Małgorzata Kidawa-Błońska: władza, która odsuwa sędziów, kieruje nas na Wschód
Władza, która odsuwa sędziów, kieruje nas na Wschód - oceniła w podbydgoskim Ostromecku Małgorzata Kidawa-Błońska - kandydatka w prawyborach prezydenckich w Platformie Obywatelskiej. Dodała, że sędziowie w Polsce są niezawiśli, a politycy PiS bardzo ostro traktują wszystkich, którzy nie są z nimi.
Kidawa-Błońska powiedziała na konferencji prasowej, że jeździ po całej Polsce i rozmawia z koleżankami i kolegami z PO o prezydenturze, o tym co zrobić, żeby ich formacja polityczna była jeszcze ciekawsza, bardziej zachęcała ludzi do wspólnej z nią pracy.
- To są te pozytywne sprawy. Każdego dnia dochodzą do nas jednak bardzo złe informacje. Wczoraj rozmawialiśmy o ciągnącym się, haniebnym serialu dotyczącym pana Banasia (prezesa NIK - dop.red.). Dzisiaj docierają do nas kolejne bardzo przykre, bulwersujące sprawy m.in. zawieszenia sędziego Pawła Juszczyszyna. Władza, która odsuwa sędziów, którzy działają zgodnie z prawem, zgodnie ze swoją najlepszą wiedzą, stoją na straży konstytucji, daje wyraźny sygnał, że chce odsuwać nas na Wschód, a nie na Zachód - podkreśliła wicemarszałek Sejmu.
Dodała, że Polska zmierza „w kierunku brexitu”. Oceniła, że przez takie działania do obywateli płynie sygnał, iż władza ma ich za nic. Jej zdaniem PiS bardzo ostro traktuje wszystkie grupy, które „nie są z nimi” - nauczycieli, lekarzy, artystów, a także sędziów.
- Ten sygnał jest bardzo niebezpieczny, skandaliczny, bo sędziowie są w Polsce niezawiśli i muszą działać zgodnie z konstytucją. PiS chce pokazać, że tylko z nimi, albo nas nie ma - wskazała Kidawa-Błońska.
Kandydatka w prawyborach PO oceniła, że prezydent Andrzej Duda przygląda się temu spokojnie i nie reaguje.
- Ta sytuacja jest haniebna. Proszę, żebyśmy wszyscy wsparli sędziów, którzy mają odwagę bronić naszych praw. Zbieramy się jutro o 16.00 w całym kraju, żeby ich wesprzeć. Ja będę w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości - zadeklarowała Kidawa-Błońska.
Pytana o zdanie ws. przekopu Mierzei Wiślanej podkreśliła, że ten projekt miał pomóc rozwojowi Elbląga i ożywić ruch turystyczny, a na razie „mamy zniszczenie środowiska naturalnego i projekt, który nie da szansy wpłynięcia tam nawet średnich jachtów”.
- Gdy coś się robi trzeba to przeanalizować i wiedzieć czemu ma to służyć. Nie można rzucać haseł dla samych haseł, ale trzeba powiedzieć, po co się to robi. A jeżeli się to robi, to trzeba to zrobić porządnie - mówiła.
Po konferencji prasowej w Ostromecku Kidawa-Błońska spotkała się z delegatami i działaczami Platformy Obywatelskiej. Po południu kandydatka uda się do Poznania, gdzie ok. godz. 15 ma wypowiedzieć się dla mediów; następnie będzie dyskutować z politykami PO.
Zobacz także

Amerykanie wybierają kandydatów do Kongresu, lokalne władze i gubernatorów
2022-11-08, 21:388 września odbywają się w USA wybory mające miejsce w środku prezydenckiej kadencji. Amerykanie będą głosowali m.in. na kandydatów do Kongresu USA, gubernatorów, jak też przedstawicieli władz lokalnych. Niezależnie od tego wyborcy… Czytaj dalej »

Wybory burmistrza w Ciechocinku: wpłynął pierwszy protest wyborczy. Co było nie tak?
2022-11-07, 13:10Ciechocinek ma nowego burmistrza. Komisarz Wyborczy ogłosiła wyniki głosowania. Przypomnijmy, niedzielną drugą turę wyborów wygrał Jarosław Jucewicz. Tymczasem do Sądu Okręgowego we Włocławku wpłynął protest wyborczy, złożony… Czytaj dalej »

Ciechocinek ma nowego burmistrza. To 40- letni Jarosław Jucewicz, obecny radny
2022-11-07, 07:30Jucewicz pokonał w niedzielnej drugiej turze głosowania Macieja Bartoszka, popieranego przez Platformę Obywatelską i Lewicę. Czytaj dalej »

Mieszkańcy wybierają burmistrza. Druga tura wyborów w Ciechocinku
2022-11-06, 10:00Mieszkańcy Ciechocinka w niedzielę (6 listopada) znowu idą do urn, by w drugiej turze wyborów zdecydować, kto będzie burmistrzem. Czytaj dalej »

Debata kandydatów na burmistrza Ciechocinka. Który z nich wypadł lepiej? [wideo]
2022-11-03, 20:52Kandydaci na burmistrza Ciechocinka Maciej Bartoszek i Jarosław Jucewicz zmierzyli się w przedwyborczej debacie. Zainteresowanie było duże. Widownia w Teatrze Letnim zapełniła się prawie w całości, ponad 300 osób oglądało transmisję… Czytaj dalej »

Dwóch kandydatów powalczy w drugiej turze wyborów burmistrza Ciechocinka
2022-10-24, 08:17Żaden z 12 kandydatów na burmistrza Ciechocinka nie zdobył połowy ważnie oddanych głosów - to wyniki wczorajszych wyborów. Za dwa tygodnie tura druga, która wyłoni burmistrza. Kto do niej wszedł? Czytaj dalej »

Ciechocinek wybiera burmistrza. O urząd ubiega się 12 kandydatów
2022-10-23, 08:55Mieszkańcy Ciechocinka wybierają w niedzielę swojego burmistrza. To wybory przedterminowe, rozpisane po nagłej śmierci pełniącego urząd Leszka Dzierżewicza. Czytaj dalej »

Cząstkowe wyniki wyborów we Włoszech: 43 procent – centroprawica, 26 procent – centrolewica
2022-09-26, 13:03- Ponad 43 procent głosów otrzymał blok centroprawicy w niedzielnych wyborach parlamentarnych we Włoszech - takie nadal cząstkowe dane z większości komisji podaje w poniedziałek przed południem agencja Ansa. Najwięcej głosów w… Czytaj dalej »

Znamy nazwiska kandydatów na burmistrza Ciechocinka. Wybory w październiku
2022-09-20, 10:18Zbliżają się przedterminowe wybory burmistrza Ciechocinka, zarządzone po śmierci Leszka Dzierżewicza. Wystartuje w nich nie więcej, niż dwunastu kandydatów. Minął właśnie termin rejestracji poszczególnych komitetów wyborczy… Czytaj dalej »

Wybór nowego burmistrza Ciechocinka. Głosowanie ma się odbyć 23 października
2022-08-25, 07:00Przedterminowe wybory burmistrza Ciechocinka odbędą się najprawdopodobniej 23 października. Tak głosi projekt rozporządzenia premiera, zamieszczony na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji. Czytaj dalej »