Janusz Zemke: Ważna frekwencja w eurowyborach w Kujawsko-Pomorskiem
Decyzja o powołaniu Koalicji Europejskiej była słuszna - ocenił w Toruniu europoseł SLD Janusz Zemke, który ponownie ubiega się o mandat startując z listy KE w okręgu kujawsko-pomorskim. Według polityka Kujawsko-Pomorskie jest pokrzywdzone przez ordynację wyborczą.
- Życie nauczyło mnie, żeby plany dzielić na etapy. Pierwszy z etapów to wybory do Europarlamentu 26 maja. Działam bardzo aktywnie, żeby ponownie uzyskać mandat europosła, ale także na rzecz poparcia dla listy Koalicji Europejskiej. Decyzja o powołaniu takiej koalicji była absolutnie słuszna. Opozycja powinna działać dziś wspólnie - powiedział Zemke podczas konferencji prasowej w Toruniu.
Janusz Zemke zasiada w Parlamencie Europejskim od 2009 roku; w tegorocznych wyborach startuje z 2. miejsca na liście Koalicji Europejskiej w okręgu kujawsko-pomorskim.
- Mój plan to jak najlepszy wynik w eurowyborach i ponowne zdobycie mandatu. Niestety - my startujemy w wyborach do Europarlamentu wedle ordynacji skrajnie niekorzystnej dla naszego województwa. W tych wyborach okręgów jest trzynaście, a nasz okręg jest najmniejszy. W Małopolsce i Świętokrzyskiem wyborców jest trzy razy więcej niż u nas. To samo Śląsk. Ta liczba w naszym okręgu to ok. 1,6 mln osób, a o zdobyciu mandatu nie decyduje procentowe poparcie w okręgu, bo mandaty nie są przypisane do okręgów, ale liczba głosów na dany komitet w skali kraju, a potem liczba głosów, a nie procent dla kandydatów - podkreślił Zemke.
W ocenie byłego wiceszefa MON absolutnie fundamentalne znaczenie dla wyniku wyborów w okręgu kujawsko-pomorskim ma więc liczba wyborców, którzy pójdą głosować, bo jeżeli będzie ich mało - to europoseł z tego terenu może być tylko jeden; jeżeli frekwencja byłaby wysoka może być ich - tak jak w kończącej się obecnie kadencji - trzech.
- Mamy metę i są województwa, które by dobiec do niej muszą zrobić jedno okrążenie, a my w tym samym czasie trzy. Jeżeli okaże się, że będzie to jeden mandat, to świadczyło to będzie o degradacji województwa - stwierdził Zemke.
Europoseł SLD podsumował swoje działania w Europarlamencie w ostatnich dziesięciu latach. Podkreślał swoje duże zaangażowanie na rzecz społeczności lokalnej w tym okresie. Mówił m.in. o prowadzonym przez siebie programie stażowym, edukacji komputerowej dla osób w starszym wieku czy nauce angielskiego dla dzieci z biedniejszych rodzin. Podkreślał także, że nigdy nikomu nie odmówił w Brukseli czy Strasburgu pomocy w organizacji pobytu czy spotkania. (PAP)
Zobacz także
Sikorski: Kandyduję, bo marnowany jest dorobek Solidarności i międzynarodowa pozycja Polski
2019-03-23, 15:12Kandyduję do Parlamentu Europejskiego, bo gdy widzę, jak marnowany jest dorobek pokolenia Solidarności i pozycja międzynarodowa Polski, to mnie szlag trafia - powiedział były szef MSZ Radosław Sikorski - lider listy Koalicji Europejskiej… Czytaj dalej »
Kaczyński: jeśli nie zwyciężymy w kolejnych wyborach Polska zacznie się cofać
2019-03-23, 13:48Jeśli nie zwyciężymy w kolejnych wyborach Polska zacznie się cofać; nasi przeciwnicy z całą pewnością nie potrafiliby kontynuować naszej polityki - ocenił prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Musimy walczyć o przekonania… Czytaj dalej »
Paulina Matysiak będzie regionalną "jedynką" Razem w wyborach do europarlamentu
2019-03-18, 22:32Do zarządu Partii Razem dołączyła Paulina Matysiak, jedna z liderek toruńskich struktur ugrupowania. Zastąpi Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk, która w lutym opuściła Razem - poinformowała w poniedziałek partia. Jak zapowiedziano, Matysiak… Czytaj dalej »
Janusz Zemke: Trzeba bronić Unii, a nie bronić się przed Unią
2019-03-18, 10:40- Przystąpienie do Unii Europejskiej było jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach Polski - mówił Janusz Zemke, gość Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK. Czytaj dalej »
Europejska deklaracja PiS na inaugurację kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego
2019-03-09, 16:35Stawiamy na rodzinę, ale musimy zwrócić uwagę, że mamy wielkie zagrożenie - atak na rodzinę i to atak przeprowadzony w sposób najgorszy z możliwych, bo jest to w istocie atak na dzieci - mówił podczas sobotniej konwencji Prawa i… Czytaj dalej »
PKW zarejestrowała pięć komitetów w wyborach do PE
2019-03-05, 14:55Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała pięć komitetów wyborczych w majowych eurowyborach: PiS; Kukiz'15; Lewicę Razem - Partię Razem, Unię Pracy, RSS; Konfederację Korwin, Braun, Liroy, Narodowcy oraz Ruch 11 Listopada. Czytaj dalej »
Aleksandra Dulkiewicz wygrała wybory na prezydenta Gdańska
2019-03-04, 10:5839-letnia Aleksandra Dulkiewicz, prawnik i samorządowiec, wygrała w I turze przedterminowe wybory na prezydenta Gdańska uzyskując 82,22 proc. poparcia - poinformował w poniedziałek przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej w Gdańsku… Czytaj dalej »
Uchwała programowa Nowoczesnej na wybory do Parlamentu Europejskiego
2019-03-02, 16:45Rada Krajowa Nowoczesnej przyjęła w sobotę uchwałę programową na wybory do PE, które mają być elementem minimum programowego Koalicji Europejskiej. Nowoczesna postuluje m.in. wejście do strefy euro, czy ustanowienie nowego mechanizmu… Czytaj dalej »
Niższe opodatkowanie pracy i decentralizacja w programie Polski Fair Play
2019-03-02, 15:48Inicjatywa Polska Fair Play Roberta Gwiazdowskiego przedstawiła w sobotę na konwencji główne założenia programowe. To m.in. niższe opodatkowanie pracy, wprowadzenie Jednomandatowych Okręgów Wyborczych, decentralizacja państwa oraz… Czytaj dalej »
Czy prezes Jarosław Kaczyński spełni prośbę posłanki Anny Sobeckiej?
2019-02-23, 11:08Toruńska posłanka apeluje do prezesa PiS, by znalazł miejsce na listach wyborczych do PE, dla ugrupowań i ludzi, 'którym na sercu leży dobro Polski i Europy'. Wymienia m.in. Mirosława Piotrowskiego, Marka Jurka, Roberta Winnickiego… Czytaj dalej »