Wyrowiński, Rulewski i Całbecki o sytuacji po wyborach
Sytuacja w województwie kujawsko-pomorskim po wyborach samorządowych była tematem spotkania wicemarszałka Senatu Jana Wyrowińskiego, senatora Jana Rulewskiego oraz marszałka województwa Piotra Całbeckiego.
W komunikacie przesłanym po spotkaniu czytamy m.in. iż omówiono pakiety rozwojowe na najbliższe lata i możliwości ich realizacji z wykorzystaniem funduszy unijnych. Podkreślona została rola zrównoważonego rozwoju regionu, wszystkich gmin i powiatów, ze szczególnym uwzględnieniem, jako lokomotyw rozwojowych, obu stolic województwa, Bydgoszczy i Torunia.
Zwrócono również uwagę na nasilające się animozje bydgosko-toruńskie, uznając, że sytuacja ta powinna być przedmiotem uwagi i wnikliwej analizy władz samorządowych.
- Skala napięć między Bydgoszczą a Toruniem jest tak duża, że można zaryzykować tezę, że byt województwa jest zagrożony – uważa toruński senator PO Jan Wyrowiński.
- Po raz pierwszy od momentu jego powstania sytuacja jest dramatyczna. Do urzędu marszałkowskiego przywiodła nas troska o byt województwa. Piotr Całbecki uzyskał miażdżący wynik wyborczy w swoim okręgu. Śmiem twierdzić, że uzyskałby go w każdym innym okręgu poza Bydgoszczą i powiatem bydgoskim. Jest osoba popularną i z zasługami dla tego województwa - podkreśla Wyrowiński.
Odpowiadając na pytanie o kontrowersje dotyczące składu zarządu województwa Wyrowiński odpowiedział, że trudno wyobrazić sobie sytuację, aby marszałek był ubezwłasnowolniony jeśli chodzi o dobór współpracowników.
Podczas spotkania zaproponowano marszałkowi, żeby zlecono niezależny audyt, który pokaże czy Bydgoszcz, jak przekonuje część bydgoskich środowisk, została skrzywdzona przy podziale unijnych pieniędzy.
- Ten stopień niezgody, wręcz kłótni, jest tak potworny, że marszałek zapytał z jaką przyszedłem ofertą od kolegów z Bydgoszczy. Ja nie poszedłem tam z żadną ofertą z Bydgoszczy, poszedłem z ofertą województwa - ujawnił kulisy spotkania bydgoski senator Jan Rulewski.
Jan Rulewski potwierdza, że jest wniosek o rozwiązanie struktur PO w regionie. Nie komentuje jednak tej informacji, bo nie jest członkiem PO.
-Trzeba zahamować ten proces wojny bydgosko-toruńskiej - podkreśla Rulewski.
Zobacz także
Ruch Palikota rozpoczyna konsultacje
2013-05-13, 12:25W ciągu kilkunastu najbliższych miesięcy działacze Ruchu będą pytać i dowiadywać się, jakie są najpilniejsze potrzeby małych społeczności. Czytaj dalej »
Wybory uzupełniające we Włocławku
2013-05-10, 14:15W piątek o północy mija termin rejestracji kandydatów na radnego Gminy Włocławek. Czytaj dalej »
Islandia wybierze nowy parlament
2013-04-26, 18:36Na Islandii odbędą się w sobotę wybory parlamentarne, w których faworytami są dwie partie przeciwne wejściu kraju do Unii Europejskiej. Czytaj dalej »
Poseł Piecha wygrał wybory do Senatu
2013-04-22, 08:22Dotychczasowy poseł Bolesław Piecha z PiS zwyciężył w niedzielnych wyborach uzupełniających do Senatu w okręgu rybnickim; pokonał siedmiu innych kandydatów. Piecha obejmie mandat po zmarłym w styczniu senatorze Antonim Motyczce… Czytaj dalej »
Minister Cyfryzacji do Parlamentu Europejskiego
2013-04-12, 08:53Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni powiedział piątek, że rozważa kandydowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w 2014 r. Czytaj dalej »
"Wyzwania współczesnego prawa wyborczego"
2013-03-15, 17:29Naukowcy oraz specjaliści zajmujący się tematyką wyborów spotkali się dziś w Toruniu na konferencji 'Wyzwania współczesnego prawa wyborczego'. Rozmowy dotyczyły m.in. konieczności usprawnienia procedur wyborczych oraz wątpliwości… Czytaj dalej »