Andrzej Duda napisał list do rolników. Posłowie PiS informują o nim wyborców
Kandydat PiS Andrzej Duda napisał list do rolników, w którym zwraca uwagę na potrzebę wyrównania dopłat bezpośrednich dla rolników i przyjęcia ustawy chroniącej ziemię przed wykupem - poinformowali politycy PiS.
Podkreślają, że Andrzej Duda skierował list do rolników, bo sprawy wsi są "przedmiotem jego szczególnej troski."
Wśród szczególnie ważnych problemów do rozwiązania na wsi jest ochrona polskiej ziemi przed wykupem przez cudzoziemców, co - jak oceniają posłowie PiS-u - jest "sprawą polskiej racji stanu".
Posłanka Anna Sobecka na konferencji w Toruniu zwracała uwagę, że kontrkandydat Andrzeja Dudy, prezydent Bronisław Komorowski zaczął mówić o tym problemie trzy dni przed wyborami, a w Sejmie od dwóch lat leży gotowy projekt PiS.
- Prze 2 lata projekt nie został wprowadzony do procesu legislacyjnego, a on właśnie chroni polską ziemię przed nadmiernym wykupem przez cudzoziemców - podkreślała Anna Sobecka.
1 maja 2016 r. kończy się okres przejściowy i obcokrajowcy będą mieli swobodę nabywania nieruchomości. Złożony przez posłów PiS projekt zakłada wstrzymanie na 5 lat sprzedaż ziemi rolniczej z zasobów Agencji Nieruchomości Rolnych (ANR), do czasu wzrostu dochodów polskich rolników, pozwalającego im, na równi z rolnikami innych państw członkowskich UE, konkurować w nabywaniu ziemi rolniczej w Polsce. W pracach Sejmu są też trzy inne projekty dotyczące obrotu ziemią, m.in. projekt PSL ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego zawierający takie m.in. rozwiązania jak zakaz zakupu państwowej ziemi powyżej 300 hektarów i zakaz sprzedaży zakupionej ziemi przez kilka lat.
Komorowski opowiedział się w środę za szybkim uchwaleniem ustawy dotyczącej obrotu ziemią i możliwości nabywania jej przez cudzoziemców. Zapewniał, że jako prezydent wspiera i oczekuje szybkiego zakończenia w parlamencie prac nad ustawą, która pozwoli kontrolować obrót ziemią.
Inną ważną, i pozostająca do rozwiązania kwestią, jest - według PiS - wyrównanie dopłat bezpośrednich dla polskich rolników, którzy "nie sprostają konkurencji z zachodnią Europą, jeśli nie będą konkurowali na równych warunkach".
- Andrzej Duda jako europarlamentarzysta doskonale wie, jak utrzymują się dysproporcje w wsparciu bezpośrednim. Dopłaty dla polskich rolników są znacznie niższe i na to wyraziła zgodę Platforma z PSL-em. Gdzie był wtedy prezydent Komorowski? - pytał poseł Jan Krzysztof Ardanowski.
Podkreśla, że Andrzej Duda jako prezydent doprowadzi do godnego i równego traktowani polskich rolników w Unii Europejskiej. Taka szansa pojawi się w czasie tzw. przeglądu okresowego w 2016 i 2017 r. (PAP i inf. własne)
We Włocławku poseł Łukasz Zbonikowski specjalną uwagę zwrócił podniesioną w liście Dudy sprawę kupowania ziemi przez cudzoziemców. Za rok znikną ostatnie bariery i każdy obywatel Unii Europejskiej będzie mógł kupić w Polsce grunt. Zdaniem posła trzeba stworzyć bariery, wzorem innych państw Unii, które zagwarantują pozostanie ziemi w polskich rękach.
Poseł Łukasz Zbonikowski przypomniał, że od dwóch lat w Sejmie leży gotowy pisowski projekt nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Zakłada on, iż ziemię o powierzchni powyżej jednego hektara będą mogli w Polsce kupować - bez względu na obywatelstwo - wyłącznie rolnicy indywidualni z przeznaczeniem na utworzenie rodzinnego gospodarstwa, lub powiększenie już istniejącego. Przez dziesięć lat ziemi takiej nie będzie wolno odsprzedać, ani też obciążyć hipoteką. W ocenie PiS uchroni to polskie areały przed kapitałem spekulacyjnym.
Zobacz także
Próba przekupstwa wyborczego w Lipnie?
2014-12-01, 09:20Policja w Lipnie bada sprawę przyjęcia pieniędzy w zamian za oddanie głosu na konkretnego kandydata. Czytaj dalej »
Rafał Bruski wygrywa wybory prezydenckie w Bydgoszczy
2014-12-01, 01:10Rafał Bruski ponownie prezydentem Bydgoszczy - podała oficjalnie Miejska Komisja Wyborcza. Czytaj dalej »
We Włocławku wygrywa Wojtkowski
2014-12-01, 01:08Poseł Marek Wojtkowski (PO) został nowym prezydentem Włocławka; otrzymał 64,6 proc. głosów - ogłosiła Miejska Komisja Wyborcza. Czytaj dalej »
Ryszard Brejza pozostaje prezydentem Inowrocławia
2014-11-30, 22:52Ryszard Brezja (KWW Porozumienie Ryszarda Brejzy) został po raz czwarty prezydentem Inowrocławia; w drugiej turze wyborów otrzymał 50,80 proc. głosów - podała oficjalnie Miejska Komisja Wyborcza. Czytaj dalej »
Zakończyła się II tura wyborów
2014-11-30, 21:00Zakończyła się druga tura wyborów samorządowych. W Kujawsko-Pomorskiem wybierano w niej 3 prezydentów, 16 burmistrzów i 24 wójtów. Czytaj dalej »
Incydenty związane z zakłóceniem ciszy wyborczej
2014-11-30, 17:08Komenda Główna Policji odnotowała dotąd 113 incydentów związanych z naruszeniem ciszy wyborczej - poinformował sędzia Bogusław Dauter z Państwowej Komisji Wyborczej. Czytaj dalej »
Frekwencja w wyborach samorządowych na godz. 12.00 na Kujawach i Pomorzu
2014-11-30, 17:04Po południu Państwowa Komisja Wyborcza podała dane dotyczące frekwencji na godzinę 12:00. W skali kraju wyniosła ona 11,4%. W województwie kujawsko-pomorskim była nieco niższa - 11,24%. Czytaj dalej »
Druga tura wyborów samorządowych w Kujawsko-Pomorskiem
2014-11-30, 09:36W drugiej turze wyborów samorządowych w województwie kujawsko-pomorskim wybranych zostanie 3 prezydentów, 16 burmistrzów i 24 wójtów. Czytaj dalej »
Jarosław Tadych nowym starostą sępoleńskim
2014-11-28, 21:08Radni powiatu sępoleńskiego wybrali starostę. Został nim Jarosław Tadych, na którego oddano 12 głosów przy 5 wstrzymujących. Przewodniczącym Rady Powiatu został Marek Chart. Czytaj dalej »
Ostatnie potyczki kandydatów do fotela prezydenckiego w Inowrocławiu
2014-11-28, 21:01Moją partią jest Inowrocław i inowrocławianie - tak swoją kampanię wyborczą podsumował walczący o reelekcję obecny prezydent miasta Ryszard Brejza. Czytaj dalej »