Dwoje kandydatów do fotela prorektora ds. Collegium Medicum UMK
Prof. Kornelia Kędziora-Kornatowska - dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu oraz prof. Zbigniew Włodarczyk - dziekan Wydziału Lekarskiego kandydują na stanowisko prorektora ds. Collegium Medicum UMK. Wybory odbędą się w poniedziałek 27 kwietnia.
Kandydata na prorektora ds. Collegium Medicum wskażą elektorzy, którzy głosować będą drogą elektroniczną. Następnie jego nazwisko przedstawią rektorowi UMK. Sytuacja epidemiczna uniemożliwiła ubiegającym się o stanowisko prorektora na wyborcze spotkania, skierowali więc do społeczności akademickiej swoje listy.
Prof. Kornelia Kędziora-Kornatowska napisała, że stawia na integrację oraz wspólne działanie wydziałów Farmaceutycznego, Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu. Widzi konieczność powołania zespołów interdyscyplinarnych, realizujących projekty badawcze, a ich członkami obok specjalistów z uczelni medycznej i UMK mają być także naukowcy z bydgoskiego UKW i UTP. Pisze też o współpracy z bydgoskimi szpitalami uniwersyteckimi. Jako priorytet wskazuje stworzenie Centrum Konferencyjno-Dydaktycznego, które jej zdaniem powinno powstać przy ul. Skłodowskiej-Curie.
Prof. Zbigniew Włodarczyk to zwolennik pozostania Collegium Medicum w strukturach UMK. "Jako lekarz klinicysta z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem doskonale wiem, że nauki medyczne nie powinny mieć granic dzielnicy lub miasta, a jej rozwój i doskonalenie nie może wynikać z być może szczerych, ale partykularnych interesów środowisk lokalnych lub partyjnych. Współczesna medycyna nie będzie się rozwijać bez współpracy, bazującej na silnych ośrodkach uniwersyteckich" - napisał w swoim wystąpieniu wyborczym. Jego zdaniem trzy wydziały uczelni medycznej powinny ściślej ze sobą współpracować. A programy badawcze łączące wydziały powinny uzyskiwać szczególne wsparcie finansowe. Zadeklarował też, że w razie wyboru jest gotów zrezygnować z kierowania jednostką kliniczną Wydziału Lekarskiego, i w pełni zaangażować się w pracę na rzecz całego Collegium Medicum.
Obecnie funkcję prorektora ds. Collegium Medicum pełni prof. Jacek Manitius. 12 marca wybrano nowego rektora UMK. Został nim prof. Andrzej Sokala.
Zobacz także

Jak sfinansować budowę mostu Zachodniego w Toruniu? Paweł Gulewski ma pomysł
2024-03-11, 13:20- Budowa drogi S15 powinna trafić na listę priorytetów inwestycyjnych Ministerstwa Infrastruktury - uważa Paweł Gulewski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Torunia. Na konferencji z sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady… Czytaj dalej »

Paweł Olszewski: Trzecia Droga w Bydgoszczy poszła swoją drogą [Rozmowa dnia]
2024-03-11, 09:01Czy urzędnicy będą mieli zakaz korzystania z Tik-Toka? Czy będziemy mogli głosować w wyborach przez Internet? Jakie są powody tego, że nie wszędzie w naszym regionie powstały koalicje wyborcze KO-Nowa Lewica-Trzecia Droga? O tym… Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2024-03-11, 06:00Czy urzędnicy będą mieli zakaz korzystania z Tik-Toka? Czy będziemy mogli głosować w wyborach przez Internet? Jakie są powody tego, że nie wszędzie w naszym regionie powstały koalicje wyborcze KO-Nowa Lewica-Trzecia Droga? O tym… Czytaj dalej »

Przyjechali, by wesprzeć swojego kandydata. Konwencja KO w Inowrocławiu
2024-03-10, 14:23Wojciecha Piniewskiego - kandydata na prezydenta Inowrocławia - poparli w niedzielę najważniejsi politycy Koalicji Obywatelskiej z regionu. Czytaj dalej »

Wojciech Piniewski zapowiada uruchomienie w Inowrocławiu programu in vitro
2024-03-09, 19:37Środki na finansowanie procedury zapłodnienia in vitro dla początkowo 10 par miałby zapewnić miejski program w Inowrocławiu. Pełniący obowiązki prezydenta miasta Wojciech Piniewski (Koalicja Obywatelska) i kandydat w nadchodzących… Czytaj dalej »

Bydgoska Prawica ma pomysł na Młyny Rothera. Chce, by powstało tu centrum gamingowe
2024-03-09, 18:15Kandydat Bydgoskiej Prawicy na prezydenta Bydgoszczy Łukasz Schreiber przedstawił pomysł stworzenia w odrestaurowanych XIX-wiecznych Młynach Rothera centrum gamingowego. Jego zdaniem to sposób na ożywienie obiektu i zwiększenie rozpoznawalności… Czytaj dalej »

Koalicja Obywatelska zaprezentowała kandydatów na toruńskich radnych [lista]
2024-03-09, 17:30Urzędnicy, społecznicy, ludzie kultury znajdują się wśród kandydatów Koalicji Obywatelskiej do Rady Miasta Torunia. Są znane osoby - jak choćby obecni radni Bartłomiej Jóźwiak czy Michał Rzymyszkiewicz - ale pojawiły się też… Czytaj dalej »

Co zostało zrobione, co jest w planach? Prezydent Bruski o inwestycjach w Fordonie
2024-03-09, 14:56- Prace nad Fordońskim Centrum Kultury są zaawansowane - powiedział ubiegający się o reelekcję prezydent Rafał Bruski. W bydgoskim Fordonie podsumował dotychczasowe inwestycje w tej dzielnicy i zapowiedział kolejne. Czytaj dalej »

Wizja rozwoju Inowrocławia oczami trzech kandydatów na prezydenta miasta
2024-03-09, 12:57W Inowrocławiu odbyły się w piątek konferencje prasowe, w których wzięło udział troje kandydatów na prezydenta tego miasta. Jakimi pomysłami chcą przyciągnąć do siebie wyborców? Sprawdzał to nasz reporter Marcin Glapiak. Czytaj dalej »

Razem dla Bydgoszczy: Nasze miasto było jednym z pierwszych finansujących in vitro
2024-03-07, 21:00- Jesteśmy dumne z samorządowego wsparcia zabiegów in vitro - mówiły kandydatki komitetu Razem dla Bydgoszczy do Rady Miasta. Czytaj dalej »