Kwiatkowski w Toruniu, Gawkowski w Bydgoszczy liderami list Lewicy
W nocy z poniedziałku na wtorek zakończono akceptowanie czołówek list wyborczych Lewicy do Sejmu przez tworzące je: SLD, Wiosnę i Razem. Włodzimierz Czarzasty ma być „jedynką” w Sosnowcu; na listach znajdą się też, m.in. Robert Kwiatkowski i Joanna Scheuring-Wielgus - dowiedziała się Polska Agencja Prasowa.
W głosowaniu, które zakończyło się o północy we wtorek efekty negocjacji ws. miejsc dla swoich reprezentantów w pierwszych trójkach list Lewicy do Sejmu zaakceptowała Rada Krajowa Lewicy Razem. Wcześniej, w piątek, rekomendacje dla swoich przedstawicieli na czołowe miejsca list Lewicy zatwierdził formalnie zarząd SLD, z kolei w niedzielę analogiczną decyzję podjął zarząd Wiosny. Lewicowe „jedynki” w 41 okręgach do Sejmu mają zostać oficjalnie ogłoszone w niedzielę.
Według informacji PAP na podstawie ostatecznych ustaleń partnerów szef SLD Włodzimierz Czarzasty ma wystartować z pierwszego miejsca w Sosnowcu. Wcześniej rozważany był również jego start m.in. z Płocka, skąd kandydował w poprzednich wyborach do Sejmu. Ostatecznie - jak zapowiedział Czarzasty przy okazji sobotniego Marszu Równości w Płocku - na czele listy w tym okręgu ma się znaleźć szef mazowieckich struktur SLD Arkadiusz Iwaniak.
Kandydatom rekomendowanym przez Sojusz przypadły również „jedynki” m.in. w Łodzi, gdzie na czele listy znajdzie się wiceprezydent miasta oraz lider lokalnych struktur SLD Tomasz Trela, w Kielcach, skąd wystartuje wiceprzewodniczący Sojuszu Andrzej Szejna, Szczecinie, gdzie liderem ma być szef regionalnych struktur SLD Dariusz Wieczorek, oraz w Toruniu - tu „jedynkę” otrzyma szef zespołu strategicznego w sztabie Lewicy, b. prezes TVP Robert Kwiatkowski. Potwierdziły się także wcześniejsze ustalenia, zgodnie z którymi na czele listy Lewicy w Gdyni znajdzie się wiceszefowa SLD Joanna Senyszyn, a w tzw. obwarzanku podwarszawskim kandydat SLD na prezydenta Warszawy z ostatnich wyborów samorządowych Andrzej Rozenek. Liderem listy w Wałbrzychu ma być szef dolnośląskich struktur SLD, b. sekretarz generalny partii Marek Dyduch, a w Legnicy - b. posłanka Sojuszu Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska. Z kolei rzeczniczka prasowa SLD i sztabu wyborczego Lewicy Anna-Maria Żukowska ma wystartować do Sejmu z drugiego miejsca w Warszawie.
Z rekomendacji Wiosny pierwsze miejsca na listach Lewicy do Sejmu mają przypaść m.in. sekretarzowi generalnemu Wiosny Krzysztofowi Gawkowskiemu (w Bydgoszczy), wywodzącemu się ze środowiska Krytyki Politycznej socjologowi Maciejowi Gduli (w Krakowie) oraz Krzysztofowi Śmiszkowi - prawnikowi i aktywiście antydyskryminacyjnemu, a prywatnie partnerowi Roberta Biedronia (we Wrocławiu).
Ponadto z informacji PAP ze źródeł w sztabie Lewicy wynika, że „jedynki” na listach Lewicy do Sejmu otrzymają również: członkini zarządu Wiosny Anita Sowińska (Piotrków Trybunalski) oraz koordynatorki lokalnych struktur ugrupowania: Anita Kucharska-Dziedzic (Zielona Góra), Katarzyna Ueberhan (Poznań), Beata Maciejewska (Gdańsk) oraz Małgorzata Prokop-Paczkowska (Koszalin). W ramach puli miejsc przypadających Wiośnie z drugiego miejsca toruńskiej listy Lewicy wystartuje również posłanka Teraz! Joanna Scheuring-Wielgus.
6 „jedynek” na listach Lewicy do Sejmu - w okręgach: warszawskim, katowickim, opolskim, siedleckim, sieradzkim i konińskim - udało się ostatecznie wynegocjować Lewicy Razem. To mniej niż według pierwotnych ustaleń negocjacyjnych, na mocy których SLD i Wiosna uzyskać miały po ok. 40 proc., a Razem 20 proc. „jedynek” na listach. W Warszawie, Katowicach, Opolu i Sieradzu „jedynki” uzyskali członkowie zarządu tej partii: Adrian Zandberg, Maciej Konieczny, Marcelina Zawisza i Paulina Matysiak. Listę Lewicy w okręgu konińskim otworzy Paulina Nowak, która była liderką listy Razem w okręgu obejmującym Konin także w ubiegłorocznych wyborach do sejmiku wojewódzkiego.
„Jedynka” lewicowego komitetu w Siedlcach przypadła rzeczniczce Lewicy Razem Dorocie Olko. Związana z Wiosną b. warszawska radna Paulina Piechna-Więckiewicz, której kandydatura do pierwszego miejsca na siedleckiej liście była również brana pod uwagę w negocjacjach między partnerami, ma ostatecznie wystartować z drugiego miejsca w okręgu kieleckim.
Razem przypadnie ponadto sześć „dwójek”, w tym dla Julii Zimmermann z zarządu partii w okręgu podwarszawskim oraz w Krakowie dla Darii Gosek-Popiołek, która w zeszłorocznych wyborach samorządowych była kandydatką komitetu współtworzonego przez tę partię na prezydenta Krakowa, oraz 20 „trójek”.
Według informacji PAP ugrupowania współtworzące komitet Lewicy ustaliły jednocześnie, że - poza zatwierdzonymi przez trzy organizacje czołówkami list - listy mają być tworzone lokalnie, przy czym to „jedynki” w poszczególnych okręgach będą odpowiedzialne za zapełnienie 50 proc. miejsc na listach, a przedstawiciele pozostałych partii - po 25 proc.
Zapytany o kształt zaakceptowanych m.in. przez jego ugrupowanie czołówek list Lewicy, lider Wiosny Robert Biedroń powiedział PAP, że będą one „mocne i różnorodne”. - Ta różnorodność będzie chyba największą siłą lewicy, bo do tej pory szła ona do wyborów rozbita - na tradycyjną lewicę, na młodą lewicę bardzo socjalistyczną nawet czasami i taką, która szukała środka i centrum; dzisiaj, po raz pierwszy, wszyscy wyborcy lewicowi mają wybór, na jednej liście - przekonywał.
Biedroń, który stoi na czele sztabu wyborczego Lewicy, zapewnił, że na lewicowych listach nie zabraknie osób bezpartyjnych, reprezentantów organizacji pozarządowych czy środowisk kobiecych. - To będą listy naprawdę obywatelskie. Jeżeli ktokolwiek dzisiaj w polskiej polityce będzie miał prawo używać słowa „obywatelskość”, to - jak pokażemy w niedzielę - przede wszystkim to prawo należy się Lewicy" - dodał. Polityk poinformował również, że w pierwszych trójkach list Lewicy zachowane są parytety i, „w większości”, suwak. Zadeklarował jednocześnie, że - choć nie będzie to łatwe - Lewica będzie starała się zagwarantować parytet i suwak na całości swoich list. (PAP)
Zobacz także
Część protestów wyborczych analizowana pod kątem połączenia do wspólnego rozpoznania
2020-07-27, 21:00Protesty wyborcze, w których zarzuty są tożsame i powtarzają się, są analizowane pod kątem możliwości połączenia do wspólnego rozpoznania - poinformował w poniedziałek zespół prasowy Sądu Najwyższego. Na razie rozpoznano… Czytaj dalej »
Przez te pięć błędnych kart, w gminie Łubianka znów będą wybory!
2020-07-18, 07:10We wrześniu gminę Łubianka czekają wybory uzupełniające do rady gminy. Wojewoda kujawsko-pomorski unieważnił mandat jednego z radnych Komitetu Wyborczego wójta Jerzego Zająkały, po prawomocnym wyroku sądu. Przypomnijmy, że jeden… Czytaj dalej »
Wygrali strażacki wóz, ale nie mają u siebie jednostki straży...
2020-07-16, 13:28Miała być radość, a jest tylko... żal. Mieszkańcy gminy Wielka Nieszawka koło Torunia tłumnie poszli na wybory 12 lipca i wygrali tzw. bitwę o wozy. W związku z ponad 70-procentową frekwencją MSWiA przyznało gminie pojazd dla… Czytaj dalej »
Współpraca rządu z Konfederacją? O tym w Rozmowie Dnia z Grzegorzem Braunem
2020-07-15, 10:31- My wszystkie poważne propozycje będziemy traktować poważnie - mówił w Rozmowie Dnia Polskiego Radia PiK Grzegorz Braun, poseł Konfederacji, odnosząc się do zaproszenia sformułowanego przez prezydenta przed drugą turą wyboró… Czytaj dalej »
Była duża frekwencja w wyborach - będą marszałkowskie bonusy!
2020-07-14, 16:00Miasta i gminy na Kujawach i Pomorzu, w których w II turze wyborów prezydenckich odnotowano największą frekwencję, otrzymają od Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu vouchery o wartości 20 tysięcy złotych z przeznaczeniem na organizację… Czytaj dalej »
Ta gmina w czasie wyborów pękła na pół. Na szczęście połówki bardzo się szanują
2020-07-14, 14:051854 wskazania na Andrzeja Dudę i dokładnie tyle samo na Rafała Trzaskowskiego. Tak w niedzielę 12 lipca głosowali mieszkańcy Łubianki. Podtoruńska gmina to jedna z czterech w Polsce, gdzie zanotowano wyborczy remis. Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia o dwóch wizjach państwa i głębokim wewnętrznym sporze
2020-07-14, 10:26- Nasz konflikt polityczny jest głęboki i wielowymiarowy - ocenia poseł Zbigniew Girzyński (Prawo i Sprawiedliwość), który był dziś gościem Rozmowy Dnia Polskiego Radia PiK. Czytaj dalej »
Prezydent Włocławka podziękował mieszkańcom za udział w wyborach
2020-07-13, 20:58O wzajemny szacunek i merytoryczną dyskusję - wśród mieszkańców i polityków - zaapelował prezydent Włocławka Marek Wojtkowski. Podziękował też włocławianom za wysoką frekwencję w wyborach. Czytaj dalej »
Oficjalne wyniki wyborów: Andrzej Duda - 51,3 proc., Rafał Trzaskowski – 48,97 proc.
2020-07-13, 20:02Są już oficjalne dane PKW ze wszystkich komisji wyborczych. Andrzej Duda zdobył 51,3 proc. głosów, jego konkurent Rafał Trzaskowski - 48,97 proc. Czytaj dalej »
1854 głosy dla każdego. W gminie Łubianka koło Torunia remis w drugiej turze
2020-07-13, 19:22Prezydent RP Andrzej Duda i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w drugiej turze wyborów uzyskali w gminie Łubianka tyle samo głosów. Obu kandydatów poparło po 1854 głosujących. Czytaj dalej »