Nieoficjalnie: PO wygrywa wybory do sejmiku województwa. Najbardziej zyskuje PSL
Według nieoficjalnych, ale po podliczeniu danych ze wszystkich komisji wyborczych PO uzyskała 14 mandatów w Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, PSL 10, PiS 7, a SLD 2 mandaty. Oznacza to, że na Pomorzu i Kujawach najprawdopodobniej nadal rządzić będzie koalicja PO-PSL.
W środę wieczorem do Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Toruniu dotarły już wszystkie 23 protokoły z miejskich i powiatowych komisji wyborczych z głosowania do sejmiku województwa.
Z nieoficjalnych wyników wyborów wynika, że głosowanie do sejmiku wygrała PO, przed PSL-em, PiS-em i SLD, ale tylko ludowcy zdołali wprowadzić do sejmiku więcej radnych niż w mijającej kadencji.
W 2010 r. Platforma w 33-osobowym sejmiku miała 16 mandatów, PiS i SLD - po 6, a PSL - 5.
Podział mandatów na okręgi:
okręg nr 1 (Bydgoszcz): PO 2, PiS 2, SLD 1;
okręg nr 2 (powiaty: bydgoski, nakielski, sępoleński, świecki, tucholski): PSL 3, PO 2, PiS 1;
okręg nr 3 (Grudziądz, powiaty: brodnicki, golubsko-dobrzyński, grudziądzki, wąbrzeski): PO 2, PSL 2, PiS 1;
okręg nr 4 (Toruń, powiaty: chełmiński, toruński): PO 5, PiS 1;
okręg nr 5 (powiaty: inowrocławski, mogileński, radziejowski, żniński): PSL 3, PO 1, PiS 1;
okręg nr 6 (Włocławek, powiaty: aleksandrowski, lipnowski, rypiński, włocławski): PSL 2, PO 2, PiS, SLD 1.
Mandaty z ramienia SLD zdobyli najprawdopodobniej Roman Jasiakiewicz i Stanisław Pawlak.
Wojewódzka Komisja Wyborcza w Toruniu w środę późnym wieczorem przerwała pracę do rana. Oficjalne wyniki wyborów do sejmiku mają zostać ogłoszone w czwartek.
W sobotę Rada Wojewódzka PO ma zdecydować kogo zaproponuje na stanowisko marszałka województwa. Jak informował wcześniej szef kujawsko-pomorskiej PO poseł Tomasz Lenz naturalnym kandydatem jest dotychczasowy marszałek Piotr Całbecki.
Jak wynika z nieoficjalnych informacji niewykluczone, że przy takim wyniku wyborów swojego kandydata na stanowisko marszałka zaproponuje PSL.
We wtorkowej "Rozmowie dnia" na antenie Polskiego Radia PiK poseł PSL Eugeniusz Kłopotek stwierdził, że należałoby się zastanowić nad wyborem nowego marszałka województwa kujawsko-pomorskiego. Podkreślił, że po 16 latach rządów marszałków z Torunia, część samorządowców domaga się kandydata z Bydgoszczy lub okolic.
Zobacz także
"Do zobaczenia w wolnej Polsce" - hasło wyborcze Agaty Banasik
2015-10-08, 13:46Agata Banasik, liderka listy KORWiN do Sejmu w okręgu toruńsko-włocławskim, idzie do wyborów z hasłem 'Do zobaczenia w wolnej Polsce'. Czytaj dalej »
Lider listy PiS w okręgu toruńsko-włocławskim w trosce o zwierzęta
2015-10-04, 14:40Jest 'zwierzolubem'. W domu ma 4 koty. Krzysztof Czabański - lider listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu toruńsko - włocławskim z okazji przypadającego Światowego Dnia Zwierząt odwiedził Miejskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt… Czytaj dalej »
Naukowcy z WSG zbadali jak wyborcy patrzą na kartę do głosowania
2015-09-30, 11:27Czy układ graficzny karty do głosowania ma wpływ na proces podejmowania decyzji przez wyborców? Odpowiedzi na to pytanie poszukiwali naukowcy z Pracowni Neuropsychologii i Użyteczności Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy. Czytaj dalej »
"Na prawo patrz!" - hasło wyborcze Andrzeja Walkowiaka
2015-09-25, 12:44'Na prawo - patrz!' - z takim hasłem do wyborów idzie Andrzej Walkowiak, piątka na liście Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Sejmu w okręgu bydgoskim. Czytaj dalej »
Lewica przeciwko umowom śmieciowym
2015-09-24, 16:00Włocławski sztab wyborczy koalicji 'Lewica razem' zwołał konferencję prasową, poświęconą gospodarczej części swojego programu. Czytaj dalej »
Sąd oddalił powództwo posłanki Domiceli Kopaczewskiej przeciwko włocławskiej gazecie
2015-09-24, 14:28Szefowa Platformy Obywatelskiej we Włocławku, poseł Domicela Kopaczewska, ostatecznie przegrała proces o ochronę dóbr osobistych. Prawomocny wyrok w tej sprawie wydał Sąd Apelacyjny w Gdańsku. Czytaj dalej »
KORWiN kontra Nowoczesna. Źle oznaczone materiały wyborcze?
2015-09-24, 14:03Andrzej Ignatowicz - szef bydgoskiego okręgu partii KORWiN i jednocześnie kandydat tej partii do Sejmu zawiadamia prokuraturę w sprawie ulotek ugrupowania Nowoczesna. Jego zdaniem doszło do nielegalnego finansowania kampanii Nowoczesn… Czytaj dalej »
Partia Razem zainaugurowała kampanię wyborczą w Bydgoszczy
2015-09-24, 11:12'Inna polityka jest możliwa' - to hasło wyborcze Partii Razem. Ugrupowanie rusza z kampanią wyborczą w Bydgoszczy. W okręgu bydgoskim wystawia 13 kandydatów. Czytaj dalej »
Pieniądze na drogowe inwestycje w Strzelnie i gminie Szubin
2015-09-21, 19:44Na kujawsko-pomorskich drogach ma być bezpieczniej. To za sprawą rządowego programu, który przewiduje pieniądze na inwestycje związane z poprawą bezpieczeństwa. Czytaj dalej »
O programie gospodarczym Nowoczesnej
2015-09-21, 19:27Działacze Nowoczesnej Ryszarda Petru mówili w Bydgoszczy o założeniach programu gospodarczego ugrupowania. Jego filary to: wolność, sprawiedliwość i przejrzystość, Polska bez uprzywilejowanych grup, a także proste i równe podatki:… Czytaj dalej »