To będą wybory inne niż wszystkie. I wyjątkowe będą też środki ostrożności
Przed zaplanowanymi na niedzielę 26 kwietnia przedterminowymi wyborami burmistrza Aleksandrowa Kujawskiego i wyborami uzupełniającymi do Rady Miasta Ciechocinka, inspekcja sanitarna wydała zalecenia w sprawie środków bezpieczeństwa, jakie powinny być zachowane w związku z epidemią.
O wydaniu zaleceń poinformował w komunikacie państwowy wojewódzki inspektor sanitarny w Bydgoszczy.
- Na wniosek skierowany do inspekcji sanitarnej, dotyczący przedterminowych wyborów burmistrza miasta Aleksandrowa Kujawskiego oraz wyborów uzupełniających do Rady Miasta w Ciechocinku, do burmistrzów miasta Aleksandrowa Kujawskiego i Ciechocinka zostały przekazane informacje na temat środków ostrożności, jakie powinny być zachowane w obliczu zagrożeń związanych z epidemią COVID-19 – głosi komunikat.
Podkreślono, że wymogi dostosowano do obecnej sytuacji epidemiologicznej.
- W związku z tym przekazano zasadnicze informacje dotyczące przygotowania lokalu wyborczego, zasad i sposobu zabezpieczenia wyborców i członków komisji wyborczych przed zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, zasad reżimu sanitarnego dotyczącego higienicznej dezynfekcji rąk oraz powierzchni kontaktowych (blaty, stoły, klamki), zachowania odpowiedniej odległości między osobami w lokalu wyborczym i przed wejściem do lokalu. Poinformowano również burmistrzów, że przestrzeganie tych zasad powinno zapewnić bezpieczeństwo epidemiologiczne podczas wyborów, które spoczywa na barkach organizatorów – stwierdzono w komunikacie.
Wcześniej dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego we Włocławku Jacek Kraszewski informował o wydaniu z upoważnienia komisarza wyborczego zaleceń dotyczących przeprowadzenia wyborów.
- Wybory będą przebiegały w sposób tradycyjny, w lokalach wyborczych, przeprowadzone zostaną przez obwodowe komisje wyborcze. Mamy w Aleksandrowie osiem obwodów głosowania. Wejście do lokalu wyborczego będzie następowało na wezwanie. Głosujący wchodzą do środka pojedynczo, tylko maksymalnie dwie osoby na raz mogą głosować. W niektórych lokalach udało się stworzyć dwa wejścia, żeby głosujący się nie spotykali w drzwiach. Głosujący dostaną jednorazowe rękawiczki, długopisy, Wszyscy głosują w maseczkach, a członkowie komisji będą się chronić za przyłbicami. Obowiązuje odległość dwóch metrów. Członek komisji, który będzie miał najbliższą styczność z wyborcą otrzyma dodatkowe zabezpieczenie w postaci pleksi. (...) Największy problem jest z osobami w kwarantannie. Jest tych osób niewiele, ale nie mogą, niestety, wziąć udziału w wyborach. (...) Około 10-12 osób głosuje przez pełnomocnika – powiedział dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego we Włocławku Jacek Kraszewski.
Jeżeli będzie sprzyjająca pogoda, wyborcy będą stali przed budynkiem i czekali na wezwanie wejścia do środka w dwumetrowych odległościach.
Wybory w burmistrza Aleksandrowa Kujawskiego były dwukrotnie przekładane w związku z epidemią, a wybory uzupełniające do rady Ciechocinka odbędą się w pierwotnie wyznaczonym terminie. W Aleksandrowie Kujawskim wybory zarządzono z powodu śmierci dotychczasowego burmistrza, a w Ciechocinku – śmierci radnego.
Zobacz także

Biden nie rezygnuje. Zapowiada, że pokona Donalda Trumpa przy urnie wyborczej
2024-07-19, 22:26- Amerykanie zobaczyli w czwartek tego samego Donalda Trumpa, którego odrzucili cztery lata temu; pokonam go przy urnie wyborczej - powiedział prezydent USA Joe Biden, komentując wystąpienie swojego rywala w ostatnim dniu konwencji wyborczej… Czytaj dalej »

Marszałek Elżbieta Witek we Włocławku. W drodze do Senatu wsparła Jarosława Chmielewskiego
2024-07-19, 18:30O głosowanie w niedzielnych wyborach uzupełniających do Senatu, mimo niesprzyjających frekwencji wakacji, apelowali we Włocławku przedstawiciele PiS. Kandydata zgłoszonego przez Komitet Prawi i Skuteczni wieloletniego radnego Jarosława… Czytaj dalej »

Tomasz Sikorowski ubiega się o miejsce w Senacie i wskazuje włocławskie problemy Wisły
2024-07-19, 16:38O kaskadyzacji Wisły jako najważniejszej sprawie do załatwienia dla Włocławka mówił na Przystani Włocławek kandydat Konfederacji do Senatu Tomasz Sikorowski. Zachęcał do pójścia na wybory uzupełniające do Senatu dla powiatów… Czytaj dalej »

Stanisław Pawlak: Jest dużo spraw do załatwienia dla regionu, będę to robił w Senacie
2024-07-19, 13:11Do głosowania na kandydata Paktu Senackiego Stanisława Pawlaka, byłego burmistrza Lubrańca i wieloletniego radnego sejmiku, przekonywali we Włocławku wojewoda i wicewojewoda. Czytaj dalej »

New York Times: Prezydent Biden może wycofać się z wyborów i zaproponować inną kandydatkę
2024-07-19, 09:34Prezydent Joe Biden zaczął powoli akceptować myśl, że może nie być w stanie wygrać wyborów 5 listopada i być może będzie zmuszony wycofać się z wyścigu - podał w czwartek dziennik „New York Times', cytując kilka osób z… Czytaj dalej »

Marszałek Hołownia we Włocławku. Zachęcał do głosowania na Pawlaka w wyborach do Senatu
2024-07-18, 13:58Marszałek Sejmu Szymon Hołownia we Włocławku poparł Stanisława Pawlaka, kandydata Paktu Senackiego na senatora. - Bardzo doświadczony parlamentarzysta, który doskonale zna potrzeby tego regionu - mówił. W niedzielę odbędą się… Czytaj dalej »

Wybory we Włocławku: Szefowe dwóch resortów promują kandydata na senatora
2024-07-17, 20:08Minister ds. równości Katarzyna Kotula oraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekonywały we Włocławku, że Stanisław Pawlak jest bardzo dobrym kandydatem na senatora. Wskazały, że reprezentuje… Czytaj dalej »

Francja: Gabriel Attal na razie pozostanie na stanowisku premiera
2024-07-08, 13:40Prezydent Francji Emmanuel Macron pozostawił Gabriela Attala na stanowisku szefa rządu, prosząc go, by „przez pewien czas” pełnił funkcję premiera w celu „zapewnienia stabilności kraju” - poinformował w poniedziałek Pałac… Czytaj dalej »

Morawiecki w regionie: Zleciliśmy badania, żeby wyłonić najlepszego kandydata na prezydenta
2024-07-01, 19:37- W Prawie i Sprawiedliwości nie będzie bratobójczej wojny o to, kto ma być kandydatem na urząd prezydenta. Wysuniemy tego, kto będzie miał największe szanse na zwycięstwo - zadeklarował były premier Mateusz Morawiecki. Przyjechał… Czytaj dalej »

Wybory we Francji: Sondażowe wyniki – około 34 procent dla Zjednoczenia Narodowego
2024-06-30, 20:57W pierwszej turze wyborów parlamentarnych we Francji 34,2 procent uzyskało skrajnie prawicowe Zjednoczenie Narodowe (RN) - wskazuje sondaż exit poll dla telewizji TF1, którego wyniki podano w niedzielę po zamknięciu lokali wyborczyc… Czytaj dalej »