Marcin Sypniewski zapowiada wzmocnienie bydgoskich rad osiedli
Wzmocnię pozycję rad osiedli, zwiększę budżet obywatelski i zorganizuję referendum w połowie kadencji referendum, żeby mieszkańcy mogli wypowiedzieć się o kierunkach rozwoju miasta - zapowiedział kandydat na prezydenta Bydgoszczy Marcin Sypniewski.
- Blisko 3000 dni rządów w mieście prezydenta Rafała Bruskiego to brak dialogu pomiędzy ratuszem a mieszkańcami. Czas na zmiany, na budowę prawdziwego społeczeństwa obywatelskiego, na reformę rad osiedli (...). Pokażemy mieszkańcom Bydgoszczy, że traktujemy ich poważnie - powiedział na konferencji prasowej Sypniewski, prezes okręgu bydgoskiego partii Wolność, startujący w wyborach z ramienia KWW Czas Bydgoszczy CB2018.Pl.
Kandydat podkreślił, że wybory do rad osiedli będą odbywały się w jednym terminie i w jednomandatowych okręgach wyborczych, co "spowoduje zwiększenie frekwencji wyborczej" oraz "wyeliminuje z części rad partyjniactwo i układy".
- Zwiększę też kompetencje rad osiedli i będą miały one prawo inicjatywy uchwałodawczej, czyli będą mogły zgłaszać projekty uchwał do rady miasta. Umożliwię również przedstawicielom rad osiedli w pracach przy procedurach przetargowych, zwłaszcza na etapie przygotowania warunków przetargu. Jest to bardzo istotnie żeby inwestycje przebiegały w sposób prawidłowy - zapowiedział.
Sypniewski zaznaczył, że powoła głównego inżyniera miasta, który będzie odpowiedzialny za właściwe zaplanowanie, przygotowanie i przeprowadzenie inwestycji. Jego zdaniem udział rad osiedli w tym procesie wyeliminuje obecne trudności i sytuacje, że mieszkańcy dopiero w trakcie remontów dróg dowiadują się w jaki sposób będą prowadzone objazdy i jak długo będą trwały prace.
Zapowiedział również, że rady osiedli będą miały prawo wnioskowania do rady miasta o przekazanie mienia komunalnego i części zadań na cele osiedlowe, będą opiniowały strategiczne inwestycje na osiedlach.
- Zwiększę budżet obywatelski do 35 mln zł, a więc 3,5 krotnie w porównaniu z 2018 r. Przesunę na to pieniądze głównie z wydatków, które dziś są wydawane na promocję. Zainteresowanie bydgoskim budżetem obywatelskim ciągle wzrasta i liczę, że dzięki zwiększeniu kwoty to zainteresowanie będzie jeszcze większe, bo to będą realne pieniądze również dla tych osiedli, które miały ich mało. Projekty będą musiały być zaopiniowane, tak jak do tej pory przez rady osiedli, ale ta opinia będzie wiążąca. Jeżeli projekt będzie negatywnie zaopiniowany, to nie będzie poddany pod głosowanie, ale umożliwię procedurę odwoławczą do rady miasta - wskazał Sypniewski.
Kandydat dodał, że przy okazji głosowania na budżetem obywatelskim umożliwi każdemu mieszkańcowi zgłaszanie własnych pomysłów na rozwój miasta i wyeliminowanie problemów.
- W połowie kadencji, czyli w 2021 r. przeprowadzę referendum miejskie, w którym mieszkańcy będą mogli wypowiedzieć się co do dalszych kierunków rozwoju miasta. To jest bardzo ważne żeby usłyszeć głos mieszkańców. Bydgoszczanie przy okazji głosowań nad budżetem obywatelskim udowodnili, że czują na co powinni iść pieniądze i liczę że dzięki zwiększeniu ich możliwości ten głos będzie jeszcze lepiej słyszalny w ratuszu. Razem zbudujemy wielkie, nowoczesne miasto - przekonywał Sypniewski. (PAP i inf. własne)
Zobacz także

Małgorzata Kidawa-Błońska: władza, która odsuwa sędziów, kieruje nas na Wschód
2019-11-30, 13:22Władza, która odsuwa sędziów, kieruje nas na Wschód - oceniła w podbydgoskim Ostromecku Małgorzata Kidawa-Błońska - kandydatka w prawyborach prezydenckich w Platformie Obywatelskiej. Dodała, że sędziowie w Polsce są niezawiśli… Czytaj dalej »

Radosław Sikorski nie wystartuje w prawyborach prezydenckich PO
2019-11-19, 14:51Były szef MSZ, były marszałek Sejmu, europoseł PO Radosław Sikorski ogłosił, że nie wystartuje w prawyborach prezydenckich, jakie organizuje jego ugrupowanie. Zapowiedział, że będzie popierał tego, kto zostanie kandydatem Plat… Czytaj dalej »

Są ludzie, są uczelnie, jest autostrada. Włocławek ma biznesowy potencjał
2019-11-07, 10:25- Włocławek to jedno z miast, które ma duży potencjał i dzięki chociażby programowi Fabryka, uda się zmniejszyć odpływ młodych ludzi do metropolii - uważa gość Rozmowy dnia, Anna Gembicka, posłanka IX kadencji Sejmu, do niedawna… Czytaj dalej »

Infrastruktura, praca i usługi publiczne - to cele posła Kwiatkowskiego
2019-10-27, 12:17Robert Kwiatkowski, lider Lewicy w okręgu toruńsko-włocławskim, podziękował wyborcom za oddane głosy, dzięki którym został posłem. W skali kraju jego ugrupowanie zdobyło 49 mandatów. Czytaj dalej »

Kto na kim wisiał i dlaczego, czyli sądowa sprawa o zaklejanie wyborczych plakatów
2019-10-22, 15:40- Przywracałem stan pierwotny - wyjaśniał w toruńskim sądzie Karol Maria Wojtasik, obwiniony o zaklejanie plakatów wyborczych dr. Przemysława Przybylskiego plakatami dr. Zbigniewa Girzyńskiego. Do zdarzenia doszło w maju. Przybylski… Czytaj dalej »

Już po wyborach. Czas posprzątać wyborcze plakaty i bannery
2019-10-18, 14:38Zgodnie z Kodeksem wyborczym w ciągu 30 dni od dnia głosowania z przestrzeni publicznej powinny zniknąć wszelkie wyborcze materiały, zwłaszcza plakaty i banery. Odpowiedzialne są za to poszczególne komitety wyborcze. A obserwuje to… Czytaj dalej »

Powyborcze roszady w samorządzie województwa. Poseł do zarządu, wicemarszałek na posła
2019-10-18, 13:50Zbigniew Sosnowski jest najpewniejszym kandydatem Polskiego Stronnictwa Ludowego na wicemarszałka województwa kujawsko-pomorskiego. Taką informację potwierdził Polskiemu Radiu PiK Dariusz Kurzawa. Dotychczasowy wicemarszałek pożegnał… Czytaj dalej »

Marcin Sypniewski w PR PiK: - Jesteśmy nieprzygotowani na kryzys gospodarczy...
2019-10-17, 10:23Marcin Sypniewski, lider Konfederacji w okręgu bydgoskim, który był gościem środowej (16.10.) Rozmowy dnia w Polskim Radiu PiK, ocenił, że zmniejszenie obciążeń podatkowych dotyczących pracy — to najważniejsza rzecz, o którą… Czytaj dalej »
Violetta Weroniecka
2019-10-17, 06:00Gościem Rozmowy dnia był Marcin Sypniewski, lider Konfederacji w okręgu bydgoskim. 11 mandatów Konfederacji to sukces czy porażka? W jakich sprawach Konfederacja może głosować w Sejmie, tak jak PiS, a w jakich tak jak reszta opozycji?… Czytaj dalej »

PKW podała nazwiska posłów i senatorów z regionu kujawsko - pomorskiego [wideo]
2019-10-14, 21:18Oto nasza regionalna reprezentacja w Sejmie. Na liście posłów zabrakło przedstawiciela Konfederacji, która przekroczyła próg wyborczy. Jej liderowi zabrakło około tysiąca głosów. Czytaj dalej »