Marek Wojtkowski i Jarosław Chmielewski w II turze wyborów prezydenta Włocławka
Urzędujący prezydent Włocławka, kandydat Koalicji Obywatelskiej Marek Wojtkowski oraz kandydat Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Chmielewski zmierzą się w II turze wyborów na prezydenta miasta - poinformował przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej Wojciech Gołębiewski.
Wojtkowski uzyskał w niedzielnych wyborach 26,25 proc. głosów, a Chmielewskiego poparło 23,4 proc. wyborców. Trzecie miejsca zajął kandydat SLD Krzysztof Kukucki - 20,7 proc., a kolejne miejsca: Maciej Maciak (KWW Macieja Maciaka) - 14,1 proc., Jacek Kuźniewicz (KWW Postaw na Włocławek) - 6,3 proc., Dariusz Wesołowski (KWW Włocławianie) - 4,3 proc., Emanuel Kalejaiye (KWW Włocławskie Stowarzyszenie Mieszkańców) - 2,3 proc., Dariusz Grudziecki (KWW Kukiz'15) - 1,3 proc. i Eugeniusz Wypijewski (KW Lokalni Patrioci Grupa Włocławek) 1,1 proc.
Frekwencja wyniosła 49,8 proc.
We Włocławku o fotel prezydenta ubiega się 9 osób - m.in. pochodzący z Nigerii, ale mieszkający w Polsce od 1981 roku lekarz Emanuel Kalejaiye oraz właściciel lokalnej telewizji Maciej Maciak.
Wojtkowski ma 50 lat i jest doktorem nauk historycznych. Od 2007 do 2014 r. zasiadał w Sejmie. Dostał się do niego z list PO. W swojej karierze był nauczycielem w szkole podstawowej, gimnazjum i liceum, a także pracował jako nauczyciel akademicki w kilku uczelniach m.in. w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej we Włocławku i Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej we Włocławku. Cztery lata temu w drugiej turze otrzymał 64,6 proc. głosów i pokonał sprawującego urząd prezydenta przez dwie poprzednie kadencje Andrzeja Pałuckiego (SLD Lewica Razem), na którego głosowało 30,74 proc. wyborców, którzy wzięli udział w głosowaniu.
- Wybrałem Włocławek 20 lat temu, jako moje miejsce na ziemi - w sensie zawodowym, bo wszyscy wiedzą, że nie mieszkam we Włocławku. Nie robię z tego problemu ani tajemnicy, jak niektórzy moi konkurenci - mówił urzędujący prezydent podczas wrześniowej konwencji wyborczej.
Wśród swoich postulatów programowych ma m.in. rewitalizację śródmieścia czy większe finansowanie dla sfery edukacyjnej w mieście.
Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Włocławka Chmielewski ma 43 lata. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji UMK w Toruniu. Przewodniczy miejskim strukturom PiS we Włocławku. Jest radnym miejskim, pełnił również funkcję przewodniczącego Rady Miejskiej Włocławka. W 2014 r. bez powodzenia startował w wyborach na prezydenta Włocławka. Jest także członkiem zarządu spółki Anwil SA.
- Włocławek jest dziś źle zarządzany. Władze miasta zmarnowały ostatnie 4 lata. Mamy do dyspozycji 650 mln zł w budżecie. Nie można więc powiedzieć, że w tym czasie nic się nie wydarzyło, bo przy takiej kwocie jakieś drobne rzeczy zostały zrobione. Efekty nie są jednak na miarę środków, które mamy. Byłem na samym początku kończącej się obecnie kadencji w porozumieniu programowym z prezydentem Wojtkowskim licząc na to, że Włocławek +ruszy z kopyta+ i będziemy mogli mówić o trwałym rozwoju, nowych miejscach pracy, ściąganych przedsiębiorstwach. Okazało się, że pan prezydent nie ma czasu na to, żeby zarządzać Włocławkiem - powiedział w wywiadzie dla PAP Chmielewski.
Ciekawie zapowiada się rozkład mandatów w radzie miasta nowej kadencji. We Włocławku, według nieoficjalnych danych, najliczniejszy klub zbierze Prawo i Sprawiedliwość. Tuż za nim, z niewielką stratą, Koalicja Obywatelska. Trzecia lokata dla SLD.
Wiele przemawia za tym, że w nowej radzie powstanie koalicja, wzorowana na tej, która rządziła miastem przed wyborami. Utworzy ją Koalicja Obywatelska i SLD.(PAP i inf. własne)
Zobacz także
Dla kogo fotel prezydenta Bydgoszczy? - sondaż
2014-11-05, 17:11Pojawił się kolejny sondaż dotyczący szans na zwycięstwo kandydatów ubiegających się o posadę prezydenta Bydgoszczy. Autorami sondażu są studenci toruńskiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Czytaj dalej »

Kwesta we Włocławku elementem kampanii wyborczej?
2014-11-05, 16:48Kampania wyborcza nie oszczędza żadnej sfery życia. Nawet taki czas, jak Wszystkich Świętych, może służyć kampanii. Taki zarzut pod adresem konkurentów stawiają we Włocławku działacze Prawa i Sprawiedliwości. Czytaj dalej »
Toruński "Czas Gospodarzy" o sporcie, bezpieczeństwie i komunikacji
2014-11-04, 17:43Michał Zaleski - lider 'Czasu Gospodarzy' i prezydent Torunia zapowiedział kolejne inwestycje w infrastrukturę sportową, komunikację, zwiększenie bezpieczeństwa, także w lewobrzeżnej części Torunia. Czytaj dalej »
Pomysły KNP w Inowrocławiu
2014-11-04, 17:12Mapę wszystkich wydatków Inowrocławia w 2013 roku przedstawili podczas konferencji prasowej działacze Kongresu Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikke. Czytaj dalej »

Edyta Mokra o włocławskiej służbie zdrowia
2014-11-04, 16:12Kandydatka komitetu 'Bezpartyjny Włocławek' mówiła o sprawach związanych ze służbą zdrowia. Czytaj dalej »
TR i SLD wspólnie do bydgoskiej Rady Miasta, ale osobno do sejmiku województwa
2014-11-04, 13:26Podczas konferencji prasowej przedstawieni zostali kandydaci SLD i Twojego Ruchu do bydgoskiej Rady Miasta oraz kandydaci do sejmiku województwa, ale w tym przypadku te partie startują osobno. Czytaj dalej »

Kongres Nowej Prawicy o likwidacji Straży Miejskiej
2014-11-04, 13:14O jednym ze swoich postulatów, czyli likwidacji Straży Miejskiej, przypomnieli przedstawiciele bydgoskich struktur Kongresu Nowej Prawicy. Czytaj dalej »
W Warlubiu giną plakaty wyborcze
2014-11-04, 12:40Nie wiadomo jeszcze, czy chodzi o nieuczciwą i agresywną walkę wyborczą, czy w grę wchodzi zwyczajny wandalizm. Tak czy inaczej w Warlubiu dochodzi do tajemniczych zaginięć wystawionych materiałów wyborczych. Czytaj dalej »

Konstanty Dombrowicz o miejskiej polityce historycznej
2014-11-03, 19:01Miasto powinno wspierać inicjatywy, które mają na celu popularyzowanie historii wśród mieszkańców - uważa Konstanty Dombrowicz, kandydat na prezydenta Bydgoszczy. Czytaj dalej »
Marcin Wroński o miejscach i opłatach parkingowych
2014-11-03, 18:03Brak miejsc parkingowych, zły stan techniczny ulic i chodników, niewystarczające oświetlenie miasta. To problemy na które zwracał uwagę podczas zorganizowanej w Inowrocławiu konferencji prasowej Marcin Wroński, kandydat na prezydenta… Czytaj dalej »