Jarosław Kaczyński: Będziemy bronić złotówki. Konwencja PiS w Bydgoszczy
- Przed nami wybory bardzo wielkiej stawki. Będziemy bronić takich kwestii jak polska złotówka, także prawa do tego, by w Polsce w dalszym ciągu istniała normalna rodzina - mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas konwencji regionalnej w bydgoskim Kinoteatrze Adria.
Lider PiS podkreślał, że 26 maja miliony Polaków będą decydować czy pójść na eurowybory, ale też na kogo głosować. - Często powstają wątpliwości czy te wybory są ważne i czy warto się na nie wybierać. Otóż chciałem powiedzieć, że warto. To są wybory bardzo wielkiej stawki. To początek cyklu wyborczego - europejskie, parlamentarne, prezydenckie - mówił Kaczyński.
Kaczyński: Złotówka jest zagrożona
Jak podkreślał szef PiS, w ciągu roku będziemy decydować o losie Polski i Polaków. - Będziemy decydować o tym, w którą stronę pójdziemy i czy obronimy się przed bardzo poważnymi zagrożeniami - mówił. Wskazał na konieczność obrony polskiego złotego. - Złotówka umożliwia nam wzrost, ona w razie kryzysów nas chroni. Umożliwia, że od już prawie 30 lat idziemy, czasem wolno, a czasem szybciej, albo jak dzisiaj na drugim miejscu w Europie do przodu - tłumaczył.
- Ta złotówka jest dziś zagrożona. Nasi konkurenci wyraźnie powiedzieli ustami Grzegorza Schetyny, że będą dążyli do wprowadzenia w Polsce euro - dodał szef PiS. Wskazywał na skutki wprowadzenia wspólnej waluty dla "krajów słabszych gospodarczo". Jako przykład podał Grecję. Dodał, że w gruncie rzeczy na euro zyskują dwa kraje - Niemcy i Holandia.
Morawiecki: Europa musi wrócić do korzeni
- Chcemy, żeby Unia Europejska była jednocześnie oparta o mądrą tradycję i budowę swojej tożsamości w oparciu o nią, a jednocześnie dążąca do nowoczesności, normalności - mówił podczas konwencji PiS premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, Europa musi wrócić do tych korzeni. - Patrząc na rolę Polski w Europie - dajemy jednocześnie przykład. Polska zaczęła się rozwijać inaczej kilka lat temu, kiedy postawiliśmy na równość wszystkich obywateli. Kiedy właśnie postawiliśmy na sprawiedliwy, bardziej solidarny system.
Wtedy - dodał - "to zmniejszanie nierówności połączyliśmy z wysokim i zdrowym tempem rozwoju gospodarczego". - I to jest jednocześnie nasza rada, nasza refleksja dla Europy. Chcemy, żeby taka była Europa, Unia Europejska.
Morawiecki mówił, że Polska to z jednej strony tradycja, z drugiej nowoczesność. - I Europa swoje największe sukcesy świętowała wtedy, kiedy opierała się na tych dwóch właśnie filarach: na szacunku dla tradycji, przeszłości, czerpania z tej tradycji - w tym z chrześcijańskiej tradycji - ale też poszukiwaniu prawdy, nowych rozwiązań, poszukiwaniu nowoczesności, nadawaniu tempa, kierunku, zmianom gospodarczym, technologicznym, technicznym całego świata - mówił.
Jak dodał, "Europa musi wrócić do tych korzeni". - Musi dokonać syntezy swojej tradycji, tożsamości z nowoczesnością, z dążeniem do sprawiedliwiej, solidarnej modernizacji, sprawiedliwej zarówno pomiędzy poszczególnymi państwami, jak i w ramach poszczególnych państw członkowskich - powiedział.
Złotowski: Chcemy współdecydować w Unii Europejskiej
- My stawiamy sobie za cel współdecydowanie w Unii Europejski. Chcemy współrozstrzygać, nie rozstrzygać, ale współdecydować, w jakim kierunku ma się rozwijać UE -mówił na konwencji regionalnej PiS Kosma Złotowski - ubiegający się o reelekcję europoseł i lider listy PiS w tegorocznych wyborach do PE w okręgu kujawsko-pomorskim.
Stwierdził, że jego konkurent, "jedynka" na liście Koalicji Europejskiej, Radosława Sikorski cztery lata temu powiedział w Berlinie: "pani kanclerz, niech pani weźmie przywództwo Europy w swoje ręce", a kilka dni temu napisał, że przyjedzie Donald Tusk, "wygra wybory prezydenckie i pozamiata". - Właśnie, oni chcieliby, żeby za nich ktoś całą robotę zrobił, albo Donald Tusk na białym koniu, albo frau Merkel - powiedział Złotowski.
Podkreślił, że od wielu już lata ścierają się dwie wizje Europy - federacji państw i 28 różnych państw. - Jedni mówią, że to mają być stany zjednoczone Europy, federacja - żeby wszystkie różnice niwelować i wszędzie było tak samo, żeby rządziła Komisja Europejska, może pod wpływem jednego czy drugiego rządu. Dla takiej Europy trzeba wychować nowego człowieka, nowego Europejczyka. I to się dzieje, zaczyna się wychować ludzi bez tożsamości narodowej, bo przecież "polskość to nienormalność", polskość o to ograniczenie. To samo dotyczy każdej innej tożsamości, nawet tożsamości płciowej. Ta wizja Europy jest realizowana również przez naszych przeciwników politycznych, jest przez nich popierana" - mówił kandydat.
Europoseł wskazał, że druga wizja Europy - 28 różnych państw wynika, z tego, że jesteśmy różni, jest 28 różnych opinii publicznych.
Europejska Deklaracja Programowa
W trakcie konwencji było też wystąpienie "jedynki" PiS w okręgu kujawsko-pomorskim - europosła PiS Kosmy Złotowskiego. Z listy PiS w okręgu kujawsko-pomorskim kandydują także m.in. poseł Tomasz Latos, radny sejmiku województwa Przemysław Przybylski, posłanka Joanna Borowiak oraz były poseł Zbigniew Girzyński.
PiS zainaugurował konwencje regionalne, które są elementem kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego, na początku marca w Jasionce pod Rzeszowie. Wówczas zaprezentowano Europejską Deklarację Programową, pod którą podpisali się wszyscy liderzy list partii w poszczególnych okręgach.Deklaracja zawiera 12 punktów: działania na rzecz powrotu UE do wartości, zabieganie o interesy polskich rolników, obronę prawa rodziców do wychowania dzieci, obronę równego traktowania polskich firm, wynegocjowanie korzystnego dla Polski unijnego budżetu. Znalazły się w niej też punkty dotyczące bezpiecznych granic Europy, niezależności energetycznej Europy, tej samej jakości produktów w całej Europie czy Europy równych szans. W deklaracji zapisano też sprawiedliwą politykę klimatyczną Europy, zrównoważony rozwój jako podstawy silnej UE czy STOP nielegalnej imigracji.
Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce 26 maja. Polacy będą wybierać 52 europosłów.
Zobacz także
Platforma chciała wprowadzić transfery socjalne? Tak twierdzi Tadeusz Zwiefka
2019-09-26, 11:12Platforma Obywatelska wprowadziłaby transfery socjalne pod koniec ubiegłej kadencji, ale przeszkodziły w tym dyskusje o innych sprawach, takich jak afera taśmowa — mówił dziś w rozmowie dnia Polskiego Radia PiK Tadeusz Zwiefka, były… Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2019-09-26, 06:15Gościem Rozmowy dnia jest pan Tadeusz Zwiefka, do maja bieżącego roku europoseł, a obecnie kandydat do Sejmu z pierwszego miejsca listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu bydgoskim. Tadeusza Zwiefkę pytaliśmy między innymi o to, czy opozycja… Czytaj dalej »
Czwarta debata Polskiego Radia PiK o edukacji i nauce. Słuchajcie! Oglądajcie! [wideo]
2019-09-26, 06:12Trwa cykl Debat Parlamentarnych w Polskim Radiu PiK. W studiu im. Jeremiego Przybory, dwa razy w tygodniu dyskutują kandydaci do parlamentu. Rozmawialiśmy już o polityce historycznej, o zdrowiu, o gospodarce. Czwarta debata była poświęcona… Czytaj dalej »
Zielona kampania po lewej stronie sceny politycznej!
2019-09-25, 22:13- Lewica stawia na odnawialne źródła energii - mówił w Toruniu lider listy Robert Kwiatkowski. Natomiast w Bydgoszczy, lewica z Krzysztofem Gawkowskim na czele, zaprezentowała Pakiet zielony dla Bydgoszczy. Czytaj dalej »
„Jarosław Kaczyński rozmawia przy herbacie z Krzysztofem Czabańskim. Ja Cię nie mogę!”
2019-09-25, 21:01- W wyborach do Sejmu warto oddać głos na przewodniczącego Rady Mediów Narodowych Krzysztofa Czabańskiego; Rada Mediów Narodowych to był naprawdę dobry pomysł - mówi w spocie wyborczym prezes PiS Jarosław Kaczyński o Czabańskim… Czytaj dalej »
Jarosław Gowin: My przekonujemy, opozycja przekonuje, a Polacy wybiorą lepsze...
2019-09-25, 20:00Gościem audycji Popołudnie z nami PR PiK był Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego, prezes porozumienia Zjednoczona prawica, który w środę odwiedził kuajwsko - pomorskie. Czytaj dalej »
Konfederacja pyta rząd o konkretne działania na terenach pozachemowskich
2019-09-25, 18:06Co polski rząd robi, by rozbroić ekologiczną bombę, i czy zamierza przebadać mieszkańców Łęgnowa? Między innymi takie pytania znalazły się w poselskiej interpelacji, którą lokalni kandydaci Konfederacji zapisali w interpelacji… Czytaj dalej »
Opozycja w Świeciu nie ma głosu? Poseł Król na pomoc radnym PiS
2019-09-25, 16:20- Większość w radzie miejskiej w Świeciu próbuje uciszyć opozycję - mówią radni PiS i klubu Nowe Świecie Razem. Chodzi o proponowany zapis o skróceniu liczby wystąpień podczas sesji. Czytaj dalej »
Poseł Stasiński: Koalicja Obywatelska ma najlepszą propozycję dla biznesu
2019-09-25, 14:45Poseł PO Michał Stasiński krytykuje wyborcze obietnice PiS-u dla biznesu. Chodzi m.in. o zapowiedzianą na przyszły rok podwyżkę składek ZUS dla pracowników etatowych i program 500 plus dla przedsiębiorców. Czytaj dalej »
Sławomir Mentzen: To źle, że nie prowadzimy samodzielnej polityki zagranicznej
2019-09-25, 10:50- Podnoszenie płacy minimalnej - tak jak proponuje rząd - jest niebezpieczne - stwierdził Sławomir Mentzen , toruński kandydat Konfederacji do Sejmu. Czytaj dalej »