Nieoficjalnie: PO wygrywa wybory do sejmiku województwa. Najbardziej zyskuje PSL
Według nieoficjalnych, ale po podliczeniu danych ze wszystkich komisji wyborczych PO uzyskała 14 mandatów w Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, PSL 10, PiS 7, a SLD 2 mandaty. Oznacza to, że na Pomorzu i Kujawach najprawdopodobniej nadal rządzić będzie koalicja PO-PSL.
W środę wieczorem do Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Toruniu dotarły już wszystkie 23 protokoły z miejskich i powiatowych komisji wyborczych z głosowania do sejmiku województwa.
Z nieoficjalnych wyników wyborów wynika, że głosowanie do sejmiku wygrała PO, przed PSL-em, PiS-em i SLD, ale tylko ludowcy zdołali wprowadzić do sejmiku więcej radnych niż w mijającej kadencji.
W 2010 r. Platforma w 33-osobowym sejmiku miała 16 mandatów, PiS i SLD - po 6, a PSL - 5.
Podział mandatów na okręgi:
okręg nr 1 (Bydgoszcz): PO 2, PiS 2, SLD 1;
okręg nr 2 (powiaty: bydgoski, nakielski, sępoleński, świecki, tucholski): PSL 3, PO 2, PiS 1;
okręg nr 3 (Grudziądz, powiaty: brodnicki, golubsko-dobrzyński, grudziądzki, wąbrzeski): PO 2, PSL 2, PiS 1;
okręg nr 4 (Toruń, powiaty: chełmiński, toruński): PO 5, PiS 1;
okręg nr 5 (powiaty: inowrocławski, mogileński, radziejowski, żniński): PSL 3, PO 1, PiS 1;
okręg nr 6 (Włocławek, powiaty: aleksandrowski, lipnowski, rypiński, włocławski): PSL 2, PO 2, PiS, SLD 1.
Mandaty z ramienia SLD zdobyli najprawdopodobniej Roman Jasiakiewicz i Stanisław Pawlak.
Wojewódzka Komisja Wyborcza w Toruniu w środę późnym wieczorem przerwała pracę do rana. Oficjalne wyniki wyborów do sejmiku mają zostać ogłoszone w czwartek.
W sobotę Rada Wojewódzka PO ma zdecydować kogo zaproponuje na stanowisko marszałka województwa. Jak informował wcześniej szef kujawsko-pomorskiej PO poseł Tomasz Lenz naturalnym kandydatem jest dotychczasowy marszałek Piotr Całbecki.
Jak wynika z nieoficjalnych informacji niewykluczone, że przy takim wyniku wyborów swojego kandydata na stanowisko marszałka zaproponuje PSL.
We wtorkowej "Rozmowie dnia" na antenie Polskiego Radia PiK poseł PSL Eugeniusz Kłopotek stwierdził, że należałoby się zastanowić nad wyborem nowego marszałka województwa kujawsko-pomorskiego. Podkreślił, że po 16 latach rządów marszałków z Torunia, część samorządowców domaga się kandydata z Bydgoszczy lub okolic.
Zobacz także

Wybory w kujawsko-pomorskich uzdrowiskach
2015-10-25, 11:01Na Kujawach i Pomorzu do urn idą nie tylko mieszkańcy regionu, ale również kuracjusze spędzający wyborczą niedzielę w sanatoriach. Czytaj dalej »

Z lokali wyborczych na Kujawach i Pomorzu
2015-10-25, 09:4825 października o godz. 7.00 rozpoczęły się w całym kraju wybory parlamentarne. W lokalach wyborczych na Kujawach i Pomorzu pojawili się dziennikarze Polskiego Radia PiK. Czytaj dalej »

Agata Banasik z partii KORWIN budziła torunian z "systemowego snu"
2015-10-23, 12:20Z systemowego snu budziła kawą na Starówce w Toruniu Agata Banasik, liderka listy partii KORWiN w okręgu toruńsko-włocławskim. Czytaj dalej »

Tomasz Szymański w Grudziądzu namawiał do udziału w wyborach
2015-10-23, 10:49Wizytą na miejskim targu w Grudziądzu Tomasz Szymański z PO zakończył swoją kampanię wyborczą. Czytaj dalej »

Nowoczesna kończy kampanię w Bydgoszczy
2015-10-23, 10:41Nowoczesna Ryszarda Petru zakończyła kampanię wyborczą w Bydgoszczy. Przedstawiciele ugrupowania podsumowali cykl rozmów z mieszkańcami regionu. Czytaj dalej »

W niedzielę wybory parlamentarne
2015-10-23, 10:09Jak głosować? Kiedy cisza wyborcza może zostać przedłużona? - m. in. o tym mówił w Polskim Radiu PiK Adam Dyla - dyrektor bydgoskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego. Czytaj dalej »

Beata Szydło ostatni objazd wyborczy rozpoczęła w Toruniu
2015-10-23, 08:13'24 godziny dla Polski' - busami z takim hasłem Beata Szydło jedzie przez kraj. Kandydatka Prawa i Sprawiedliwości na premiera ostatni w tej kampanii wyborczej objazd po Polsce rozpoczęła o północy w Toruniu. Czytaj dalej »
Uczniowie toruńskiego 4. LO wybraliby PO
2015-10-20, 20:31Gdyby o wyborze parlamentarzystów mieli decydować uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu, to najwięcej mandatów zdobyłaby Platforma Obywatelska. W szkolnych prawyborach zagłosowało na nią 22% uczniów. Czytaj dalej »

Poseł PiS Jan Krzysztof Ardanowski krytykuje władze Grudziądza
2015-10-19, 16:19Poseł PiS Jan Krzysztof Ardanowski - kandydat do Sejmu - krytykuje władze Grudziądza. Szef struktur w okręgu toruńsko-włocławskim zapowiedział również, wizytę prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego w Toruniu. Czytaj dalej »
Plakaty i debaty - wyborcza walka nabiera rumieńców
2015-10-15, 17:43Kampania wyborcza odbywa się w każdy możliwy sposób. Nie każda jednak droga promocji kandydatów idzie w zgodzie z przepisami o rozpowszechnianiu wyborczych elementów graficznych. W tej kwestii prawo jest często przez komitety wyborcze… Czytaj dalej »