Koalicja pokonanych wspiera kandydata PO na prezydenta Włoclawka
Kandydaci na urząd prezydenta Włocławka, którzy odpadli w pierwszej turze, zawiązali koalicję i poparli Marka Wojtkowskiego z Platformy Obywatelskiej.
W Parlamencie PO i PiS konkurują ze sobą. W samorządzie potrafią współpracować, czego przykładem jest Włocławek, gdzie w drugiej turze wyborów prezydenckich kandydat Platformy Obywatelskiej może liczyć na poparcie PiS oraz innych kandydatów do urzędu prezydenta miasta, pokonanych w pierwszej turze wyborów. Ugrupowania zawiązały koalicję, która ma oderwać od władzy lewicę rządzącą Włocławkiem od ośmiu lat.
W niedzielę kandydat Platformy Obywatelskiej, Marek Wojtkowski, zmierzy się z aktualnym prezydentem Włocławka, Andrzejem Pałuckim z SLD, który w walce o trzecią kadencję nie będzie miał łatwego zadania.
Poparcie dla kandydatury Marka Wojtkowskiego wyraziła liderka bloku "Bezpartyjny Włocławek", Edyta Mokra, która również odpadła w pierwszej turze wyborów na stanowisko prezydenta Włocławka.
Blok "Bezpartyjny Włocławek" to jedyne poza PiS-sem, Platformą i SLD ugrupowanie, które wprowadziło do nowej rady Włocławka swojego przedstawiciela. Radny "Bezpartyjnego Włocławka", Tomasz Nagala zadeklarował udział w przyszłej koalicji, wymierzonej przeciw radnym lewicy.
Tymczasem koalicja Platformy i PiS we Włocławku jest już pewna. Jej zawiązanie zapowiedzieli na wspólnej konferencji poseł Marek Wojtkowski z Platformy Obywatelskiej oraz szef Prawa i Sprawiedliwości w okręgu toruńsko-włocławskim, poseł Łukasz Zbonikowski.
Koalicjanci ustalili, że w drugiej turze włocławskich wyborów prezydenckich PiS poprze Marka Wojtkowskiego z Platformy Obywatelskiej, zaś lider włocławskich struktur PiS, Jarosław Chmielewski będzie przewodniczącym Rady Miasta nowej kadencji.
Jeśli ten scenariusz się sprawdzi, tworzona koalicja będzie dzierżyć we Włocławku władzę absolutną w łącznej sile 16 radnych przeciw 9 radnym SLD.
Aktualny prezydent Włocławka Andrzej Pałucki skomentował zawiązanie koalicji PO-PiS w przyszłej Radzie Miasta oraz jej plany dotyczące "skoku na stanowiska", o których - jak twierdzi - wie z dobrze poinformowanych źródeł. Przedstawionym "rewelacjom" kategorycznie zaprzeczył szef PiS we Włocławku, Jarosław Chmielewski twierdząc "Nie było takich rozmów".
Obaj kandydaci do fotela prezydenta Włocławka - Marek Wojtkowski z Platformy i Andrzej Pałucki z SLD, zabiegają o poparcie polityków z pierwszych stron gazet. Do Włocławka przyjechał poseł Stefan Niesiołowski - jeden z liderów Platformy Obywatelskiej, który w trakcie konferencji prasowej zachęcał do głosowania na Marka Wojtkowskiego.
W minionym tygodniu z podobną misją przybył do Włocławka minister spraw zagranicznych, Grzegorz Schetyna. Z kolei swojego partyjnego kolegę Andrzeja Pałuckiego poparł w trakcie weekendu europoseł z Kujaw i Pomorza, Janusz Zemke.
Zobacz także

Joanna Czerska-Thomas: Mieszkańcom Bydgoszczy brakuje planu rozwoju miasta [Rozmowa dnia]
2024-02-02, 09:36Bieżące informacje i plan rozwoju, to elementy potrzebne dla takiego miasta, jak Bydgoszcz - wskazała wiceprzewodnicząca Rady Miasta Joanna Czerska-Thomas w dzisiejszej „Rozmowie dnia” Polskiego Radia PiK. Podkreśliła, czego brakuje… Czytaj dalej »

Lewica poprze kandydata KO na prezydenta Bydgoszczy? „Prawdopodobnie tak będzie”
2024-02-01, 18:11- Trwa dyskusja nad kształtem list. Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu odkryjemy wszystkie karty - tak o udziale Nowej Lewicy w nadchodzących wyborach samorządowych mówi Polskiemu Radiu PiK Piotr Hemmerling, współprzewodniczący Kujawsko-Pomorskiej… Czytaj dalej »

Dariusz Kurzawa: Kampania przed wyborami samorządowymi będzie niezwykle krótka [Rozmowa dnia]
2024-02-01, 09:46- Zasadniczym tematem regionalnej kampanii przed wyborami samorządowymi w naszym regionie będą kwestie infrastrukturalne - mówił Dariusz Kurzawa, wicemarszałek województwa, który był dziś gościem „Rozmowy dnia” Polskiego Radia… Czytaj dalej »

Premier Tusk: Kwietniowe wybory będą oceną zmiany, jaka zaszła późną jesienią w Polsce
2024-01-30, 16:41- Będziemy traktowali kwietniowe wybory bardzo poważnie, nie tyko dlatego, że samorząd na to zasługuje, ale to będzie także oczywisty test, czy Polki i Polacy są wstępnie - bo to raptem kilka miesięcy - zadowoleni z tej zmiany, czy… Czytaj dalej »

Kandydaci PiS na prezydenta Bydgoszczy. Jarosław Wenderlich: Są trzy nazwiska [Rozmowa dnia]
2024-01-30, 09:53Kto z ramienia opozycji będzie ubiegał się o fotel prezydenta Bydgoszczy? Szef klubu radnych PiS Jarosław Wenderlich, który był gościem „Rozmowy dnia” Polskiego Radia PiK, wskazał troje potencjalnych kandydatów. Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2024-01-30, 06:00Gościem „Rozmowy dnia” był Jarosław Wenderlich, szef klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości w bydgoskiej Radzie Miasta. Rozmawialiśmy o zbliżających się wyborach samorządowych. Michał Jędryka: Wczoraj wieczorem w Dzienniku Ustaw… Czytaj dalej »

Piękno nie kończy się z wiekiem! Pokazują to wybory Miss Bydgoszczy 80+ [zdjęcia, wideo]
2024-01-28, 07:51Uczestniczki wyborów Miss 80+ udowodniły, że wiek to tylko liczba, a pięknym można być mimo upływu lat. Na czerwonym dywanie w Hangarze Kultury w Fordonie zaprezentowało się osiem kandydatek w wieku od 80 do 87 lat. Czytaj dalej »

Darmowe autobusy, gastronomia i kino letnie. Propozycje Arkadiusza Fajoka dla inowrocławian
2024-01-25, 19:47Kino letnie, punkty gastronomiczne, czy plenerowa scena dla zespołów muzycznych. Taki pomysł na nową część Parku Solankowego w Inowrocławiu ma Arkadiusz Fajok, kandydat na prezydenta tego miasta w zbliżających się wyborach samo… Czytaj dalej »

Kosiniak-Kamysz w Toruniu: Samorządy powinny decydować, na co poświęcać środki
2024-01-21, 13:50- Jesteśmy gotowi do startu w wyborach. Chcemy wygrać w powiatach, gminach i przede wszystkim do sejmików wojewódzkich - powiedział w Toruniu wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. Jak mówił, będzie to lepszy rok dla samorządó… Czytaj dalej »

Zarząd Powiatowy PO zdecydował. Wojciech Piniewski kandydatem na prezydenta Inowrocławia
2024-01-20, 17:25Pełniący obowiązki prezydenta Inowrocławia Wojciech Piniewski, jednogłośną decyzją inowrocławskiego Zarządu Powiatowego Platformy Obywatelskiej, został kandydatem na prezydenta miasta - poinformował szef struktur powiatowych partii… Czytaj dalej »