Lewica: Prezydent krzyczy jak Hitler. Prof. Sajna: Takie porównania alogiczne
Lewica Bydgoszcz ripostuje w odpowiedzi na niedzielne wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy w Brzegu Dolnym. - Politycy powinni uważniej dobierać słowa, żeby nie były interpretowane wbrew ich intencjom. Prędzej czy później do takiej ostrej, bardzo zjadliwej kampanii musiało dojść, bo to jest spór o wartości - komentują politolodzy.
Politycy Lewicy Bydgoszcz zabrali głos w sprawie niedzielnego wystąpienia prezydenta w Brzegu na Dolnym Śląsku. - Nie chcę, żeby prezydentem mojego kraju był człowiek, który krzyczy na naród. Takie coś znamy z historii - był Adolf Hitler, był Mussolini, oni krzyczeli. Zaczęło się od Żydów, tak samo stygmatyzowano osoby homoseksualne w czasie wojny, za chwilę zaczną nam przeszkadzać niepełnosprawni, Ukraińcy czy prawosławni w Polsce – mówił Rafał Wąsowicz, asystent społeczny Krzysztofa Gawkowskiego, posła Lewicy podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Bydgoszczy.
Chodziło o niedzielną wypowiedź ubiegającego się o reelekcję prezydenta Andrzeja Dudy, który nawiązał do podpisanej przez siebie Karty Rodziny, w której zobowiązuje się do obrony instytucji małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny i deklaruje ochronę dzieci przed ideologią LGBT. - To, że próbowano w szkołach dzieciom przez cały okres komunizmu wciskać komunistyczną ideologię, to był bolszewizm i ideologizowanie dzieci. Dzisiaj też próbuje nam się i naszym dzieciom wciskać ideologię, tylko inną – zupełnie nową, aczkolwiek to też jest taki neobolszewizm – mówił Andrzej Duda dodając, że „LGBT to ideologia, a nie ludzie".
- Porównanie działań prezydenta Andrzeja Dudy do Adolfa Hitlera czy Mussoliniego jest alogiczne – komentuje prof. Radosław Sajna, politolog z UKW. - Jeżeli w tej kampanii prezydent naciska na temat walki z ideologią LGBT, to robi to z perspektywy polityka-chrześcijanina, natomiast Adolf Hitler był wrogiem chrześcijaństwa i okultystą, który wykorzystywał pewne elementy chrześcijańskie do swojej ideologii. Natomiast jeżeli prezydent Duda rzeczywiście robi to z perspektywy chrześcijańskiej, to też powinien uważać na pewne wypowiedzi, żeby nie były interpretowane, jak pewnie jego intencje na to nie wskazywały.
Zdaniem prof. Joanny Taczkowskiej, politologa Akademii Sztuk Wojennych, dobrze się stało, że Andrzej Duda użył dosadnych sformułowań, bo to umożliwia wyborcom wyrobienie opinii na temat poszczególnych kandydatów. - Prędzej czy później do takiej ostrej, bardzo zjadliwej kampanii musiało dojść, bo w tej chwili mamy spór nie o jakieś merytoryczne rozwiązania dotyczące wizji Polski, tylko jest to spór o wartości wartości. W takim przypadku trudno oczekiwać, że będzie się odbywała dyskusja merytoryczna pomiędzy kandydatami - komentuje.
Zobacz także
Mieszkańcy Aleksandrowa Kujawskiego wybierają burmistrza
2020-04-26, 07:05Sześciu kandydatów mają do wyboru mieszkańcy Aleksandrowa Kujawskiego w niedzielnych przedterminowych wyborach na burmistrza. Epidemia koronawirusa wymusza szczególne środki ostrożności, gdyż głosowanie odbywa się w tradycyjnej… Czytaj dalej »
To będą wybory inne niż wszystkie. I wyjątkowe będą też środki ostrożności
2020-04-24, 21:42Przed zaplanowanymi na niedzielę 26 kwietnia przedterminowymi wyborami burmistrza Aleksandrowa Kujawskiego i wyborami uzupełniającymi do Rady Miasta Ciechocinka, inspekcja sanitarna wydała zalecenia w sprawie środków bezpieczeństwa… Czytaj dalej »
Jan Szopiński o propozycji wystawienia wspólnego kandydata przez opozycję
2020-04-23, 10:24- Robert Biedroń nie zrezygnuje na rzecz innego kandydata- powiedział Polskiemu Radiu PiK poseł Jan Szopiński. Polityk Nowej Lewicy skomentował w ten sposób propozycję Aleksandra Kwaśniewskiego, aby opozycja wybrała jednego, wspólnego… Czytaj dalej »
Na 1652 komisje wyborcze w regionie, udało się utworzyć jedynie 959. Co to oznacza?
2020-04-21, 07:12W Kujawsko-Pomorskiem nie udało się powołać wszystkich obwodowych komisji w majowych wyborach prezydenckich. Zgodnie z kalendarzem wyborczym powinny powstać do 20 kwietnia. Czytaj dalej »
Minister Szumowski: Moją główną rekomendacją są bezpieczne wybory za dwa lata
2020-04-20, 09:04- Nie widzę odzewu na propozycję, abyśmy wszyscy w zgodzie zajęli się epidemią, a przełożyli dyskusję o wyborach na później - powiedział w poniedziałek w radiowej Trójce minister zdrowia Łukasz Szumowski. Czytaj dalej »
Tomasz Latos: - Opozycja się nie zgadza, nie przedstawia też swoich propozycji
2020-04-15, 11:13Poseł Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej komisji zdrowia, w Rozmowie dnia Polskiego Radia PiK, mówił, że w sprawie wyborów prezydenckich czeka na konstruktywną propozycję opozycji. Czytaj dalej »
Wybory do Parlamentu Europejskiego. Czy młodzi chcą głosować, a jeśli nie, to dlaczego?
2020-04-10, 07:00Studenci Uniwersytetu Mikołaja Kopernika będą reprezentować Polskę w konkursie Europejskiej Nagrody dla Młodzieży im. Karola Wielkiego. Przygotowali projekt, który miał zachęcić młodych do licznego i świadomego udziału w wyborach… Czytaj dalej »
Wybory prezydenckie za dwa lata? Czy Porozumienie przekona opozycję do swojej wizji?
2020-04-07, 10:00Kamil Bortniczuk — polityk Porozumienia i wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej - w dzisiejszej Rozmowie Dnia Polskiego Radia PiK, wyjaśniał, dlaczego posłowie Porozumienia podjęli w poniedziałek (06.04.) decyzję o poparciu… Czytaj dalej »
Korespondencyjne głosowanie na prezydenta przegłosowane w Sejmie
2020-04-06, 23:41Posłowie uchwalił w poniedziałek (06.04) ustawę, zgodnie z którą wybory prezydenckie w 2020 r. zostaną przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego. Przepisy stanowią też, że w stanie epidemii, marszałek Sejmu… Czytaj dalej »
Iwona Michałek: - Chcemy, żeby kadencja prezydencka trwała siedem lat
2020-04-06, 21:30Prawo i Sprawiedliwość nie zdołało wprowadzić do porządku obrad posiedzenia Sejmu projektu w sprawie głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich. 228 parlamentarzystów było za projektem i tyle samo przeciwko. Czytaj dalej »