Marcin Sypniewski zapowiada wzmocnienie bydgoskich rad osiedli
Wzmocnię pozycję rad osiedli, zwiększę budżet obywatelski i zorganizuję referendum w połowie kadencji referendum, żeby mieszkańcy mogli wypowiedzieć się o kierunkach rozwoju miasta - zapowiedział kandydat na prezydenta Bydgoszczy Marcin Sypniewski.
- Blisko 3000 dni rządów w mieście prezydenta Rafała Bruskiego to brak dialogu pomiędzy ratuszem a mieszkańcami. Czas na zmiany, na budowę prawdziwego społeczeństwa obywatelskiego, na reformę rad osiedli (...). Pokażemy mieszkańcom Bydgoszczy, że traktujemy ich poważnie - powiedział na konferencji prasowej Sypniewski, prezes okręgu bydgoskiego partii Wolność, startujący w wyborach z ramienia KWW Czas Bydgoszczy CB2018.Pl.
Kandydat podkreślił, że wybory do rad osiedli będą odbywały się w jednym terminie i w jednomandatowych okręgach wyborczych, co "spowoduje zwiększenie frekwencji wyborczej" oraz "wyeliminuje z części rad partyjniactwo i układy".
- Zwiększę też kompetencje rad osiedli i będą miały one prawo inicjatywy uchwałodawczej, czyli będą mogły zgłaszać projekty uchwał do rady miasta. Umożliwię również przedstawicielom rad osiedli w pracach przy procedurach przetargowych, zwłaszcza na etapie przygotowania warunków przetargu. Jest to bardzo istotnie żeby inwestycje przebiegały w sposób prawidłowy - zapowiedział.
Sypniewski zaznaczył, że powoła głównego inżyniera miasta, który będzie odpowiedzialny za właściwe zaplanowanie, przygotowanie i przeprowadzenie inwestycji. Jego zdaniem udział rad osiedli w tym procesie wyeliminuje obecne trudności i sytuacje, że mieszkańcy dopiero w trakcie remontów dróg dowiadują się w jaki sposób będą prowadzone objazdy i jak długo będą trwały prace.
Zapowiedział również, że rady osiedli będą miały prawo wnioskowania do rady miasta o przekazanie mienia komunalnego i części zadań na cele osiedlowe, będą opiniowały strategiczne inwestycje na osiedlach.
- Zwiększę budżet obywatelski do 35 mln zł, a więc 3,5 krotnie w porównaniu z 2018 r. Przesunę na to pieniądze głównie z wydatków, które dziś są wydawane na promocję. Zainteresowanie bydgoskim budżetem obywatelskim ciągle wzrasta i liczę, że dzięki zwiększeniu kwoty to zainteresowanie będzie jeszcze większe, bo to będą realne pieniądze również dla tych osiedli, które miały ich mało. Projekty będą musiały być zaopiniowane, tak jak do tej pory przez rady osiedli, ale ta opinia będzie wiążąca. Jeżeli projekt będzie negatywnie zaopiniowany, to nie będzie poddany pod głosowanie, ale umożliwię procedurę odwoławczą do rady miasta - wskazał Sypniewski.
Kandydat dodał, że przy okazji głosowania na budżetem obywatelskim umożliwi każdemu mieszkańcowi zgłaszanie własnych pomysłów na rozwój miasta i wyeliminowanie problemów.
- W połowie kadencji, czyli w 2021 r. przeprowadzę referendum miejskie, w którym mieszkańcy będą mogli wypowiedzieć się co do dalszych kierunków rozwoju miasta. To jest bardzo ważne żeby usłyszeć głos mieszkańców. Bydgoszczanie przy okazji głosowań nad budżetem obywatelskim udowodnili, że czują na co powinni iść pieniądze i liczę że dzięki zwiększeniu ich możliwości ten głos będzie jeszcze lepiej słyszalny w ratuszu. Razem zbudujemy wielkie, nowoczesne miasto - przekonywał Sypniewski. (PAP i inf. własne)
Zobacz także

Dwoje kandydatów do fotela prorektora ds. Collegium Medicum UMK
2020-04-26, 10:20Prof. Kornelia Kędziora-Kornatowska - dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu oraz prof. Zbigniew Włodarczyk - dziekan Wydziału Lekarskiego kandydują na stanowisko prorektora ds. Collegium Medicum UMK. Wybory odbędą się w poniedziałek 27… Czytaj dalej »

Mieszkańcy Aleksandrowa Kujawskiego wybierają burmistrza
2020-04-26, 07:05Sześciu kandydatów mają do wyboru mieszkańcy Aleksandrowa Kujawskiego w niedzielnych przedterminowych wyborach na burmistrza. Epidemia koronawirusa wymusza szczególne środki ostrożności, gdyż głosowanie odbywa się w tradycyjnej… Czytaj dalej »

To będą wybory inne niż wszystkie. I wyjątkowe będą też środki ostrożności
2020-04-24, 21:42Przed zaplanowanymi na niedzielę 26 kwietnia przedterminowymi wyborami burmistrza Aleksandrowa Kujawskiego i wyborami uzupełniającymi do Rady Miasta Ciechocinka, inspekcja sanitarna wydała zalecenia w sprawie środków bezpieczeństwa… Czytaj dalej »

Jan Szopiński o propozycji wystawienia wspólnego kandydata przez opozycję
2020-04-23, 10:24- Robert Biedroń nie zrezygnuje na rzecz innego kandydata- powiedział Polskiemu Radiu PiK poseł Jan Szopiński. Polityk Nowej Lewicy skomentował w ten sposób propozycję Aleksandra Kwaśniewskiego, aby opozycja wybrała jednego, wspólnego… Czytaj dalej »

Na 1652 komisje wyborcze w regionie, udało się utworzyć jedynie 959. Co to oznacza?
2020-04-21, 07:12W Kujawsko-Pomorskiem nie udało się powołać wszystkich obwodowych komisji w majowych wyborach prezydenckich. Zgodnie z kalendarzem wyborczym powinny powstać do 20 kwietnia. Czytaj dalej »

Minister Szumowski: Moją główną rekomendacją są bezpieczne wybory za dwa lata
2020-04-20, 09:04- Nie widzę odzewu na propozycję, abyśmy wszyscy w zgodzie zajęli się epidemią, a przełożyli dyskusję o wyborach na później - powiedział w poniedziałek w radiowej Trójce minister zdrowia Łukasz Szumowski. Czytaj dalej »

Tomasz Latos: - Opozycja się nie zgadza, nie przedstawia też swoich propozycji
2020-04-15, 11:13Poseł Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej komisji zdrowia, w Rozmowie dnia Polskiego Radia PiK, mówił, że w sprawie wyborów prezydenckich czeka na konstruktywną propozycję opozycji. Czytaj dalej »

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Czy młodzi chcą głosować, a jeśli nie, to dlaczego?
2020-04-10, 07:00Studenci Uniwersytetu Mikołaja Kopernika będą reprezentować Polskę w konkursie Europejskiej Nagrody dla Młodzieży im. Karola Wielkiego. Przygotowali projekt, który miał zachęcić młodych do licznego i świadomego udziału w wyborach… Czytaj dalej »

Wybory prezydenckie za dwa lata? Czy Porozumienie przekona opozycję do swojej wizji?
2020-04-07, 10:00Kamil Bortniczuk — polityk Porozumienia i wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej - w dzisiejszej Rozmowie Dnia Polskiego Radia PiK, wyjaśniał, dlaczego posłowie Porozumienia podjęli w poniedziałek (06.04.) decyzję o poparciu… Czytaj dalej »

Korespondencyjne głosowanie na prezydenta przegłosowane w Sejmie
2020-04-06, 23:41Posłowie uchwalił w poniedziałek (06.04) ustawę, zgodnie z którą wybory prezydenckie w 2020 r. zostaną przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego. Przepisy stanowią też, że w stanie epidemii, marszałek Sejmu… Czytaj dalej »