Łamanie ciszy wyborczej na Kujawach i Pomorzu
Głosowanie za alkohol, pieniądze i drobne upominki oraz oferta podwiezienia do obwodowej komisji- wszystko po to, by zdobyć głosy wyborców. Do incydentów doszło w woj. kujawsko - pomorskim. Rekord pobił pewien radny, który tej nocy rozwieszał własne plakaty wyborcze. Po północy zatrzymano kandydata jednego z komitetów, który rozklejał swoje plakaty. Były też propozycje alkoholu za odpowiednie głosowanie. Policjanci ze Świecia nad Wisłą nakazali wyłączenie telebimu, który do dziś pokazywał spoty wyborcze miejscowych kandydatów.
"Docierają do nas kolejne sygnały o łamaniu ciszy wyborczej"- relacjonuje nadkom. Maciej Daszkiewicz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.
W Bydgoszczy ktoś zerwał z kilku wiat przystankowych obwieszczenia wyborcze . Mieszkańcy informowali tez o kilku pociętych banerach przedstawiających sylwetki kandydatów.
Jedna z mieszkanek Grudziądza skarżyła się, że ktoś podrzucił jej do skrzynki ulotkę jednego z kandydatów. W innych przypadkach badane są internetowe wpisy.
W Czersku "przyozdobiono" czerwoną farbą wizerunki osób ubiegających się o stanowisko burmistrza. Na trop sprawcy policjanci wpadli bez trudu - starszy mężczyzna miał buty zachlapane właśnie czerwoną farbą, a do tego spacerował tuż pod okiem kamery miejskiego monitoringu.
Policjanci ze Świecia prowadzą śledztwo w sprawie złamania ciszy wyborczej. Jak mówi Maciej Rakowicz - rzecznik policji ze Świecia - mieszkańcy poinformowali, że na telebimie w centrum miasta wyświetlane są spoty wyborcze.
Do poważnego incydentu wyborczego doszło we Włocławku. Policja zatrzymała czterech mężczyzn, którzy oferowali pieniądze w zamian za oddanie głosu na wskazanego przez nich kandydata na urząd prezydenta Włocławka. Wiadomość o naruszeniu wyborczym potwierdził Krzysztof Jastrzębski z Komendy Miejskiej Policji we Włocławku.
Z wiadomości nieoficjalnych wynika, że zatrzymani przez policję mężczyźni oferowali po 20 złotych za oddanie głosu na wskazanego kandydata na prezydenta. Policja twierdzi, że ustalenie, ile głosów w tej komisji oddano za łapówkę, będzie niezwykle trudne.
Do zamknięcia lokali wyborczych, czyli do godziny 21.00 nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, czyli namawiania do głosowania na konkretnego kandydata. Nie wolno zwoływać zgromadzeń publicznych o charakterze wyborczym, nie można organizować wieców, rozklejać plakatów, rozdawać ulotek.
W trakcie ciszy wyborczej nie można także publikować sondaży wyborczych. Naruszenia ciszy są wykroczeniem. Informacje o naruszeniach powinny być kierowane do policji i prokuratury.
Zobacz także
![](public/info/2018/thumb_480_0/2018-09-05_1536169872.jpg)
Maciej Glamowski kandydatem na prezydenta Grudziądza
2018-09-05, 19:51Maciej Glamowski kolejnym kandydatem na urząd prezydenta Grudziadza. Miejski radny i lider Obywatelskiego Grudziądza ogłosił to oficjalnie na konferencji zorganizowanej na Górze Zamkowej. Czytaj dalej »
Stowarzyszenie My Bydgoszczanie popiera Tomasza Latosa w walce o fotel prezydenta miasta
2018-09-05, 19:16Stowarzyszenie My Bydgoszczanie popiera Tomasza Latosa w walce o fotel prezydenta Bydgoszczy. Czytaj dalej »
![](public/info/2018/thumb_480_0/2018-09-05_1536162872.jpg)
Rafał Bruski chce po raz trzeci być prezydentem Bydgoszczy
2018-09-05, 17:54Rafał Bruski zainaugurował swoją kampanię wyborczą. Prezydent Bydgoszczy przed dziennikarzami rozliczał się z wyborczych obietnic sprzed czterech lat. Przypomniał ulotkę ze swojej poprzedniej kampanii i hasło: 'Inni obiecują. Ja… Czytaj dalej »
![](public/info/2018/thumb_480_0/2018-09-05_1536156971.jpg)
Platforma Obywatelska we Włocławku ma dwóch kandydatów na prezydenta?
2018-09-05, 16:09Dwaj członkowie Platformy Obywatelskiej we Włocławku zamierzają ubiegać się o fotel prezydenta tego miasta. Chęć kandydowania ogłosił Jacek Kuźniewicz, obecnie zawieszony w prawach członka PO. Oficjalne poparcie partii ma natomiast… Czytaj dalej »
O jawność wydatków publicznych apeluje Sławomir Mentzen - kandydat na prezydenta Torunia
2018-09-05, 14:34Toruń miasto jawności - to kolejne hasło w programie wyborczym Sławomira Mentzena z partii Wolność. Zdaniem kandydata na prezydenta Torunia, jawność wydatków publicznych to najlepsza metoda na zmniejszenie poziomu korupcji, nepotyzmu… Czytaj dalej »
![](public/info/2018/thumb_480_0/2018-09-05_1536150491.jpg)
Jarosław Chmielewski przypomniał rządowy program wspierania samorządów
2018-09-05, 13:09- Rząd przekaże gminom pieniądze bez względu na to, czy będzie tam po wyborach rządził burmistrz z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, czy jakikolwiek inny. Natomiast ja gwarantuję, że najlepiej te środki wykorzystam - oświadczył… Czytaj dalej »
![](public/info/2018/thumb_480_0/2018-09-05_1536146021.jpg)
Michał Zaleski będzie się po raz piąty ubiegał się o prezydenturę w Toruniu
2018-09-05, 12:41Rządzący Toruniem od 2002 r. Michał Zaleski ogłosił w środę, że po raz piąty będzie ubiegał się o funkcję prezydenta miasta. 'Oferuję torunianom swoje doświadczenie, wysiłek i determinację' - powiedział Zaleski. Czytaj dalej »
![](public/info/2018/thumb_480_0/2018-09-05_1536142891.jpg)
Marcin Sypniewski w swojej wizji Bydgoszczy wypowiada wojnę "graficiarzom" i chuliganom
2018-09-05, 12:19Zdaniem Marcin Sypniewskiego, kandydata na prezydenta Bydgoszczy, który był gościem dzisiejszej 'Rozmowy dnia' w Polskim Radiu PiK, da się wygrać z 'graficiarzami' szpecącymi miasto. Czytaj dalej »
![](public/info/2018/thumb_480_0/2018-09-04_1536082131.jpg)
Jarosław Gowin poparł kandydaturę Ireneusza Stachowiaka na prezydenta Inowrocławia
2018-09-04, 16:35Wicepremier Jarosław Gowin odwiedził Inowrocław. Podczas konferencji prasowej udzielił poparcia kandydatowi na prezydenta miasta Ireneuszowi Stachowiakowi, spotkał się także z lokalnymi politykami, przedsiębiorcami i seniorami. Czytaj dalej »
![](public/info/2018/thumb_480_0/2018-09-04_1536063031.jpg)
Tomasz Lenz: najważniejsze inwestycje w Toruniu za rządów PO
2018-09-04, 14:10Malejąca liczba mieszkańców Torunia, brak dobrej atmosfery do rozwoju biznesu oraz przestarzały tabor MZK i wysokie ceny biletów - to niektóre problemy, na jakie zwrócił uwagę podczas konferencji poseł Tomasz Lenz. Kandydat Koalicji… Czytaj dalej »