Liderzy Koalicji Polskiej na konwencji w Bydgoszczy
Polska lepszych szans jest możliwa, jest nie jutro i pojutrze, ale jest możliwa dziś, tu i teraz - powiedział Bydgoszczy prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Podkreślił, że Koalicję Polską łączy Polska, a ona łączy Polaków.
Kosiniak-Kamysz wraz z liderem Kukiz'15 Pawłem Kukizem wzięli udział w czwartkowej konwencji programowej PSL - Koalicji Polskiej.
- W tej kampanii udało się nam podjąć wyzwanie i zbudować Koalicję Polską, koalicję Polaków, za czymś, a nie przeciwko komuś. Za lepszą Polską, za silną Polską, za Polską roztropną, za Polską, która docenia pracowitość swych rodaków, swych mieszkańców. Taka Polska lepszych szans jest możliwa, nie jutro i pojutrze - jak mówią niektórzy - taka Polska jest możliwa dziś, tu i teraz, tu w Bydgoszczy, tu w Toruniu - podkreślił Kosiniak-Kamysz.
Wskazał, że w Koalicji Polskiej na pierwszym miejscu jest Polska i nie ma piękniejszej nazwy dla współpracy, bo „łączy nas Polska, a my łączymy Polaków”.
- To jest dzisiaj centralne zadanie, które przed nami stoi. W tym świecie bratobójczej walki, nie tylko już w polityce na hejty, chamstwa, oszczerstwa i obłudę musi być siła rozsądnego centrum. Koalicja Polska jest w samym centrum. Potrafimy być spadkobiercami wielkiej historii ruchu ludowego, ale potrafimy tworzyć coś nowego, bo na naszych listach są różne środowiska. To jest umiejętność współpracy, a ona nie przychodzi łatwo, do tego potrzeba takiej dorosłości i otwartości. My się w tym też zmieniamy. Jest środowisko Pawła Kukiza, samorządowców, polityków, byłych posłów - mówił.
Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że Koalicja Polska jest otwartą przestrzenią po to, żeby zmieniać Polskę.
Lider PSL podkreślił, że „dzisiaj wielu przyjmuje szaty mędrców pokoju, lansuje się na gołąbki pokoju”. - Tylko przez ostatnie cztery lata z maczugami nienawiści po łbach się walili i przecinali nasze stoły piłą mechaniczną nienawiści, te stoły rodzinne, stoły świąteczne. Do czego doprowadziła ta bratobójcza wojna polityczna? Do tego, że kodeks Hammurabiego zaczyna powracać - oko za oko, ząb za ząb - mówił Kosiniak-Kamysz.
- Tylko jak pójdziemy w tym kierunku, to za chwilę będziemy ślepi i bezzębni, a polska służba zdrowia jest w takim stanie, że nam nikt nie pomoże - wskazywał prezes Stronnictwa.
Zaznaczył, że PSL i Kukiz'15 zjednoczyła idea braterstwa. - Oni mają ideologię, a my ideały - powiedział Kosiniak-Kamysz.
Paweł Kukiz podkreślił, że hasło kampanii PSL Koalicji Polskiej to „Łączymy Polaków”.
- Żebyśmy mogli łączyć Polaków, żeby Polacy mogli się łączyć musimy przede wszystkim przekształcić państwo partyjne w państwo obywatelskie. Musimy odjeść od formuły państwa, które ma ustrój w spadku po PRL-u. Musimy przede wszystkim zmienić ordynację wyborczą, sposób wybierania posłów. Musimy mieć możliwość wskazywania ludzi z imienia i nazwiska, a nie głosowania na szyld partyjny, gdzie wodzowie partyjni ustalili wcześniej kto będzie w Sejmie. Co to za ustrój, kiedy jeszcze przed wyborami, patrząc mniej więcej na sondaże - możemy wskazać kto będzie zasiadał na Wiejskiej - mówił Kukiz.
Zaznaczył, że posłami powinni być lokalni liderzy, o których względy szef partii zabiega, tych których wybierają ludzie, a nie poseł, który jest namiestnikiem wodza partii.
- Jak słyszę, że w Polsce ktoś broni demokracji, to ja zastanawiam się, jak można bronić czegoś czego nie ma i nigdy nie było. Nie jest demokratycznym ustrój, w którym jedna partia - nie czepiam się PiS, posługuję się tylko przykładem - otrzymała 5,7 milionów głosów i posiada wszelkie instrumenty, by w sposób absolutny zarządzać tymi, którzy otrzymali ponad 10 milionów głosów w wyborach do parlamentu. To nie jest demokracja, to jest autokracja - przekonywał lider Kukiz'15.
Paweł Kukiz wskazał, że PiS w czasie swoich rządów nie liczy się ze zdaniem opozycji, nie przyjmował pod debatę jej projektów ustaw. Zaznaczył, w czasie tej kadencji Kukiz'15 i PSL zgłosiły po ponad 100 projektów ustaw, w tym ustawy bezkosztowe.
Powiedział też, że „PiS ma do dyspozycji swoje media, które nazywa +narodowymi+". "Ja sobie wypraszam, bo jestem Polakiem, członkiem tego narodu, a to nie są moje media. Manipulacja jakiej dopuszcza się telewizja Kurskiego, to nawet komuniści byli bardziej subtelni w propagandzie. Ci idą po całości”- podkreślił.
Podczas konwencji szef kujawsko-pomorskiego PSL poseł Zbigniew Sosnowski apelował do zebranych, aby nie rezygnowali ze swoich nadziei, że będzie lepiej, bo może być lepiej.
- Ale wszyscy wspólnie musimy walczyć o każdy głos naszego wyborcy, bo trzeba nam 14 października obudzić się w trochę lepszej Polsce, Polsce wszystkich Polaków, bo Polacy to jedna rodzina - wołał.
Liderami list do Sejmu w regionie są: w okręgu bydgoskim - wicemarszałek województwa Dariusz Kurzawa, a w okręgu toruńsko-włocławskim - poseł Paweł Szramka. W wyborach do Senatu PSL Koalicję Polską reprezentuje wicemarszałek województwa Ryszard Bober z PSL. (PAP)
Zobacz także

Schreiber: Musimy odpowiedzieć na największy problem komunikacji miejskiej – brak kierowców [Rozmowa dnia]
2024-02-12, 09:45Łukasz Schreiber, kandydat na prezydenta Bydgoszczy, który był gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK, odpowiedział m. in. na zarzut sformułowany po jego niedzielnej (11 lutego) konwencji. Platforma Obywatelska zarzuciła mu… Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2024-02-12, 06:00Gościem „Rozmowy dnia' będzie Łukasz Schreiber, kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Bydgoszczy. Rozmawialiśmy o trwającej kampanii wyborczej. Michał Jędryka: Jak sam Pan mówi, jest Pan na razie jedynym kandydatem, który… Czytaj dalej »

Schreiber zapowiada darmową komunikację. I ogłasza hasło kampanii: „Naprzód Bydgoszcz"
2024-02-11, 15:37- Musimy się porównywać do miast tej samej wielkości, czyli Lublina, Szczecina i Katowic — mówił w niedzielę na spotkaniu z mieszkańcami Łukasz Schreiber, kandydat Prawa i Sprawiedliwosci na prezydenta Bydgoszczy. Czytaj dalej »

Były wojewoda Mikołaj Bogdanowicz ogłosił start w wyborach. Tę gminę dobrze zna
2024-02-10, 15:55Wojewoda kujawsko-pomorski w latach 2015-2023 Mikołaj Bogdanowicz ogłosił start w wyborach na burmistrza Kruszwicy. Polityk związany od lat z Prawem i Sprawiedliwością w kwietniowych wyborach samorządowych wystartuje z własnego ko… Czytaj dalej »

Arkadiusz Fajok: Przede wszystkim mamy działać, a nie dokonywać wojenek [Rozmowa dnia]
2024-02-08, 09:55Bezpłatna komunikacja miejska - tego pomysłu bronił Arkadiusz Fajok, niezależny kandydat na prezydenta Inowrocławia, który był gościem „Rozmowy dnia” Polskiego Radia PiK. Czytaj dalej »

Paweł Gulewski będzie kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Torunia
2024-02-07, 21:07Paweł Gulewski, do niedawna zastępca prezydenta Michała Zaleskiego, będzie startował z ramienia KO w wyborach na prezydenta Torunia - dowiedziało się Polskie Radio PiK. Decyzję zatwierdził toruński zarząd Platformy Obywatelskie… Czytaj dalej »

We Włocławku nie będzie wspólnej listy KO i Lewicy. „Do tanga trzeba dwojga”
2024-02-07, 18:57W Bydgoszczy Lewica i Koalicja Obywatelska rozmawiają o wspólnej liście w wyborach samorządowych, natomiast we Włocławku, gdzie miastem rządzi właśnie taka koalicja, o wspólnej liście nie ma mowy. Przeciwnie, miedzy obydwoma ugrupowaniami… Czytaj dalej »

Edukacja, kultura, sport we Włocławku. Działacze KO podsumowują kadencję
2024-02-07, 17:10Modernizacja biblioteki, budowa Skarbca Fajansu, wskrzeszenie szkolnego związku sportowego, remonty szkół i doposażanie pracowni - to włocławscy radni i działacze Koalicji Obywatelskiej wymieniają jako swoje sukcesy. Na konferencjach… Czytaj dalej »

Jan Szopiński: Bydgoska Lewica na jednej liście wyborczej z Platformą Obywatelską
2024-02-07, 09:55W Bydgoszczy Lewica prawdopodobnie pójdzie do wyborów samorządowych w koalicji z Platformą Obywatelską. Potwierdził to w Rozmowie dnia Polskiego Radia PiK Jan Szopiński — polityk tej formacji. Czytaj dalej »

Ewa Koman i Arkadiusz Fajok rozpoczęli w Inowrocławiu kampanię prezydencką
2024-02-06, 20:20- Trzeba wznowić działalność osiedlowych klubów - powiedział na konferencji prasowej kandydat na prezydenta Inowrocławia Arkadiusz Fajok. Kampanię wyborczą rozpoczęło także Porozumienie Samorządowe dla Inowrocławia i kandydatka… Czytaj dalej »