Janusz Zemke: Ważna frekwencja w eurowyborach w Kujawsko-Pomorskiem
Decyzja o powołaniu Koalicji Europejskiej była słuszna - ocenił w Toruniu europoseł SLD Janusz Zemke, który ponownie ubiega się o mandat startując z listy KE w okręgu kujawsko-pomorskim. Według polityka Kujawsko-Pomorskie jest pokrzywdzone przez ordynację wyborczą.
- Życie nauczyło mnie, żeby plany dzielić na etapy. Pierwszy z etapów to wybory do Europarlamentu 26 maja. Działam bardzo aktywnie, żeby ponownie uzyskać mandat europosła, ale także na rzecz poparcia dla listy Koalicji Europejskiej. Decyzja o powołaniu takiej koalicji była absolutnie słuszna. Opozycja powinna działać dziś wspólnie - powiedział Zemke podczas konferencji prasowej w Toruniu.
Janusz Zemke zasiada w Parlamencie Europejskim od 2009 roku; w tegorocznych wyborach startuje z 2. miejsca na liście Koalicji Europejskiej w okręgu kujawsko-pomorskim.
- Mój plan to jak najlepszy wynik w eurowyborach i ponowne zdobycie mandatu. Niestety - my startujemy w wyborach do Europarlamentu wedle ordynacji skrajnie niekorzystnej dla naszego województwa. W tych wyborach okręgów jest trzynaście, a nasz okręg jest najmniejszy. W Małopolsce i Świętokrzyskiem wyborców jest trzy razy więcej niż u nas. To samo Śląsk. Ta liczba w naszym okręgu to ok. 1,6 mln osób, a o zdobyciu mandatu nie decyduje procentowe poparcie w okręgu, bo mandaty nie są przypisane do okręgów, ale liczba głosów na dany komitet w skali kraju, a potem liczba głosów, a nie procent dla kandydatów - podkreślił Zemke.
W ocenie byłego wiceszefa MON absolutnie fundamentalne znaczenie dla wyniku wyborów w okręgu kujawsko-pomorskim ma więc liczba wyborców, którzy pójdą głosować, bo jeżeli będzie ich mało - to europoseł z tego terenu może być tylko jeden; jeżeli frekwencja byłaby wysoka może być ich - tak jak w kończącej się obecnie kadencji - trzech.
- Mamy metę i są województwa, które by dobiec do niej muszą zrobić jedno okrążenie, a my w tym samym czasie trzy. Jeżeli okaże się, że będzie to jeden mandat, to świadczyło to będzie o degradacji województwa - stwierdził Zemke.
Europoseł SLD podsumował swoje działania w Europarlamencie w ostatnich dziesięciu latach. Podkreślał swoje duże zaangażowanie na rzecz społeczności lokalnej w tym okresie. Mówił m.in. o prowadzonym przez siebie programie stażowym, edukacji komputerowej dla osób w starszym wieku czy nauce angielskiego dla dzieci z biedniejszych rodzin. Podkreślał także, że nigdy nikomu nie odmówił w Brukseli czy Strasburgu pomocy w organizacji pobytu czy spotkania. (PAP)
Zobacz także

"Spontaniczna rozmowa" Krzysztofa Czabańskiego i Jarosława Kaczyńskiego popularna w sieci
2019-10-06, 16:47Już ponad 750 tysięcy osób obejrzało w Internecie spot wyborczy przewodniczącego Rady Mediów Narodowych, Krzysztofa Czabańskiego, w którym „przy herbatce” rozmawia on z Jarosławem Kaczyńskim. Czytaj dalej »

Szkoła nowoczesna, współpracująca z rynkiem pracy i...bez zadań domowych
2019-10-05, 15:25Edukacja była tematem konferencji zorganizowanej przez Ireneusza Nitkiewicza. W spotkaniu uczestniczyła przewodnicząca Inicjatywy Polska, Barbara Nowacka. Czytaj dalej »

Czabański: media publiczne i Rada Mediów Narodowych są solą w oku opozycji
2019-10-05, 12:30Trwały system finansowania mediów publicznych musi zostać wprowadzony w życie, po wyborach będę lobbował za tym, by ustawowo określić to finansowanie na poziomie 0,16 proc. PKB - mówił PAP Krzysztof Czabański, który kandyduje… Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2019-10-05, 10:36Gościem Rozmowy Dnia w sobotę, 5 października był poseł Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych, poseł z okręgu toruńskiego włocławskiego Prawa i Sprawiedliwości, „dwójka” na liście tego okręgu. … Czytaj dalej »

W tym programie plusem jest mieszkanie - nowe i tanie!
2019-10-05, 07:00W Toruniu rozpoczął się rządowy program „Mieszkanie+”. Wniosek o pozwolenie na budowę już złożony, pozostaje tylko czekać na wbicie pierwszej łopaty, co ma stać się w przyszłym roku. Przy ul. Okólnej powstanie 320 mieszk… Czytaj dalej »

Toruński poseł krytycznie o dotacjach na zadania firmowane przez ojca Rydzyka
2019-10-04, 21:10Czy Prawo i Sprawiedliwość woli wspierać imperium ojca Tadeusza Rydzyka, zamiast mieszkańców? O to pyta poseł Arkadiusz Myrcha, „dwójka” na liście Koalicji Obywatelskiej w okręgu toruńsko-włocławskim. Czytaj dalej »

- Unijne dotacje leżą odłogiem! - alarmują działacze PSL z regionu
2019-10-04, 20:00Czy Polska utraci niewykorzystane fundusze unijne na rozwój rolnictwa? Tego obawiają się kujawsko-pomorscy działacze PSL. A zaczęło się od wykrycia zaległości w rozpatrywaniu wniosków o dopłaty rolnicze. Interweniował w tej sprawie… Czytaj dalej »

Lider Lewicy przeciwko ustawie dezubekizacyjnej. „Bezrozumna zemsta"
2019-10-04, 15:16Przyznanie odszkodowań oraz przywrócenie funkcjonariuszom poprzednich rent i emerytur - zapowiedział przed Komendą Miejską Policji w Toruniu Robert Kwiatkowski, lider Lewicy w okręgu toruńsko-włocławskim. Czytaj dalej »

„Oddajmy głos radom osiedla". Bydgoscy radni PiS chcą nadzwyczajnej sesji RM
2019-10-04, 13:02Radni klubu PiS w Bydgoszczy złożyli w piątek wniosek o zwołanie nadzwyczajnej sesji Rady Miasta. - To odpowiedź na antyobywatelską postawę większości radnych PO i SLD - poinformował Jarosław Wenderlich. Czytaj dalej »

Poseł Schreiber: Wyborów nie wygrywa się sondażami, walczymy o każdy głos
2019-10-04, 11:26- Sondaże mogą działać uspokajająco na elektorat, dlatego trzeba do końca namawiać ludzi, by poszli na wybory - mówił poseł Łukasz Schreiber. Polityk PiS w 'Rozmowie dnia' Polskiego Radia PiK stwierdził, że wysoka frekwencja daje… Czytaj dalej »