Poseł Girzyński: Troszczymy się o zdrowie, ale każda strona ma interes polityczny
- Poczekajmy na rekomendację ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego - mówił o terminie wyborów poseł Zbigniew Girzyński, który był dziś gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK.
W poniedziałek na godz. 12.00 zaplanowane są głosowania w Sejmie m.in. nad punktem, dotyczącym projektu głosowania korespondencyjnego wraz z autopoprawką. - Przypomnę, że dotyczy ona tego, że jedynym sposobem oddania głosu miałoby być głosowanie korespondencyjne. Czy ten projekt rzeczywiście powinien wzbudzać takie emocje? - pytał Michał Jędryka.
- Wszystko, co dotyczy wyborów - zwłaszcza tych, które mają się odbyć w trakcie tak nietypowej i trudnej sytuacji, w jakiej się znajdujemy, będzie budziło emocje. Poza czynnikiem o charakterze zdrowotnym - co jest zrozumiałe, bo wszyscy troszczymy się, byśmy jak najmniej byli dotknięci epidemią - włącza się bowiem czynnik polityczny – odpowiadał Zbigniew Girzyński. - Dzieje się tak, bo każda ze stron, także moja, ma pewien interes polityczny, który społeczeństwo wyjątkowo śledzi. Z jednej strony pan prezydent i obóz, który go popiera chcieliby, aby wybory odbyły się w terminie z prostego powodu – wszystkie procedury zostały uruchomione, Konstytucja nas do tego zobowiązuje, a na dodatek wiele sygnałów sondażowych wskazuje na to, że pan prezydent miałby bardzo duże szanse, aby wygrać. Z drugiej strony mamy opozycję, która mając te same badania sondażowe i wiedząc, że te wybory raczej przegrywa – chciałaby przesunąć je jak najpóźniej, bo liczy, że to wszystko, co się teraz dzieje - zaraza, która dotknęła także Polskę, kryzys gospodarczy, który na pewno wywoła - spowoduje zwrot w nastrojach społecznych, które będą bardziej przychylne opozycji. W przypadku głównej siły opozycyjnej, czyli Platformy Obywatelskiej dochodzi jeszcze jeden element - chciałaby wykorzystać tę szansę, aby wymienić swoją bardzo słabo wypadającą kandydatkę na innego, jakiegoś bardziej przekonującego wyborców kandydata – uważa poseł.
Posłuchaj całej „Rozmowy dnia”
Zobacz także
Prezydent Grudziądza na osiedlu Rządz. Zapowiada przyszłe inwestycje w tej dzielnicy
2024-03-15, 10:32Pół miliarda złotych na inwestycje w Grudziądzu w ciągu ostatnich pięć latach - prezydent Maciej Glamowski podsumował swoją kadencję. Przypomniał o miejskich inwestycjach i zapowiedział kolejne. Czytaj dalej »
Nieodpłatne audycje wyborcze: czekamy na wnioski komitetów wyborczych
2024-03-15, 09:33Polskie Radio PiK przyjmuje od komitetów wyborczych, które zarejestrowały listy i kandydatów w wyborach samorządowych wnioski o przydział czasu antenowego na emisję nieodpłatnych audycji wyborczych. Czytaj dalej »
Kandydat Konfederacji na prezydenta Torunia wzywa przeciwników do debaty
2024-03-15, 09:00Kandydat Konfederacji na prezydenta Torunia Maciej Cichowicz wezwał w czwartek włodarza miasta i pozostałych kontrkandydatów do debaty. Apelował o stworzenie przestrzeni możliwego starcia poglądów. W mieście o urząd prezydenta ubiega… Czytaj dalej »
Bydgoszcz nie jest przeciętna, bywa także liderem – przekonują działacze Nowej Lewicy
2024-03-15, 08:39O wyjątkowości Bydgoszczy mówili kandydaci i kandydatki Nowej Lewicy startujący w wyborach do samorządu Bydgoszczy z Komitetu Wyborczego Koalicji Obywatelskiej. Czytaj dalej »
Ewa Koman dała naganę Wojciechowi Piniewskiemu. Zarzut? Ściąganie. Jest odpowiedź
2024-03-15, 07:00Ewa Koman, kandydatka Porozumienia Samorządowego na urząd prezydenta Inowrocławia, uważa, że jej wyborczy konkurent Wojciech Piniewski podał jako własne pomysły na program wyborczy innych. Chodzi o konferencję prasową, w czasie której… Czytaj dalej »
Kolejna osoba w wyścigu o prezydencki fotel w Bydgoszczy. Co wiemy o kandydatce?
2024-03-14, 18:34Maja Adamczyk będzie kandydować w wyborach na prezydenta Bydgoszczy. Jej nazwisko figuruje na stronie Państwowej Komisji Wyborczej w gronie kandydatów na to stanowisko. Czytaj dalej »
Piotr Wielgus o zaburzeniu neutralności religijnej w Toruniu. Wskazuje na o. Rydzyka
2024-03-14, 18:30- Bliska zażyłość prezydenta Torunia Michała Zaleskiego z o. Tadeuszem Rydzykiem i kurią biskupią sprawia, że w naszym mieście neutralność religijna jest mocno zaburzona - powiedział Piotr Wielgus, kandydat Lewicy na włodarza… Czytaj dalej »
Jest ósmy kandydat na prezydenta Torunia! Chce zlikwidować strefę „Park and Ride"
2024-03-14, 17:49Przedsiębiorca Dariusz Kubicki będzie starał się o fotel prezydenta Torunia. Startuje z Komitetu Wyborczego Wyborców Kocham Toruń, który w programie ma m.in. rezygnację z projektu „Park and ride', czy reaktywację Starówki przez… Czytaj dalej »
Dostęp do kultury, komunikacji i rehabilitacji - to oferta Bydgoskiej Prawicy dla seniorów
2024-03-14, 16:14Bydgoska Prawica przedstawiła kolejny punkt programu wyborczego - Aktywny Senior. Wśród dwóch filarów polityki senioralnej wymieniono: programy zdrowotne i programy aktywizacyjno-integracyjne. Czytaj dalej »
Kandydat PiS na prezydenta Grudziądza: Takie postępowanie wobec rolników jest niedopuszczalne
2024-03-14, 12:11Krzysztof Kosiński, kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Grudziądza, zaapelował do rządu, aby bardziej szanował rolników. Jego zdaniem obecna napięta sytuacja tej grupy zawodowej może przenieść się na inne grupy i doprowadzić… Czytaj dalej »