Konfederacja o służbie zdrowia. Co uleczy system? Może kredyt specjalizacyjny?
Podwojenie liczby lekarzy i pielęgniarek, a przez to skrócenie kolejek do specjalistów, to najważniejszy punkt programu, który chce realizować Konfederacja. Kandydat tego ugrupowania z listy warszawskiej, Paweł Skutecki, były poseł Kukiz'15, przedstawił pomysł na zwiększenie liczby specjalistów.
- Problemem nie jest liczba lekarzy po studiach. Problemem jest radykalnie niska liczba lekarzy specjalistów - mówi Paweł Skutecki. - A dlaczego tak się dzieje? Między nimi dlatego, że ministerstwo odgórnie narzuca limity specjalizacji. Sytuacja wygląda dzisiaj tak, że opiekun specjalizacji, czyli lekarz profesor z bardzo dużą wiedzą, z dużym stażem, wiecie państwo, ile ma płacone za jednego specjalizanta? Nic. Jeżeli nie ma za to płacone z budżetu państwa, to musi za to zapłacić ktoś inny. Tu się rodzą konflikty interesów, to jest jedno ze źródeł nepotyzmu. Pewne specjalizacje są prostu opanowane przez kilka rodzin w Polsce. Nie ma otwartego rynku.
Kolejny pomysł Konfederacji na zwiększenie liczby specjalistów, to otworzenie rynku specjalizacji i wprowadzenie kredytów specjalizacyjnych, tłumaczy Paweł Skutecki.
- Kto skończy prawo, jest prawnikiem, ale gdyby chciał być sędzią, adwokatem, notariuszem, musi zapłacić za aplikację. Dlaczego takiego systemu nie wprowadzimy w ochronie zdrowia? Gdyby to zrobić na podstawie kredytu specjalizacyjnego udzielonego przez państwo, człowiek po studiach, po specjalizacji ma wybór: albo odpracuje to w Polsce, albo jeżeli ma taki pomysł, że chciałby wyemigrować, no to okej, niech zapłaci całość natychmiast. Nas nie stać na to, żebyśmy kształcili za grube pieniądze, za grube miliony specjalistów, którzy wyjeżdżają z Polski. Po prostu nas na to nie stać. Będzie więcej lekarzy, będą mniejsze kolejki. (...)
O kompleksowym programie opieki nad alergikami mówił z kolei Marcin Sypniewski, bydgoski kandydat Konfederacji do Sejmu. Wspomniał o roli miasta w profilaktyce antyalergicznej. Miasto, na podstawie wytycznych wspomnianego programu, zobowiązane byłoby do unikaniem sadzenia silnie alergizujących roślin.
Więcej na temat propozycji Konfederacji w materiale Elżbiety Rupniewskiej.
Zobacz także

Wiceminister Woś otwiera w Toruniu ośrodek kuratorski. I krytykuje Agnieszkę Holland
2023-09-27, 17:45- Ośrodki kuratorskie działają w myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć - powiedział w środę w Toruniu wiceminister sprawiedliwości Michał Woś. Udzielił także swojego poparcia w wyborach dla kandydata Suwerennej Polski… Czytaj dalej »

Norbert Pietrykowski: kluczowe przedsiębiorstwa powinny zostać państwowe [Rozmowa dnia]
2023-09-27, 10:01Norbert Pietrykowski, kandydat Trzeciej Drogi w wyborach do Sejmu, który był dziś gościem „Rozmowy dnia”, pytany był między innymi o zagadnienie zawarte w jednym z pytań referendalnych, czyli przedsiębiorstwa będące własnością… Czytaj dalej »

Wzrosła liczba obwodowych komisji wyborczych, ale rąk do liczenia głosów nie zabraknie
2023-09-27, 08:32Obwodowe komisje wyborcze na październikowe wybory parlamentarne powołane. W całym regionie utworzono ich prawie 2 tysiące. To o prawie 260 więcej niż w wyborach do Sejmu i Senatu cztery lata temu. Czytaj dalej »

Ireneusz Stachowiak: Dbamy o to, żeby Polacy mogli czuć się bezpiecznie
2023-09-26, 22:11Kandydat Prawa i Sprawiedliwości na liście do Sejmu w okręgu bydgoskim odniósł się do niedawnych informacji na temat planów z 2011 roku, dotyczących obrony terytorium Polski na linii Wisły, przygotowanych przez rząd PO-PSL. Czytaj dalej »

Bartosz Kownacki: Nie wyobrażam sobie, żeby zakazać mówić o jakimkolwiek dziele
2023-09-26, 21:23Poseł Prawa i Sprawiedliwości Bartosz Kownacki spotkał się z druhami OSP w Wawrzynkach (pow. żniński). Polityk swoją konferencję rozpoczął jednak od zaklejenia sobie ust taśmą z napisem Agnieszka Holland. Czytaj dalej »

Mikołaj Bogdanowicz: Mundur żołnierzy i funkcjonariuszy jest atakowany
2023-09-26, 19:46- Jesteśmy wam wdzięczni, jesteście po właściwej, dobrej stronie - zwrócił się wojewoda Mikołaj Bogdanowicz do funkcjonariuszy Służby Granicznej, żołnierzy i policjantów pełniących służbę na granicy z Białorusią. Wojewoda… Czytaj dalej »

Sławomir Drelich proponuje wspólną debatę. „To musi być rozmowa o przyszłości Inowrocławia”
2023-09-26, 18:52Demokracja wymaga rozmowy, a Kampania stanęła na poziomie wojny na banery - powiedzieli we wtorek w Inowrocławiu przedstawiciele Polski 2050 i zaproponowali wspólną debatę. Czytaj dalej »

Paweł Sieg z Konfederacji: Czas, abyśmy wystawili rachunek Ukrainie
2023-09-26, 17:18- W polityce zagranicznej nie ma przyjaźni, a tylko interesy - mówił na konferencji prasowej w Bydgoszczy Paweł Sieg, Prezes Nowej Nadziei z okręgu bydgoskiego miał na myśli relacje polsko-ukraińskie. Czytaj dalej »

Marcin Wroński zarzuca Donaldowi Tuskowi kłamstwo. Chodzi o sprzedaż ziem Skarbu Państwa
2023-09-26, 13:16- To, co mówi Donald Tusk o sprzedaży ziem należących do Skarbu Państwa za czasów PiS-u i za czasów Platformy, nie ma nic wspólnego z prawdą - mówi Marcin Wroński, zastępca dyrektora generalnego KOWR, kandydat na posła z ramienia… Czytaj dalej »

Małgorzata Taranowicz (PiS): Moje banery ewidentnie znikają z Grudziądza
2023-09-26, 12:26Ktoś niszczy banery wyborcze Małgorzaty Taranowicz, kandydatki Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu z Grudziądza. - Chciałabym, żeby wszyscy się szanowali nawzajem - mówi obecna radna sejmiku wojewódzkiego. Czytaj dalej »