspomóc wykonanie czynności technicznych.
Zacytował też cztery opinie, w myśl których premier miał prawo do zarządzenia przygotowań do wyborów na podstawie ustawy covidowej, przyjętej przez Sejm.
„Decyzje miały charakter przygotowawczy, stawiając w stan gotowości przedsiębiorców, którym powierzony miał być druk kart wyborczych oraz doręczenia i obrót dokumentami w zakresie korespondencyjnej formy wyborów prezydenckich” - uznał w swej opinii Ośrodek Analiz Cegielskiego.
„Wydanie polecenia przez Prezesa Rady Ministrów zgodnie z realizowanym wnioskiem, w oparciu o regulację zawartą w art. 11 ust. 2 specustawy, należy ocenić jako działanie konieczne, niezbędne i wyjątkowe, ukierunkowane bezpośrednio na zwalczanie i zapobieganie epidemii. Stan epidemii podczas którego przeprowadzone mają zostać wybory na Prezydenta RP w 2020 r. w trybie korespondencyjnym, niewątpliwie uzasadnia wykorzystanie wprowadzonej w specustawie możliwości interwencji Prezesa Rady Ministrów” - to z kolei opinia dr Krzysztofa Wąsowskiego.
„Działania Prezesa Rady Ministrów podjęte na podstawie art. 11 Ustawy o Szczególnych Rozwiązaniach dokonane były na podstawie i w ramach obowiązującego porządku prawnego. Prezes RM nie przekroczył ich w zakresie swoich kompetencji wskazanych wyżej w wymienionym przepisie prawa” - stwierdziła kancelaria Brysiewicz i wspólnicy.
„Prezes Rady Ministrów w obu omawianych decyzjach ani nie zarządził wyborów prezydenckich, ani nie zarządził w nich trybu głosowania korespondencyjnego. W decyzjach tych Premier jedynie nakazał dwóm przedsiębiorcom publicznym, aby te rozpoczęły proces techniczno-organizacyjnego przygotowywania się do głosowania korespondencyjnego, tak jak to głosowanie przewidywały obowiązujące przepisy Kodeksu wyborczego” - uznał prof. dr hab. Marek Szydło.
Piotr Müller pytany o ewentualne dymisje podkreślił, że premier oraz doradcy KPRM działali zgodnie z prawem, dlatego nie ma podstaw, aby Mateusz Morawiecki czy ktokolwiek inny z osób, które działy na mocy decyzji o przygotowaniu wyborów miały składać dymisję.
- Nawet NIK nie zdecydowała się dzisiaj na skierowanie zawiadomienia do prokuratury, ponieważ sama ma wątpliwości czy zawiadomienie powinno być złożone ze względu na stan prawny, który wtedy istniał - zwrócił uwagę. - Naszym zdaniem z opinii prawnych uprawnienie premiera było możliwe na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy covidowej - dodał rzecznik rządu.
Raport NIK dotyczy organizacji planowanych na 10 maja ub. roku wyborów prezydenta, w których Polacy, ze względu na pandemię COVID-19, mieli głosować wyłącznie drogą korespondencyjną. Za organizację głosowania - zgodnie z ustawą z 6 kwietnia o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta RP zarządzonych w 2020 r., która weszła w życie 9 maja - odpowiadał minister aktywów państwowych. Wydrukowane zostały m.in. pakiety wyborcze; ich dostarczeniem miała się zająć Poczta Polska.
Wybory jednak nie odbyły się 10 maja. Tego dnia Państwowa Komisja Wyborcza stwierdziła w wydanej uchwale, że „brak było możliwości głosowania na kandydatów” i że fakt ten jest równoważny w skutkach z przewidzianym w art. 293 Kodeksu wyborczego brakiem możliwości głosowania ze względu na brak kandydatów. Ostatecznie wybory odbyły się 28 czerwca.
Zobacz także
Prawo i Sprawiedliwość prezentuje swoje hasło na wybory. Na co postawili?
2023-08-18, 12:51- Hasło wyborcze Prawa i Sprawiedliwości to „Bezpieczna Przyszłość Polaków' - poinformował w piątek wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Czynimy wszystko, i to skutecznie, by to bezpieczeństwo stale rosło - powiedzi… Czytaj dalej »
Sejm przyjął uchwałę o zarządzeniu referendum ogólnokrajowego na 15 października
2023-08-17, 18:00Zjednoczona Prawica, Kukiz '15 i Polskie Sprawy zagłosowały „za' i te głosy wystarczyły do wymaganej większości. Referendum odbędzie się w dniu wyborów parlamentarnych. Padną w nim cztery pytania: o wyprzedaż majątku państwowego… Czytaj dalej »
Jest porozumienie liderów partii opozycyjnych w sprawie Paktu Senackiego
2023-08-17, 12:36Zakończyły się prace nad drugą edycją Paktu Senackiego. Najważniejsze jest to, że po długich przygotowaniach doszliśmy do porozumienia, kierując się przede wszystkim optymalizacją wyniku - powiedział w czwartek (17 sierpnia) senator… Czytaj dalej »
Wniosek o przeprowadzenie referendum przyjęty. Teraz prace w Komisji Ustawodawczej
2023-08-17, 12:09Sejm przegłosował w czwartek (17 sierpnia) wniosek rządu o przeprowadzenie referendum ogólnokrajowego. Nie oznacza to jeszcze zarządzenia referendum. Teraz wniosek rządu trafi do Komisji Ustawodawczej, która przygotuje projekt uchwały… Czytaj dalej »
„Zdradził polską wieś": Michał Kołodziejczak z Agrounii startuje z listy Koalicji Obywatelskiej
2023-08-16, 11:50Michał Kołodziejczak z Agrounii i były Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar wystartują w wyborach parlamentarnych wspólnie z KO - poinformował w środę przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. Rzecznik rządu dosadnie… Czytaj dalej »
Wybory do Sejmu: Kidawa-Błońska będzie jedynką KO w okręgu toruńskim?
2023-08-14, 13:54Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska ma zostać jedynką Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Sejmu w okręgu toruńskim. Dwójką na liście ma być poseł z Torunia Arkadiusz Myrcha. Czytaj dalej »
Wicemarszałek Zbigniew Sosnowski „jedynką" Trzeciej Drogi w okręgu toruńskim
2023-08-10, 21:14Były wiceszef MSWiA Zbigniew Sosnowski z Polskiego Stronnictwa Ludowego ma być „jedynką' listy Trzeciej Drogi w wyborach do Sejmu w okręgu toruńskim. Taką informację potwierdził sam zainteresowany, który od 2019 roku jest wicemarszałkiem… Czytaj dalej »
Chcą walczyć o „bliższe ludziom” prawa podatkowe. Konfederacja prezentuje kandydatów
2023-08-10, 14:12Godność człowieka i niskie podatki - na to chcieliby kłaść nacisk w Senacie przedstawiciele Konfederacji. W czwartek (10 sierpnia) w Bydgoszczy ugrupowanie przedstawiło dwóch swoich kandydatów z naszego regionu. Czytaj dalej »
Przemysław Wipler: Konfederacja nie wejdzie w koalicję ani z PiS-em, ani z PO [Rozmowa dnia]
2023-08-10, 09:34Przemysław Wipler, jedynka Konfederacji w Toruniu, który wywołał niedawno burzę w Internecie zapowiedzią technicznego porozumienia z Koalicją Obywatelską, w „Rozmowie dnia” Polskiego Radia PiK zadeklarował równy dystans do obu… Czytaj dalej »
Ekwador: Kandydat na prezydenta zastrzelony podczas wiecu wyborczego [wideo]
2023-08-10, 09:20Ubiegający się o urząd prezydenta Ekwadoru Fernando Villavicencio został zastrzelony podczas spotkania z wyborcami - podała lokalna telewizja Ecuavisa. Do zabójstwa doszło w środę wieczorem czasu lokalnego w stolicy kraju, Quito. Czytaj dalej »