Schetyna: kto wygrywa wybory w kujawsko-pomorskim, wygrywa w całym kraju
Kto wygrywa wybory w województwie kujawsko-pomorskim, wygrywa w całym kraju - ocenił w Toruniu lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. Dodał, że Koalicja Obywatelska zrobi wszystko, żeby wybory rozstrzygnąć na swoją korzyść.
- Mamy bardzo dobrą drużynę, dobrą listę, jesteśmy zmobilizowani - mówił Schetyna podczas konferencji prasowej, na której prezentowani byli kandydaci KO do Sejmu z okręgu toruńsko-włocławskiego oraz bydgoskiego.
- Kujawsko-pomorskie to bardzo ważny region. Wyniki w województwie kujawsko-pomorskim są decydujące dla wyników wyborów parlamentarnych w całym kraju. Kto wygrywa tutaj, ten wygrywa w całym kraju, tak pokazuje historia w ostatnim czasie - powiedział Schetyna. Dodał, że KO zrobi wszystko, aby wybory parlamentarne 13 października rozstrzygnąć na swoją korzyść.
Zwracając się do „jedynki” na liście KO w Toruniu posła Tomasza Lenza, lider PO stwierdził, że liczy w tym okręgu na 6 mandatów. W poprzedniej kadencji Sejmu PO miała czterech reprezentantów z tego okręgu.
- Te wybory są o wszystko. Ci, którzy tak mówią - mają absolutnie rację. O wszystkim decydować będzie zaangażowanie. Frekwencja wyborcza będzie miała wpływ na wynik - ocenił Schetyna.
Lider PO wyraził także radość, że o mandat senatorski w Toruniu będzie walczył poseł z wieloletnim stażem Antoni Mężydło.
- Wybory senackie są także bardzo, bardzo ważne. Decyzje będą w nich podejmowane dziesiątkami, setkami głosów. Dlatego bardzo proszę o zaangażowanie. Każda aktywność kandydata do Sejmu będzie równoległa z kampanią senacką - podkreślił lider PO. Dodał, że ze stu mandatów w Senacie opozycja chce „wziąć ponad 51, żeby mieć pewność, że izba wyższa parlamentu polskiego da gwarancję i ochronę dla demokracji, praworządności i podmiotowości Polski w Unii Europejskiej”.
Tomasz Lenz zgodził się ze słowami Schetyny, że KO walczy w okręgu toruńsko-włocławskim o 6 mandatów. - Jako szef regionu kujawsko-pomorskiego chcę powiedzieć, że nasze listy w okręgach toruńskim i bydgoskim - to kandydaci także z małych miejscowości, z małych środowisk. Taka konstrukcja list zawsze była gwarancją sukcesu naszego ugrupowania. Także w tej kampanii wyborczej spotykamy się z wyborcami od kilku tygodni na targowiskach, rynkach, w świetlicach wiejskich. Wiele pracy przed nami w kolejnych tygodniach - powiedział Lenz.
„Jedynka” na liście KO w okręgu bydgoskim były europoseł Tadeusz Zwiefka ocenił, że KO walczy w jego okręgu wyborczym o 5 mandatów. W wyborach w 2015 roku PO wywalczyło w nim 4 mandaty, ale później do klubu poselskiego dołączył Michał Stasiński, który do parlamentu dostał się z list Nowoczesnej.
- Jesteśmy lista numer 5, jesteśmy na piątkę i będziemy mieli przynajmniej 5 mandatów. Do tego mam nadzieję dojdą w naszej części województwa dwa mandaty w wyborach do Senatu - Krzysztofa Brejzy oraz Andrzeja Kobiaka - ocenił Zwiefka.
Mówiąc o dotychczasowym przebiegu kampanii, były europoseł podkreślił, że Polacy zwracają uwagę w rozmowach z politykami przede wszystkim na dwie kwestię - służbę zdrowia z jej problemami oraz koszty obietnic wyborczych, które składają poszczególne komitety.
Schetyna podsumowując konferencję prasową powiedział, że dla KO bardzo istotną sprawą będą kwestie związane z onkologią, SOR-ami i kolejkami do lekarzy-specjalistów.
- Dzisiaj rak to największy morderca. Musimy wykorzystać to, że Europa też chce się tym zająć, a dla Komisji Europejskiej będzie to jeden z priorytetów. Jestem w (przyszły) wtorek umówiony z (przyszłą) szefową komisji Ursulą von der Leyen i będziemy także o tym rozmawiać - zapowiedział Schetyna.
Z Torunia lider PO pojechał do Włocławka. Tam zapowiedział też walkę o podmiotowość i suwerenność samorządu.
- W najbliższej kadencji kluczowy będzie samorząd. Będziemy samorząd wspierać i w niego inwestować. Będziemy utrzymywać jego podmiotowość i walczyć o jego suwerenność, bo uważamy, że samorząd - czyli władza wybrana przez mieszkańców i będąca blisko ludzi, skutecznie wydająca środki europejskie i skutecznie zarządzająca najważniejszymi sprawami, to jest przyszłość - podkreślił Schetyna na konferencji prasowej.
Przyznał, że z obawą słucha wypowiedzi posłów PiS i prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego, którzy - jego zdaniem - „podważają integralność samorządu i jego pozycję”. - Uważam, że dobra jakość polskich rządów, współpraca administracji rządowej z samorządem jest kluczem do tego, żeby skutecznie zarządzać województwami, powiatami, miastami i gminami - dodał szef PO.
Schetyna zwrócił uwagę, że bardzo ważnym zadaniem samorządów jest wydawanie środków europejskich, a właśnie teraz - jak zauważył - trwają negocjacje w sprawie budżetu europejskiego.
- Nasza praca, praca naszych eurodeputowanych w poprzedniej kadencji - przede wszystkim Janusza Lewandowskiego i Jana Olbrychta, dzisiaj musi być wzmocniona i spotęgowana pracą całej polskiej delegacji, ale przede wszystkim polskiego rządu, premiera, ministra finansów (...). Kluczowa sprawa to są pieniądze europejskie, musimy walczyć o dobry budżet - mówił szef PO.
Obecny na konferencji prasowej marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki zwrócił uwagę, że samorządy wojewódzkie utraciły na rzecz wojewody, ministerstw, aż sześć obszarów kompetencji. Zaznaczył, że takie decyzje, jak zakończona budowa szpitala dziecięcego w Bydgoszczy, czy bardzo zaawansowana budowa szpitala wojewódzkiego w Toruniu, czy budowa szpitala we Włocławku, byłyby niemożliwe, gdyby opierać się na decyzjach centralnych.
- Potrzebni są nam posłowie, senatorowie, którzy naprawdę będą walczyć o te sprawy, a nie udawać, że popierają samorządność i demokrację lokalną - mówił Całbecki.
Schetyna pytany o kandydatkę KO na premiera Małgorzatę Kidawę-Błońską powiedział, że zawsze będzie podkreślał, że jest to dobry wybór. - To osoba, która pokazuje, że polityka może też łączyć i można używać dobrych emocji, że można i trzeba ze sobą rozmawiać w polskiej polityce. Uważam, że to jest również inwestycja w zmianę polskiej polityki. Kidawa-Błońska jak mało kto w polskim parlamencie daje tego gwarancję - ocenił przewodniczący PO.
Zadeklarował, że Koalicja Obywatelska będzie bardzo twardo stać przy kandydaturze Kidawy-Błońskiej, ponieważ - jak przekonywał - jest ona polskiej polityce potrzebna.
Szef PO odniósł się też do sprawy „Paktu dla Kobiet” proponowanego przez lewicę. -To jest taki pakt, który co do zasady, jeśli ma być podpisany przez partie opozycyjne, bo rozumiem że była taka intencja, to się przygotowuje i rozmawia o nim. Nikt ze mną w tej sprawie nie rozmawiał. Jeżeli partie opozycyjne mają się komunikować za pośrednictwem mediów, to znaczy, że nie chcą porozumienia i jestem pełen najgorszych obaw jak ta współpraca partii opozycyjnych będzie wyglądać w przyszłości - powiedział Schetyna we Włocławku. (PAP i inf. własne)
Zobacz także
![](public/info/2023/thumb_480_0/2023-09-09_169426238310.jpg)
Wiceprezydent Adrian Mól: jako poseł chcę lobbować za Muzeum Narodowym w Toruniu
2023-09-09, 19:16Muzeum Narodowe w Toruniu miałoby powstać na bazie istniejącego naszego Muzeum Okręgowego - powiedział w sobotę wiceprezydent miasta Adrian Mól (Prawo i Sprawiedliwość), który kandyduje do Sejmu. To jeden z sześciu „konkretów… Czytaj dalej »
![](../public/info/2023/thumb_480_0/2023-08-19_169243960710.png)
Premier Morawiecki: chcemy, aby średnie wynagrodzenie w Polsce osiągnęło 10 tysięcy złotych
2023-09-09, 14:18Chcemy, aby średnie wynagrodzenie w Polsce osiągnęło 10 tysięcy złotych na koniec trzeciej kadencji PiS - oświadczył na konferencji programowej PiS w Końskich premier Mateusz Morawiecki. - Eksport jest rekordowy, a wzrost PKB jest… Czytaj dalej »
![](public/info/2023/thumb_480_0/2023-09-08_169415943410.jpg)
Kandydat Lewicy do Senatu: Wyróżnia nas podejście do zwykłego obywatela [Rozmowa dnia]
2023-09-08, 09:50Budowa tanich mieszkań na wynajem, podniesienie pensji minimalnej, utrzymanie programu 800 plus, stypendia dla studentów, a dla seniorów - bon turystyczny i bon na kulturę - to wyborcze obietnice Lewicy. O założeniach programowych partii… Czytaj dalej »
![](public/info/2023/thumb_480_0/2023-09-08_169415623310.jpg)
Wybory: Głosowanie w szpitalu, domu pomocy społecznej, więzieniu czy internacie
2023-09-08, 08:57W wyborach parlamentarnych i referendum 15 października będzie można oddać głos w szpitalu, więzieniu, areszcie śledczym, domu pomocy społecznej. W poniedziałek 11 września mija termin na utworzenie w tych miejscach tzw. odrębnych… Czytaj dalej »
![](public/info/2023/thumb_480_0/2023-09-07_169410443710.jpg)
Marszałek Całbecki oficjalnie rozpoczyna kampanię wyborczą KO w okręgu toruńsko-włocławskim
2023-09-07, 20:45O mandat do Sejmu walczy 26 osób, m.in byli i obecni parlamentarzyści, samorządowcy, społecznicy i prawnicy. Kandydaci Koalicji Obywatelskiej zaprezentowali się na Rynku Staromiejskim w Toruniu. Czytaj dalej »
![](public/info/2023/thumb_480_0/2023-09-07_169410062510.jpg)
Młoda Lewica i Socjaldemokraci chcą odsunąć ministra Czarnka i dać podwyżki nauczycielom
2023-09-07, 19:27- Chcemy skupić się na tym, żeby w końcu odsunąć ministra Czarnka od szkoły, by wyrzucić z polskiej szkoły homofobię i hejt - tak mówili podczas konferencji w Toruniu działacze Młodej Lewicy i Federacji Młodych Socjaldemokra… Czytaj dalej »
![](public/info/2023/thumb_480_0/2023-09-07_169408893410.jpg)
Kandydat Nowej Lewicy: Będę walczył o budowę ważnej drogi w Grudziądzu
2023-09-07, 15:42Przebudowa trasy średnicowej w Grudziądzu to jeden z głównych punktów programu wyborczego Łukasza Kowarowskiego z Nowej Lewicy. Polityk startujący z pozycji numer trzy w okręgu numer 5 chce zabiegać o dofinansowanie tej inwestycj… Czytaj dalej »
![](public/info/2023/thumb_480_0/2023-09-07_169406819210.jpg)
Szef MEiN: „Bon szkolny – poznaj Polskę” to kolejny punkt programu PiS
2023-09-07, 08:30Szef MEiN Przemysław Czarnek ogłosił w czwartek kolejny punkt programu PiS. - To „Bon szkolny - poznaj Polskę”, czyli dofinansowanie wycieczek edukacyjnych dla każdej klasy, każdego ucznia - poinformował. Czytaj dalej »
![](../public/info/2022/thumb_480_0/2022-03-11_164702916810.jpg)
Jakub Andrzej Lisiecki z Konfederacji kandydatem do Senatu z okręgu włocławskiego
2023-09-07, 08:29Włocławianin Jakub Andrzej Lisiecki z Konfederacji to pierwszy zarejestrowany kandydat do Senatu w okręgu wyborczym nr 13, obejmującym Włocławek oraz powiaty włocławski, aleksandrowski, lipnowski i radziejowski. Czytaj dalej »
![](public/info/2023/thumb_480_0/2023-09-06_169399826110.jpg)
Tak się prezentuje Trzecia Droga w Grudziądzu. Co proponują Beata Gurbin i Ryszard Bober?
2023-09-06, 14:00Trzecia Droga zaprezentowała w Grudziądzu swoich kandydatów do Sejmu i Senatu. Z pozycji 3 w okręgu numer 5 wystartuje Beata Gurbin, a wspólnym kandydatem Paktu Senackiego jest Ryszard Bober. Czytaj dalej »