Trwa druga tura wyborów samorządowych na Kujawach i Pomorzu
W 15 gminach Kujaw i Pomorza wybierani są dziś burmistrzowie. Dogrywka wyborcza odbywa się także w dwóch miastach prezydenckich. W naszym regionie wybieranych jest dziś również 15 wójtów.
W sobotę, 3 listopada do kujawsko-pomorskiej policji trafiły sygnały o trzech przypadkach złamania ciszy wyborczej, z powiatu inowrocławskiego, Koronowa i Dobrcza. W niedzielę wyborczą odnotowano jak dotąd dwa takie przypadki, wszystkie w Koronowie, gdzie doszło do rozdawania ulotek i agitacji w internecie.
Bardzo spokojnie jest w Grudziądzu i we Włocławku gdzie odbywa się druga tura wyborów na urząd prezydenta miasta. Wybierani są również burmistrzowie w Chełmnie i Chełmży.
- Głosować mogą też pacjenci Szpitala Powiatowego w Chełmży – mówi Karolina Hapka, przewodnicząca Obwodowej Komisji Wyborczej nr 8.
W obszarze działania Delegatury Krajowego Biura Wyborczego we Włocławku głosowanie odbywa się w ośmiu samorządach. Włocławianie wybierają prezydenta miasta, zaś burmistrza wyłonią mieszkańcy m.in. Aleksandrowa Kujawskiego, Lipna, Ciechocinka i Brześcia Kujawskiego.
Gmina Koronowo, to najbardziej rozległa gmina w naszym województwie. Prawo głosu w gminie posiada ponad 18 tysięcy osób. Są tam 23 obwody głosowania. 13 miejsc przystosowanych jest dla osób niepełnosprawnych. Oprócz wspomnianych wcześniej przypadków złamania ciszy wyborczej, przebieg wyborów w tej gminie Koronowo odbywa się bez zakłóceń.
Komisjom wyborczym pracuje się łatwiej, bo powtarzają to, co robili dwa tygodnie temu, niektórzy wyborcy głosowali tuż po otwarciu lokali. Białe Błota pod Bydgoszczą są jedną z 15 gmin, które po dzisiejszych wyborach będą miały wójta na 5. kadencję.
Na terenie Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Toruniu wszystkie komisje rozpoczęły pracę punktualnie.
- Głosowanie przebiega bez utrudnień – potwierdził dyrektor Sławomir Michalak
W Szubinie trwa II tura wyborów burmistrza. W bibliotece i sąsiadującym z nią Domu Kultury, do południa zagłosowała 1/8 uprawnionych. W Domu Kultury głosują m.in wychowankowie szubińskiego zakładu poprawczego.
Ostateczna rozgrywka między dwoma kandydatami odbywa się dziś w 32 miastach i gminach naszego województwa. Drugi raz karty z głosami wrzucane są do przezroczystych urn. A to rodzi wątpliwości, co do zasady tajności wyborów. Zdarza się np. że karta z zaznaczonym kandydatem jest doskonale widoczna, bo po wrzuceniu przykleiła się do ścianki urny.
Lokale wyborcze będą czynne do 21.00, zaś nieoficjalne wstępne wyniki poznamy już w kilka godzin po zakończeniu głosowania.
Zobacz także
Nie będzie wyborów uzupełniających w Skrwilnie
2013-05-13, 13:12Na 9 czerwca kujawsko-pomorski wojewoda, Ewa Mes, wyznaczyła datę wyborów uzupełniających do Rady Gminy w Skrwilnie. Zwolniły się tam niedawno aż dwa mandaty. Czytaj dalej »
Ruch Palikota rozpoczyna konsultacje
2013-05-13, 12:25W ciągu kilkunastu najbliższych miesięcy działacze Ruchu będą pytać i dowiadywać się, jakie są najpilniejsze potrzeby małych społeczności. Czytaj dalej »
Wybory uzupełniające we Włocławku
2013-05-10, 14:15W piątek o północy mija termin rejestracji kandydatów na radnego Gminy Włocławek. Czytaj dalej »
Islandia wybierze nowy parlament
2013-04-26, 18:36Na Islandii odbędą się w sobotę wybory parlamentarne, w których faworytami są dwie partie przeciwne wejściu kraju do Unii Europejskiej. Czytaj dalej »
Poseł Piecha wygrał wybory do Senatu
2013-04-22, 08:22Dotychczasowy poseł Bolesław Piecha z PiS zwyciężył w niedzielnych wyborach uzupełniających do Senatu w okręgu rybnickim; pokonał siedmiu innych kandydatów. Piecha obejmie mandat po zmarłym w styczniu senatorze Antonim Motyczce… Czytaj dalej »
Minister Cyfryzacji do Parlamentu Europejskiego
2013-04-12, 08:53Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni powiedział piątek, że rozważa kandydowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w 2014 r. Czytaj dalej »
"Wyzwania współczesnego prawa wyborczego"
2013-03-15, 17:29Naukowcy oraz specjaliści zajmujący się tematyką wyborów spotkali się dziś w Toruniu na konferencji 'Wyzwania współczesnego prawa wyborczego'. Rozmowy dotyczyły m.in. konieczności usprawnienia procedur wyborczych oraz wątpliwości… Czytaj dalej »