Prof. Zybertowicz: Wojna polityczna w Polsce to spór o rozumienie racji stanu [rozmowa]
- Najgłębszą osią sporu w Polsce jest różnica pomiędzy tymi, którzy chcą zachowania pełnej suwerenności i tożsamości narodowej, a tymi, którzy chcą pełnej federacji w ramach Unii Europejskiej - uważa socjolog i doradca prezydenta Andrzeja Dudy, prof. Andrzej Zybertowicz, który był dziś gościem Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK.
Michał Jędryka: Prezydent Andrzej Duda wrócił ze Stanów Zjednoczonych, jego wizytę na pewno można określić jako pewien sukces. Można jednak zapytać, czy to jest sukces wizerunkowy, bo padło mnóstwo sloganów, że Ameryka kocha Polskę, że jest prawdziwa przyjaźń między prezydentami, a Internet obiegło zdjęcie, na którym Andrzej Duda siedzi, a Donald Trump stoi. Ale czy w kategoriach dobra państwa jest to rzeczywiście sukces Polski?
Prof. Andrzej Zybertowicz: Ja bym się zatrzymał przez chwilę przy zdjęciu prezydentów – bo pokazuje, że zrobili sobie pewien żart. Nie tylko pokazali dystans do siebie, odwracając proporcje, ale zrobili też sobie żart z amatorów, analityków, naiwnych, a czasami działających w złej wierze komentatorów, którzy są skłonni, żeby sprowadzać wszystko w polityce, co jest dostrzegalne do symboli, do tego tylko, co jest widoczne.
Z jednej strony oczywiście sukcesy wizerunkowe i symbole wpływają na emocje społeczne, choć doraźnie. Z drugiej strony - kluczowe decyzje są podejmowane, zarówno podczas przygotowań do wizyty, jak i w czasie spotkań, które nie są filmowane. Jako doradca już drugiego prezydenta, wcześniej doradca premiera Jarosława Kaczyńskiego wiem, że prawie nigdy opinia publiczna nie jest zaznajamiana z całą treścią uzgodnień. Często, gdy głowy państwa rozmawiają ze sobą w cztery oczy, przy obecności tylko tłumaczy albo w wąskim gronie doradców, są uzgadniane sprawy bardzo subtelne, dotyczące przedsięwzięć realizowanych przez oba kraje, o których opinia publiczna dowiaduje się po latach z pamiętników. I ekscytowanie się zdjęciami zostało właśnie w sposób ironiczny podsumowane przez to odwrócone zdjęcie. (...)
Kampania wyborcza dobiega końca. Co jest i będzie w tej drugiej turze - Pana zdaniem - zasadniczą osią sporu?
- Jako socjolog wolałbym, żeby kampania była wykorzystana w celu wspólnego, pogłębionego dyskutowania o najważniejszych wyzwaniach rozwojowych, ale niestety dynamika dzisiejszego świata - gdzie jesteśmy przeciążeni informacjami - powoduje, że informacje nie emocjonujące, niedostatecznie atrakcyjne dla naszej przeciążonej percepcji, nie przebijają się. Trzeba więc spodziewać się, że niestety oba sztaby będą próbowały mobilizować swoich zwolenników, przywołując różne motywy. Trzeba liczyć się z tym, że obie strony będą sobie zarzucały pewne rzeczy – kluczowe jest to, żeby te zarzuty były oparte na faktach, na informacjach prawdziwych, a nie wyobrażeniach. Więcej nie chciałbym mówić, bo to jest element taktyki sztabów wyborczych.
Co jest Pana zdaniem zasadniczą osią sporu dzielącego Polaków na dwa wrogie obozy? To, że te obozy się nienawidzą to widać, ale co jest najgłębszym powodem tej wojny?
- Moja hipoteza jest taka, że w tle jest to, o czym się w dyskusji nie mówi - czyli rozumienie racji stanu. Czy racja stanu, czy największy interes Polski i Polaków polega na tym, żebyśmy umacniali naszą tożsamość pamiętając, że Polska istnieje ponad tysiąc lat, Unia lat kilkadziesiąt i w niestabilnym świecie potrzebujemy nie tylko silnego organizmu państwowego, ale i silnej tożsamość opartej na korzeniach naszej przeszłości? Czy też mamy włączyć się do pewnej wizji odgórnej integracji europejskiej, słuchać sugestii z Berlina, Paryża i Brukseli?
Sądzę, że ta najgłębsza oś podziału nie jest artykułowana przez przedstawicieli opozycji, ale wielu Polaków to czuje. Wielu Polaków – zwłaszcza młodego pokolenia - jest jakby zjednanych przez wizję kosmopolityczną, która jest - moim zdaniem - nierealistyczną pułapką dla ludzkiej mentalności. Inna część Polaków – ci, którzy sympatyzują ze środowiskiem dobrej zmiany uważają, że rozwój Polski może polegać na łączeniu tradycji i nowoczesności, przy założeniu, że kluczowe decyzje o naszym rozwoju mają być podejmowane w Warszawie. Myślę, że to jest ta najgłębsza warstwa, ale ona w rozmaitych emocjonujących starciach przejawia się w postaci zmistyfikowanej. (…)
Posłuchaj całej „Rozmowy Dnia"
Zobacz także
PKW zarejestrowała pięć komitetów w wyborach do PE
2019-03-05, 14:55Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała pięć komitetów wyborczych w majowych eurowyborach: PiS; Kukiz'15; Lewicę Razem - Partię Razem, Unię Pracy, RSS; Konfederację Korwin, Braun, Liroy, Narodowcy oraz Ruch 11 Listopada. Czytaj dalej »
Aleksandra Dulkiewicz wygrała wybory na prezydenta Gdańska
2019-03-04, 10:5839-letnia Aleksandra Dulkiewicz, prawnik i samorządowiec, wygrała w I turze przedterminowe wybory na prezydenta Gdańska uzyskując 82,22 proc. poparcia - poinformował w poniedziałek przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej w Gdańsku… Czytaj dalej »
Uchwała programowa Nowoczesnej na wybory do Parlamentu Europejskiego
2019-03-02, 16:45Rada Krajowa Nowoczesnej przyjęła w sobotę uchwałę programową na wybory do PE, które mają być elementem minimum programowego Koalicji Europejskiej. Nowoczesna postuluje m.in. wejście do strefy euro, czy ustanowienie nowego mechanizmu… Czytaj dalej »
Niższe opodatkowanie pracy i decentralizacja w programie Polski Fair Play
2019-03-02, 15:48Inicjatywa Polska Fair Play Roberta Gwiazdowskiego przedstawiła w sobotę na konwencji główne założenia programowe. To m.in. niższe opodatkowanie pracy, wprowadzenie Jednomandatowych Okręgów Wyborczych, decentralizacja państwa oraz… Czytaj dalej »
Czy prezes Jarosław Kaczyński spełni prośbę posłanki Anny Sobeckiej?
2019-02-23, 11:08Toruńska posłanka apeluje do prezesa PiS, by znalazł miejsce na listach wyborczych do PE, dla ugrupowań i ludzi, 'którym na sercu leży dobro Polski i Europy'. Wymienia m.in. Mirosława Piotrowskiego, Marka Jurka, Roberta Winnickiego… Czytaj dalej »
Janusz Zemke wystartuje w eurowyborach
2019-02-20, 19:15Janusz Zemke będzie kandydatem Sojuszu Lewicy Demokratycznej do Parlamentu Europejskiego z naszego regionu - poinformował Zarząd Powiatu SLD w Toruniu. Czytaj dalej »
I po wyborach... uzupełniających. Głosowanie w 5 gminach
2019-02-04, 08:07Znane są już wyniki wyborów uzupełniających do rad gmin i miast, jakie odbyły się w niedzielę. Do urn poszli mieszkańcy Janowca Wielkopolskiego, Pakości, Drzycimia, Strzelna i Sośna. Czytaj dalej »
Uzupełniające wybory samorządowe w regionie. Głosowanie w pięciu z siedmiu gmin
2019-02-03, 10:46W siedmiu gminach w Kujawsko-Pomorskiem odbywają się dzisiaj uzupełniające wybory samorządowe. Jednak nie wszędzie trwa głosowanie. Czytaj dalej »
Zakończyła się II tura wyborów samorządowych. Jak głosowaliśmy? (Aktualizacja)
2018-11-05, 00:59Mieszkańcy 32 miast i gmin województwa kujawsko-pomorskiego, wybierali 4 listopada prezydentów, burmistrzów i wójtów. Zakończyło się głosowanie w drugiej turze wyborów samorządowych. Czytaj dalej »
Trwa druga tura wyborów samorządowych na Kujawach i Pomorzu
2018-11-04, 12:32W 15 gminach Kujaw i Pomorza wybierani są dziś burmistrzowie. Dogrywka wyborcza odbywa się także w dwóch miastach prezydenckich. W naszym regionie wybieranych jest dziś również 15 wójtów. Czytaj dalej »