Lewica: Prezydent krzyczy jak Hitler. Prof. Sajna: Takie porównania alogiczne
Lewica Bydgoszcz ripostuje w odpowiedzi na niedzielne wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy w Brzegu Dolnym. - Politycy powinni uważniej dobierać słowa, żeby nie były interpretowane wbrew ich intencjom. Prędzej czy później do takiej ostrej, bardzo zjadliwej kampanii musiało dojść, bo to jest spór o wartości - komentują politolodzy.
Politycy Lewicy Bydgoszcz zabrali głos w sprawie niedzielnego wystąpienia prezydenta w Brzegu na Dolnym Śląsku. - Nie chcę, żeby prezydentem mojego kraju był człowiek, który krzyczy na naród. Takie coś znamy z historii - był Adolf Hitler, był Mussolini, oni krzyczeli. Zaczęło się od Żydów, tak samo stygmatyzowano osoby homoseksualne w czasie wojny, za chwilę zaczną nam przeszkadzać niepełnosprawni, Ukraińcy czy prawosławni w Polsce – mówił Rafał Wąsowicz, asystent społeczny Krzysztofa Gawkowskiego, posła Lewicy podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Bydgoszczy.
Chodziło o niedzielną wypowiedź ubiegającego się o reelekcję prezydenta Andrzeja Dudy, który nawiązał do podpisanej przez siebie Karty Rodziny, w której zobowiązuje się do obrony instytucji małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny i deklaruje ochronę dzieci przed ideologią LGBT. - To, że próbowano w szkołach dzieciom przez cały okres komunizmu wciskać komunistyczną ideologię, to był bolszewizm i ideologizowanie dzieci. Dzisiaj też próbuje nam się i naszym dzieciom wciskać ideologię, tylko inną – zupełnie nową, aczkolwiek to też jest taki neobolszewizm – mówił Andrzej Duda dodając, że „LGBT to ideologia, a nie ludzie".
- Porównanie działań prezydenta Andrzeja Dudy do Adolfa Hitlera czy Mussoliniego jest alogiczne – komentuje prof. Radosław Sajna, politolog z UKW. - Jeżeli w tej kampanii prezydent naciska na temat walki z ideologią LGBT, to robi to z perspektywy polityka-chrześcijanina, natomiast Adolf Hitler był wrogiem chrześcijaństwa i okultystą, który wykorzystywał pewne elementy chrześcijańskie do swojej ideologii. Natomiast jeżeli prezydent Duda rzeczywiście robi to z perspektywy chrześcijańskiej, to też powinien uważać na pewne wypowiedzi, żeby nie były interpretowane, jak pewnie jego intencje na to nie wskazywały.
Zdaniem prof. Joanny Taczkowskiej, politologa Akademii Sztuk Wojennych, dobrze się stało, że Andrzej Duda użył dosadnych sformułowań, bo to umożliwia wyborcom wyrobienie opinii na temat poszczególnych kandydatów. - Prędzej czy później do takiej ostrej, bardzo zjadliwej kampanii musiało dojść, bo w tej chwili mamy spór nie o jakieś merytoryczne rozwiązania dotyczące wizji Polski, tylko jest to spór o wartości wartości. W takim przypadku trudno oczekiwać, że będzie się odbywała dyskusja merytoryczna pomiędzy kandydatami - komentuje.
Zobacz także

Uchwała programowa Nowoczesnej na wybory do Parlamentu Europejskiego
2019-03-02, 16:45Rada Krajowa Nowoczesnej przyjęła w sobotę uchwałę programową na wybory do PE, które mają być elementem minimum programowego Koalicji Europejskiej. Nowoczesna postuluje m.in. wejście do strefy euro, czy ustanowienie nowego mechanizmu… Czytaj dalej »

Niższe opodatkowanie pracy i decentralizacja w programie Polski Fair Play
2019-03-02, 15:48Inicjatywa Polska Fair Play Roberta Gwiazdowskiego przedstawiła w sobotę na konwencji główne założenia programowe. To m.in. niższe opodatkowanie pracy, wprowadzenie Jednomandatowych Okręgów Wyborczych, decentralizacja państwa oraz… Czytaj dalej »

Czy prezes Jarosław Kaczyński spełni prośbę posłanki Anny Sobeckiej?
2019-02-23, 11:08Toruńska posłanka apeluje do prezesa PiS, by znalazł miejsce na listach wyborczych do PE, dla ugrupowań i ludzi, 'którym na sercu leży dobro Polski i Europy'. Wymienia m.in. Mirosława Piotrowskiego, Marka Jurka, Roberta Winnickiego… Czytaj dalej »

Janusz Zemke wystartuje w eurowyborach
2019-02-20, 19:15Janusz Zemke będzie kandydatem Sojuszu Lewicy Demokratycznej do Parlamentu Europejskiego z naszego regionu - poinformował Zarząd Powiatu SLD w Toruniu. Czytaj dalej »

I po wyborach... uzupełniających. Głosowanie w 5 gminach
2019-02-04, 08:07Znane są już wyniki wyborów uzupełniających do rad gmin i miast, jakie odbyły się w niedzielę. Do urn poszli mieszkańcy Janowca Wielkopolskiego, Pakości, Drzycimia, Strzelna i Sośna. Czytaj dalej »

Uzupełniające wybory samorządowe w regionie. Głosowanie w pięciu z siedmiu gmin
2019-02-03, 10:46W siedmiu gminach w Kujawsko-Pomorskiem odbywają się dzisiaj uzupełniające wybory samorządowe. Jednak nie wszędzie trwa głosowanie. Czytaj dalej »

Zakończyła się II tura wyborów samorządowych. Jak głosowaliśmy? (Aktualizacja)
2018-11-05, 00:59Mieszkańcy 32 miast i gmin województwa kujawsko-pomorskiego, wybierali 4 listopada prezydentów, burmistrzów i wójtów. Zakończyło się głosowanie w drugiej turze wyborów samorządowych. Czytaj dalej »

Trwa druga tura wyborów samorządowych na Kujawach i Pomorzu
2018-11-04, 12:32W 15 gminach Kujaw i Pomorza wybierani są dziś burmistrzowie. Dogrywka wyborcza odbywa się także w dwóch miastach prezydenckich. W naszym regionie wybieranych jest dziś również 15 wójtów. Czytaj dalej »

Jarosław Chmielewski zakończył przygotowania do II tury wyborów
2018-11-02, 16:174 listopada, w niedzielę odbędzie się druga tura wyborów. Od północy z 2 na 3 listopada rozpoczyna się cisza wyborcza. Swoją kampanię zakończył Jarosław Chmielewski, kandydat na prezydenta Włocławka i szef miejskich struktur… Czytaj dalej »

Marek Maciak: Wojtkowski mniejszym złem dla Włocławka
2018-11-01, 08:00Marek Maciak, były już kandydat na prezydenta Włoclawka, w drugiej turze wyborów popiera dotychczasowego prezydenta miasta i kandydata na to stanowisko Marka Wojtkowskiego. Czytaj dalej »