Michał Zaleski będzie się po raz piąty ubiegał się o prezydenturę w Toruniu
Rządzący Toruniem od 2002 r. Michał Zaleski ogłosił w środę, że po raz piąty będzie ubiegał się o funkcję prezydenta miasta. "Oferuję torunianom swoje doświadczenie, wysiłek i determinację" - powiedział Zaleski.
"Wszystko, co udało się osiągnąć w Toruniu przez ostatnie lata jest gwarancją, że umiem dla nich pracować i dotrzymuję danego słowa. Tak jest od 16 lat" - mówił Zaleski.
Urzędujący prezydent miasta wystartuje w październikowych wyborach z Komitetu Wyborczego Wyborców Michała Zaleskiego.
"Wraz z moimi kandydatami na radnych będziemy w najbliższych tygodniach mówili o naszych pomysłach na dalszy, nieustanny rozwój Torunia" - wskazał Zaleski. Dodał, że nie będzie uczestniczył w licytacji na nierealne pomysły, bo po nim można spodziewać się "tylko" dotrzymywania obietnic i konkretów.
"Nie będziemy również wchodzili w spory - zwłaszcza natury politycznej. Od 16 lat Toruń odnosi sukcesy, co nie jest kwestionowane, gdyż potrafimy się skupić na konkretnych problemach. Nie pozwalam by puste potyczki polityczne przesłoniły najważniejszy, istotny dla nas wszystkich torunian cel - dobro naszego miasta" - stwierdził Zaleski.
Podkreślił, że po trudach wyborczej kampanii przyjdzie czas wytężonej i odpowiedzialnej pracy, w której "nie będzie już czasu na fajerwerki, pokazywanie kolejnych nierealnych pomysłów". "Będzie to czas wykonywania zadań, które wspólnie przed sobą postawimy rozpoczynając nową kadencję. Jestem gotów kontynuować tę pracę i z niezmienną energią i konsekwencją, rzetelnie i odpowiedzialnie. Mówię to z przekonaniem, w pełni sił i zdrowia. Takim znają mnie torunianie i takim proszę, żeby mnie przyjęli" - powiedział Zaleski.
Prezydent Zaleski nie przedstawił w środę programu wyborczego, gdyż będzie on prezentowany na kolejnych konferencjach w trakcie kampanii. Wskazał jednak, że jednym z zadań, które postawi przed sobą na kolejne 5 lat będzie "spięcie" dróg rowerowych istniejących w Toruniu w jedną sieć.
Do tej pory start w wyścigu o fotel włodarza miasta potwierdzili wiceprezydent Torunia Zbigniew Rasielewski (Prawo i Sprawiedliwość), Tomasz Lenz (Platforma Obywatelska), Sławomir Mentzen (Wolność) i Irena Paczkowska (Kukiz'15). Swojego kandydata ma niedługo zaprezentować również lokalny komitet My!Toruń, a taki ruch rozważają jeszcze także m.in. środowiska lewicy.
Cztery lata temu Zaleski po raz czwarty został prezydentem Torunia, otrzymując 70,27 proc. głosów. Pozostali kandydaci otrzymali wówczas następujące poparcie: Joanna Scheuring-Wielgus (KWW Czas Mieszkańców) - 17,34 proc., Zbigniew Rasielewski (PiS)- 9,06 proc. i Jacek Kostrzewa (Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikke) - 3,34 proc.
Zaleski rządzi miastem od 2002 r., wygrywając za każdym razem wybory jako kandydat niezależny. W latach 1994-1998 i 1998-2002 zasiadał w radzie Torunia z ramienia SLD. Dwukrotnie był też kandydatem lewicy na prezydenta miasta, zanim wprowadzono na to stanowisko wybory bezpośrednie, jednak bez powodzenia. Zanim został prezydentem miasta przez 16 lat był prezesem Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej w Toruniu.
Zaleski w 2002 r. wygrał wybory w drugiej turze, otrzymując poparcie 50,96 proc. W dwóch kolejnych wyborach wygrał w pierwszej turze - w 2006 r. zdobył 70,62 proc. głosów, a 2010 r. - 65,59 proc. (PAP)
autor: Tomasz Więcławski
Zobacz także
Kandydat na prezydenta Bydgoszczy spotkał się z mieszkańcami Fordonu
2014-10-25, 13:16Gralik uważa, że jeśli dokona się kilku istotnych zmian, mieszkanie w Fordonie będzie wygodniejsze. Czytaj dalej »
Ryszard Brejza odmówił udziału w debacie
2014-10-23, 21:57Prezydent Inowrocławia, Ryszard Brejza nie weźmie udziału w publicznej debacie prezydenckiej, do udziału w której wezwał go Marcin Wroński. Czytaj dalej »
Niespodziewany sojusznik posła Marka Wojtkowskiego
2014-10-23, 21:53Kandydat na prezydenta Włocławka, poseł Platformy Obywatelskiej Marek Wojtkowski, zyska sobie niespodziewanego sojusznika. Oficjalnie poprą go włocławscy członkowie Kongresu Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego. Czytaj dalej »

Konferencje i spotkania przedwyborcze we Włocławku
2014-10-23, 17:36Coraz mniej czasu zostało kandydatom w wyborach do samorządu, by przekonać wyborców do swoich programów. Spotkanie goni spotkanie, a z konferencje prasowe ujawniają szczegóły wyborczych programów. Czytaj dalej »
Toruńskie struktury PiS o swoim programie wyborczym
2014-10-23, 16:14Współpraca ze szkołami wyższymi w celu komercjalizacji badań, przyciąganie inwestorów i poprawa komfortu życia mieszkańców miasta - to część punktów programu, z którym Prawo i Sprawiedliwość idzie w Toruniu do wyborów sa… Czytaj dalej »

Kazimierz Drozd i Grzegorz Gruszka o problemach i obietnicach dotyczących bydgoskiego Fordonu
2014-10-23, 15:44Degradacji Fordonu, niespełnianiu zapowiedzi oraz posłowi PO Pawłowi Olszewskiemu poświęcona była dzisiejsza konferencja prasowa dwóch bydgoskich kandydatów SLD Czytaj dalej »

Małgorzata Stawicka stawia na przedsiębiorczość
2014-10-23, 15:31Bydgoszcz się nie rozwija, dochody miasta rosną zbyt wolno, daleko nam do Poznania czy Wrocławia - mówi z niepokojem Małgorzata Stawicka. Czytaj dalej »

Marek Gralik o funkcjonowaniu Straży Miejskiej
2014-10-23, 15:07Szybko, skutecznie, profesjonalnie - tak zdaniem kandydata Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Bydgoszczy powinna funkcjonować Straż Miejska. Czytaj dalej »

Politycy Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikke chcą ulżyć bydgoskim przedsiębiorcom
2014-10-23, 13:59Członkowie Kongresu Nowej Prawicy w strojach kominiarzy pojawili się na placu Piastowskim w Bydgoszczy. Stanęli tuż przed targowiskiem, bo mówili o losie drobnych przedsiębiorców. Czytaj dalej »
Konstanty Dombrowicz o bydgoskiej kulturze
2014-10-23, 13:02'Bezdomna kultura' - to hasło konferencji prasowej, którą zorganizował były prezydent Bydgoszczy i obecny kandydat na prezydenta miasta Konstanty Dombrowicz. Czytaj dalej »