Prezydent Andrzej Duda: Będę stał na straży, by S10 została zbudowana [wywiad]
Prezydent Andrzej Duda udzielił wywiadu Polskiemu Radiu PiK. - Postanowiłem objąć budowę S10 moim specjalnym prezydenckim patronatem, bo jest bardzo potrzebna w tym regionie i chciałbym, żeby była zrealizowana jak najszybciej – mówił w środowej Rozmowie Dnia.
Michał Jędryka: Przyjechał Pan do Solca Kujawskiego i zapowiedział budowę drogi krajowej S10, na którą czekał cały region. To prezent, który Pan tutaj przywiózł. Czy będzie tak samo, jak z innymi obietnicami Prawa i Sprawiedliwości? Czy będzie duma ze zrealizowanej obietnicy mimo, że jest kryzys gospodarczy i budżetowy?
Prezydent Andrzej Duda: Tak, jesteśmy zdeterminowani i ja jestem zdeterminowany właśnie dlatego, że jest kryzys gospodarczy i że historia pokazuje, że z kryzysów gospodarczych wychodziło się zawsze przez inwestycje. Po pierwsze - muszą być miejsca pracy, a przy dużych inwestycjach na pewno będą, mam nadzieję, że będą je realizowały polskie firmy. Po drugie – inwestycje dają także zastrzyk na przyszłość, bo to lepsza możliwość prowadzenia biznesu, lepsza komunikacja, mnóstwo przedsięwzięć gospodarczych, które wokół takiej drogi są zrealizowane. Nie wspominając o zwykłej ludzkiej komunikacji, możliwości szybkiego i bezpiecznego podróżowania, to przede wszystkim właśnie względy gospodarcze i biznesowe.
Dlatego nie mam wątpliwości, że jeżeli chcemy nie tylko wyjść z kryzysu, ale przede wszystkim dalej dynamicznie się rozwijać, a taka jest moja ambicja i wierzę, że również większości moich rodaków - to właśnie takie inwestycje trzeba realizować i stąd ta decyzja.
Rozmawiałem z panem premierem Mateuszem Morawieckim, powiedziałem mu, że chcę objąć tę inwestycję moim specjalnym prezydenckim patronatem, bo jest bardzo potrzebna w tym regionie i chciałbym, żeby była zrealizowana jak najszybciej. Wtedy pan premier mówi: „jedyna możliwość, żeby tak się stało, to przeniesienie tego z planowanego finansowania poprzez formę publiczno-prywatną do finansowania budżetowego”. To wtedy ja mówię: „musimy tak zrobić”. Będę stał na straży, żeby ta inwestycja została zrealizowana. Dlatego dzisiaj to obiecałem, biorąc za to odpowiedzialność.
Powoli zaczynamy jako kraj wychodzić z epidemii, ale rozprzestrzenia się inna - epidemia nienawiści, wojny polsko-polskiej. Co można zrobić, żeby ją złagodzić, a najlepiej zakończyć?
- Nie wiem, co zrobić, żeby ją zakończyć. Problem jest taki, że są politycy, którzy uważają, że właśnie poprzez to osiągają swoje cele polityczne. Ja się od tego odcinam, bo moim celem jest, żebyśmy mieli jak najsilniejsze, jak najsprawniejsze państwo, w którym jak najlepiej żyje się ludziom. To jest możliwe tylko i wyłącznie wtedy, kiedy zgodnie się działa, umożliwiając realizowanie inwestycji, rozwijanie biznesu, krótko mówiąc budowanie - nie tylko w znaczeniu „kładzenia cegły na cegłę” czy „wylewania betonu”, ale w znaczeniu budowania siły społeczeństwa, siły państwa, bezpieczeństwa, podnoszenia poziomu życia. Do tego potrzebna jest zgoda, a ja chcę budować mosty, drogi, nie chcę się awanturować i kłócić. Nie chcę, żeby Polska była miejscem kłótni i awantur, tylko żeby była miejscem spokojnego budowania i tworzenia pozytywnych rozwiązań. Do tego potrzebne jest dobre współdziałanie władz i ja takie moim rodakom oferuję. Jeżeli ktoś chce, żeby Polska się rozwijała przez najbliższe lata, żeby była kontynuowana polityka wiodąca nas ścieżką szybkiego rozwoju gospodarczego, bogacenia się polskiego społeczeństwa, wzrastania poziomu wynagrodzeń, niskiego bezrobocia, to ja właśnie taką politykę chcę realizować.
Jest Pan krytykowany za podpisanie ustawy, przekazującej 2 miliardy złotych na media publiczne. Z drugiej strony, gdyby nie one, to w prawie w całej przestrzeni medialnej dominowałaby jedna wizja społeczeństwa – taka, którą Pan krytykował w Solcu Kujawskim - wizja liberalna, wyścigu szczurów i dobrobytu dla elit. Co można zrobić, żeby trwale zbudować w polskich mediach równowagę i pluralizm?
- Zacznijmy od tego, że walczyłem, aby podpis pod tą ustawą oznaczał, że na misję publiczną będą przeznaczane konkretne pieniądze z tej z wielkiej kwoty. Chciałem, żeby były w większym stopniu finansowane regionalne rozgłośnie radiowe, regionalne oddziały Telewizji Polskiej, ponieważ tam tworzy się kulturę w jej zrębie regionalnym, takim bliskim ludziom. Każdemu z nas zależy, żeby wiedzieć, co dzieje się na tzw. jego podwórku, dlatego chciałem, żeby regionalne rozgłośnie i regionalne oddziały Telewizji Polskiej miały lepsze warunki finansowe. Tak się stało, bo zobowiązała się do tego przede mną Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, która te środki w pierwszej kolejności do regionów przekazała. Dla mnie to jest satysfakcja, natomiast czy to jest taka wielka kwota? W ostatnich tygodniach 79 miliardów złotych zostało przeznaczone na wsparcie dla polskiego biznesu. Polski Fundusz Rozwoju płaci polskim firmom w tej chwili miliard złotych dziennie. Może kiedyś te 2 miliardy to była ogromna kwot, ale dzisiaj - przy tych kwotach, które są wydawane na ratowanie polskiej gospodarki, ratowanie miejsc pracy i polskich firm, to jest kwota mała. Zwracam uwagę, że te pieniądze przeznaczone są także na ratowanie miejsc pracy w mediach publicznych w regionach, bo tam także pracują ludzie, którzy utrzymują swoje rodziny. (...)
Cała Rozmowa Dnia - wideo, dźwięk
Zobacz także
Tomasz Latos: Poseł Olszewski mówi nieprawdę. Rzecz o kampusie Akademii Muzycznej w Bydgoszczy
2019-10-08, 17:13Granicą absurdu jest kłamstwo - ocenił poseł Prawa i Sprawiedliwości Tomasz Latos, odnosząc się do poniedziałkowej wypowiedzi Pawła Olszewskiego - posła Platformy Obywatelskiej - Koalicji Obywatelskiej, który stwierdził, że wbrew… Czytaj dalej »
Grzegorz Schetyna o obietnicach wyborczych PiS i deklaracji Lecha Wałęsy
2019-10-08, 16:30Niedokończona budowa drogi ekspresowej S5 to obraz rzeczywistości państwa PiS - powiedział przewodniczący PO Grzegorz Schetyna we Włókach koło Bydgoszczy. Przestrzegał, że tak będzie ze wszystkimi obietnicami składanymi przez rządzące… Czytaj dalej »
Konfederacja: Bon oświatowy i 1000 plus, czyli wyższa płaca dla wszystkich
2019-10-08, 16:06Likwidacja kuratoriów oświaty, bon oświatowy i 1000 plus - to propozycje Konfederacji. Lider bydgoskiej listy Marcin Sypniewski przedstawił propozycje dotyczące zmian w oświacie. Czytaj dalej »
Posłanka Iwona Michałek: Grudziądz zasługuje na wyższą szkołę zawodową
2019-10-08, 14:30W Grudziądzu powstanie wyższa uczelnia zawodowa. Studenci będą się kształcić na bazie Wojskowych Zakładów Uzbrojenia. Czytaj dalej »
Debata wyborcza w Polskim Radiu PiK. Czas na kandydatów do Senatu [wideo]
2019-10-08, 13:11We wtorek odbyła się pierwsza z dwóch debat kandydatów do Senatu. Rozpoczęliśmy od bydgoskich okręgów 9 i 10. [wideo] Czytaj dalej »
Ireneusz Nitkiewicz: Będzie pomoc dla seniorów i dla opiekunów starszych osób
2019-10-08, 13:08- Seniorzy powinni być aktywni - to główne założenie Ireneusza Nitkiewicza. Kandydat KO w wyborach do Sejmu, przedstawił dziś swój program dla starszych osób. Czytaj dalej »
Wtorek to ostatni moment, by dopisać się do stałego rejestru wyborców
2019-10-08, 12:06Jeszcze tylko we wtorek (8 października) do godz. 18.00 można dopisać się do stałego rejestru wyborców w miejscu, gdzie się mieszka albo pracuje, ale nie jest się zameldowanym. Czytaj dalej »
Minister Ardanowski: Polska nie może być dłużej dyskryminowana w Unii
2019-10-08, 11:13- Polscy rolnicy powinni otrzymywać dopłaty na takim samym poziomie, jak ich koledzy z Europy Zachodniej - mówił minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, gość 'Rozmowy dnia' w Polskim Radiu PiK. Czytaj dalej »
Tu doceniają umiejętności miękkie! Inauguracja w Państwowej Uczelni Zawodowej we Włocławku
2019-10-07, 21:51Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin zainaugurował nowy rok akademicki w Państwowej Uczelni Zawodowej we Włocławku. Czytaj dalej »
Paweł Olszewski zarzuca posłom PiS brak skuteczności
2019-10-07, 17:51Rządowe pieniądze na inwestycje trafiają do Torunia, a nie do Bydgoszczy - twierdzą prezydent Rafał Bruski oraz starający się o reelekcję poseł PO Paweł Olszewski. Czytaj dalej »