Koalicja pokonanych wspiera kandydata PO na prezydenta Włoclawka
Kandydaci na urząd prezydenta Włocławka, którzy odpadli w pierwszej turze, zawiązali koalicję i poparli Marka Wojtkowskiego z Platformy Obywatelskiej.
W Parlamencie PO i PiS konkurują ze sobą. W samorządzie potrafią współpracować, czego przykładem jest Włocławek, gdzie w drugiej turze wyborów prezydenckich kandydat Platformy Obywatelskiej może liczyć na poparcie PiS oraz innych kandydatów do urzędu prezydenta miasta, pokonanych w pierwszej turze wyborów. Ugrupowania zawiązały koalicję, która ma oderwać od władzy lewicę rządzącą Włocławkiem od ośmiu lat.
W niedzielę kandydat Platformy Obywatelskiej, Marek Wojtkowski, zmierzy się z aktualnym prezydentem Włocławka, Andrzejem Pałuckim z SLD, który w walce o trzecią kadencję nie będzie miał łatwego zadania.
Poparcie dla kandydatury Marka Wojtkowskiego wyraziła liderka bloku "Bezpartyjny Włocławek", Edyta Mokra, która również odpadła w pierwszej turze wyborów na stanowisko prezydenta Włocławka.
Blok "Bezpartyjny Włocławek" to jedyne poza PiS-sem, Platformą i SLD ugrupowanie, które wprowadziło do nowej rady Włocławka swojego przedstawiciela. Radny "Bezpartyjnego Włocławka", Tomasz Nagala zadeklarował udział w przyszłej koalicji, wymierzonej przeciw radnym lewicy.
Tymczasem koalicja Platformy i PiS we Włocławku jest już pewna. Jej zawiązanie zapowiedzieli na wspólnej konferencji poseł Marek Wojtkowski z Platformy Obywatelskiej oraz szef Prawa i Sprawiedliwości w okręgu toruńsko-włocławskim, poseł Łukasz Zbonikowski.
Koalicjanci ustalili, że w drugiej turze włocławskich wyborów prezydenckich PiS poprze Marka Wojtkowskiego z Platformy Obywatelskiej, zaś lider włocławskich struktur PiS, Jarosław Chmielewski będzie przewodniczącym Rady Miasta nowej kadencji.
Jeśli ten scenariusz się sprawdzi, tworzona koalicja będzie dzierżyć we Włocławku władzę absolutną w łącznej sile 16 radnych przeciw 9 radnym SLD.
Aktualny prezydent Włocławka Andrzej Pałucki skomentował zawiązanie koalicji PO-PiS w przyszłej Radzie Miasta oraz jej plany dotyczące "skoku na stanowiska", o których - jak twierdzi - wie z dobrze poinformowanych źródeł. Przedstawionym "rewelacjom" kategorycznie zaprzeczył szef PiS we Włocławku, Jarosław Chmielewski twierdząc "Nie było takich rozmów".
Obaj kandydaci do fotela prezydenta Włocławka - Marek Wojtkowski z Platformy i Andrzej Pałucki z SLD, zabiegają o poparcie polityków z pierwszych stron gazet. Do Włocławka przyjechał poseł Stefan Niesiołowski - jeden z liderów Platformy Obywatelskiej, który w trakcie konferencji prasowej zachęcał do głosowania na Marka Wojtkowskiego.
W minionym tygodniu z podobną misją przybył do Włocławka minister spraw zagranicznych, Grzegorz Schetyna. Z kolei swojego partyjnego kolegę Andrzeja Pałuckiego poparł w trakcie weekendu europoseł z Kujaw i Pomorza, Janusz Zemke.
Zobacz także

Kto w regionie wpłacił na partyjne fundusze wyborcze? Znamy nazwiska i stawki!
2019-07-04, 16:29Prasa bydgoska informowała ostatnio, o niektórych wpłatach na rzecz funduszu wyborczego w ubiegłorocznej kampanii wyborczej. Zwróciliśmy się więc do Krajowego Biura Wyborczego z prośbą, o udostępnienie listy wkładów do puli funduszu… Czytaj dalej »

Dr Sławomir Sadowski: Tworzenie bloków to jedyna nadzieja dla opozycji
2019-06-25, 11:00- Jeśli opozycja stworzy jeden, wielki komitet wyborczy, nie ma szans na pokonanie rządzącej partii - uważa dr Sławomir Sadowski z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. - Szansą jest powołanie kilku bloków. Na razie najsilniejszy jest… Czytaj dalej »

Grzegorz Schetyna chce szerokiej koalicji przed wyborami parlamentarnymi
2019-06-18, 17:27Jestem zwolennikiem szerokiej koalicji na wybory parlamentarne, spójnej programowo i jeszcze lepszej niż w wyborach europejskich - powiedział w Kruszynie koło Włocławka lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. Poinformował… Czytaj dalej »

Szersze uprawnienia dla samorządów? To strategia przed wyborami - uważa prof. Janusz Golinowski
2019-06-14, 10:55Pomysłu, aby dać samorządom szerokie uprawnienia nie należy traktować poważnie. - To droga do landyzacji kraju - tak postulaty samorządowców związanych z opozycją komentował w Rozmowie Dnia Polskiego Radia PiK prof. Janusz Golinowski… Czytaj dalej »

Poseł Kłopotek: Popełniliśmy błąd, wchodząc do Koalicji Europejskiej
2019-06-13, 10:37- Coraz więcej osób twierdzi, że Polskie Stronnictwo Ludowe powinno iść do wyborów jesiennych samodzielnie - mówił poseł Eugeniusz Kłopotek, gość Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK. Czytaj dalej »

52 protesty w związku z Eurowyborami. Jeden z okręgu kujawsko-pomorskiego
2019-06-11, 22:00Do wtorku po południu do Sądu Najwyższego wpłynęły 52 protesty przeciwko ważności wyborów do Parlamentu Europejskiego przeprowadzonych 26 maja br. - poinformował zespół prasowy Sądu Najwyższego. Czytaj dalej »

Im bliżej wyborów, tym na scenie politycznej będzie ciekawiej
2019-06-10, 10:57Dr Paweł Machalski, politolog, który był gościem dzisiejszej Rozmowy dnia Polskiego Radia PiK, uważa, że dla rozwoju polskiej sceny politycznej decydujące będą zbliżające się wakacje. Czytaj dalej »

Władze PO i Nowoczesnej za połączeniem klubów i budową bloku na wybory parlamentarne
2019-06-08, 15:05Do budowy „jak najszerszego, prodemokratycznego bloku na wybory parlamentarne” wezwały zgromadzone w sobotę w Warszawie na wspólnym posiedzeniu rady krajowe obu ugrupowań, podjęto też decyzję o połączeniu obu klubów parlamen… Czytaj dalej »

Radosław Sikorski: Zbiorowa mądrość narodu zdecydowała o moim sukcesie
2019-06-07, 11:19- Dzisiejsi działacze SLD są bardziej związani z opcją europejską niż prawica - mówił europoseł Radosław Sikorski, wybrany w ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego - gość Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK. Czytaj dalej »

Grudziądz uczcił 30. rocznicę wyborów 4 czerwca '89. Uroczystość i wystawa
2019-06-04, 18:39Na grudziądzkim rynku zorganizowana została uroczystość patriotyczna w 30. rocznicę częściowo wolnych wyborów z 4 czerwca 1989 roku. Czytaj dalej »