Znaleźliśmy równowagę między polityką społeczną i gospodarczą - ocenia szef rządu
- Wierzę, że za cztery lata, Polska będzie jeszcze zasobniejszym krajem, że znacząco w górę pójdzie dochód do dyspozycji wszystkich Polaków - powiedział premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z Michałem Jędryką, na antenie PR PiK.
Michał Jędryka: Panie premierze, powiedział pan dzisiaj, cytując zresztą prasę niemiecką, że nie jest już utopią, żeby Polska dogoniła Zachód, ale przecież to było marzenie Polaków od 30 lat. Czy to rzeczywiście jest możliwe?
W finansach publicznych jesteśmy blisko równowagi, przy jednoczesnym zainwestowaniu środków w infrastrukturę i w politykę społeczną. Ta inwestycja to nie jest tylko "social", jak niektórzy mówią, ale to jest inwestycja w nasze dzieci, w edukację, w ich lepsze wykształcenie, w wakacje, w odpoczynek, w wychowanie fizyczne. Dużo więcej dzieci uczestniczy w zajęciach pozalekcyjnych. To są wszystko bardzo duże osiągnięcia rządu Prawa i Sprawiedliwości, z których się niezmiernie cieszymy, i dlatego ta równowaga, którą znaleźliśmy między polityką społeczną i gospodarczą, jest rzeczą, którą moim zdaniem warto kontynuować.
Czy uważa pan, że w tej chwili Polacy mogą być dumni z Polski? Cały czas jest chyba taka tendencja do jakiegoś kompleksu wobec Zachodu, skoro od tego Zachodu zaczęliśmy...
Może zacznę od jeszcze inne dyscypliny życia. Rozmawiamy w Bydgoszczy. Niedawno Polacy tutaj, w Bydgoszczy, osiągnęli laur mistrzostw Europy w lekkiej atletyce, a to naprawdę coś! Wydawało się jeszcze niedawno, że takie sukcesy są poza naszym zasięgiem: Rosja, Niemcy, wygrywały inne kraje. Pokazaliśmy, że potrafimy. Podobnie jest w przypadku różnych osiągnięć gospodarczych i inwestycyjnych. Wielkie przedsięwzięcie projektowe takie jak, np. centralny port komunikacyjny, to są cywilizacyjne zmiany, które my wdrażamy, i które są niezwykle ważne, żeby podnosić Polskę na coraz to wyższy poziom rozwoju, i rzeczywiście żeby to, co kiedyś było utopią, stało się rzeczywistością. Już przegoniliśmy Grecję i Portugalię, a za kilka, kilkanaście lat będzie możliwe dogonienie Włoch, Hiszpanii, potem Francji i innych krajów.
Panie premierze, przy tych sukcesach gospodarczych, chciałbym zapytać jeszcze o coś, co w Bydgoszczy szczególnie widzimy, o rynek prasowy. Mamy sytuację taką, że opinię publiczną kształtuje prasa niemiecka. Były zapowiedzi repolonizacji prasy. Kiedy to będzie możliwe?
Prawdę powiedziawszy, teraz nie zajmowaliśmy się tym tematem. Mogę tylko zaapelować o obiektywizm. Zdajemy sobie sprawę z tego, że w ciągu 30 poprzednich lat, wiele mediów zostało wyprzedanych, wiele mediów telewizyjnych i portale internetowe, radia główne, są w rękach zagranicznych właścicieli. Ciekawe, czy Niemcy i Francuzi pozwoliliby sobie na to. Zostawię ten wątek z takim znakiem zapytania.
A jak Pan sobie wyobraża Polskę za 4 lata?
Myślę, że będzie krajem, wierzę że będzie krajem jeszcze bardziej zasobnym, że znacząco w górę pójdzie dochód do dyspozycji wszystkich Polaków. Chcemy, żeby płaca minimalna mocno rosła. W budżecie na przyszły rok zaplanowaliśmy najwyższe wydatki, i procentowo, i w wartościach kwotowych, bezwzględnych, na służbę zdrowia, ale także na bezpieczeństwo. Cieszę się z tego, że Polacy mówią nam, że się czują bezpieczni w swoim kraju, że w tym roku blisko 90 procent Polaków wyraża taką opinię. Jeszcze 5 lat temu było to 60 kilka procent, a więc jest znacząca zmiana. Nasze inwestycje w bezpieczeństwo, w gospodarkę, w rozwój, i przede wszystkim w politykę solidarnościową, społeczną, działają. Te inwestycje są dobre dla Polski. Mam nadzieję, że będziemy mogli je kontynuować.
Wspomniał Pan o służbie zdrowia, która zapewne potrzebuje również zmiany kadrowej...
Co do zmiany kadrowej, to powiem, że mamy pewna podstawową zmianę kadrową. Mianowicie, w porównaniu do czasu sprzed czterech lat, ja wiem, że to ciężko sobie wyobrazić, ale kształcimy o 50 procent więcej lekarzy, i po raz pierwszy więcej pielęgniarek odebrało prawo do wykonywania zawodu, niż ukończyło edukację. Czyli te panie, które wcześniej ukończyły szkołę, zgłaszają się teraz z powrotem do zawodu. Staramy się stworzyć im lepsze warunki pracy. Oczywiście, nie da się w trzy lata naprawić zaległości wieloletnich, pochodzących jeszcze z lat 90. 2000., ale idziemy w dobrym kierunku. Zdaję sobie sprawę z tego, jak wiele jeszcze trzeba zrobić w służbie zdrowia. Poziom wydatków procentowo do PKB, i potem wydatków z budżetu na służbę zdrowia, gwarantujemy na rok 2020 najwyższy w ostatnich dekadach.
Sprawy gospodarcze są w Polsce najważniejsze?
Sądzę, że sprawy gospodarcze i sprawy społeczne to jest jedna, i ta sama sprawa, dwie strony jednego medalu. To nasi poprzednicy neoliberalni, tak właśnie mówili, że nie można polityki społecznej, socjalnej uprawiać, bo to zaszkodzi przedsiębiorczości, biznesowi. Otóż nie. Poprzez 500 plus dokonaliśmy rewolucji w polskiej małej turystyce, w agroturystyce, w małych Polski w pensjonatach. Ja po takich jeżdżę, śpię w hotelach. Teraz, gdy się przemieszczam między Bydgoszczą, a Toruniem, również w takim niewielkim, bardzo przyjemnym, zajeździe nocowałem. Widzę jaki jest ruch, widzę, że zwiększa się zainteresowanie Polaków i turystyką, i agroturystyka. To jest coś pięknego, coś, co my promujemy: zielone miasta, jak najmniej betonu, więcej ścieżek rowerowych. I jak najwięcej równowagi między gospodarką i polityką społeczną.
Rozmawiał Michał Jędryka
Zobacz także
Przedpołudnie przy urnach w okręgu bydgoskim
2015-10-25, 13:4515,5 % - tak przedstawiała się wstępnie frekwencja głosujących w bydgoskim okręgu wyborczym. Czytaj dalej »
Studenci UMK głosują w swoich akademikach
2015-10-25, 12:53Żeby zagłosować część z nich nie musi ubierać butów i kurtki - wystarczy zejść po schodach. Na taką wygodę mogą liczyć studenci toruńskiego UMK mieszkający w akademikach. Czytaj dalej »
Wybory w kujawsko-pomorskich uzdrowiskach
2015-10-25, 11:01Na Kujawach i Pomorzu do urn idą nie tylko mieszkańcy regionu, ale również kuracjusze spędzający wyborczą niedzielę w sanatoriach. Czytaj dalej »
Z lokali wyborczych na Kujawach i Pomorzu
2015-10-25, 09:4825 października o godz. 7.00 rozpoczęły się w całym kraju wybory parlamentarne. W lokalach wyborczych na Kujawach i Pomorzu pojawili się dziennikarze Polskiego Radia PiK. Czytaj dalej »
Agata Banasik z partii KORWIN budziła torunian z "systemowego snu"
2015-10-23, 12:20Z systemowego snu budziła kawą na Starówce w Toruniu Agata Banasik, liderka listy partii KORWiN w okręgu toruńsko-włocławskim. Czytaj dalej »
Tomasz Szymański w Grudziądzu namawiał do udziału w wyborach
2015-10-23, 10:49Wizytą na miejskim targu w Grudziądzu Tomasz Szymański z PO zakończył swoją kampanię wyborczą. Czytaj dalej »
Nowoczesna kończy kampanię w Bydgoszczy
2015-10-23, 10:41Nowoczesna Ryszarda Petru zakończyła kampanię wyborczą w Bydgoszczy. Przedstawiciele ugrupowania podsumowali cykl rozmów z mieszkańcami regionu. Czytaj dalej »
W niedzielę wybory parlamentarne
2015-10-23, 10:09Jak głosować? Kiedy cisza wyborcza może zostać przedłużona? - m. in. o tym mówił w Polskim Radiu PiK Adam Dyla - dyrektor bydgoskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego. Czytaj dalej »
Beata Szydło ostatni objazd wyborczy rozpoczęła w Toruniu
2015-10-23, 08:13'24 godziny dla Polski' - busami z takim hasłem Beata Szydło jedzie przez kraj. Kandydatka Prawa i Sprawiedliwości na premiera ostatni w tej kampanii wyborczej objazd po Polsce rozpoczęła o północy w Toruniu. Czytaj dalej »
Uczniowie toruńskiego 4. LO wybraliby PO
2015-10-20, 20:31Gdyby o wyborze parlamentarzystów mieli decydować uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu, to najwięcej mandatów zdobyłaby Platforma Obywatelska. W szkolnych prawyborach zagłosowało na nią 22% uczniów. Czytaj dalej »