Wyniki sondażu Komitetu Wyborczego Dombrowicza
Wszystko wskazuje na to, że w Bydgoszczy dojdzie do drugiej tury bitwy o fotel prezydenta miasta. Badania zlecone przez Komitet Wyborczy Dombrowicza wskazują na duże prawdopodobieństwo starcia obecnego prezydenta Bydgoszczy - Rafała Bruskiego z ubiegającym się o powrót na to stanowisko Konstantym Dombrowiczem.
Rafał Bruski cieszy się w/g sondażu ponad 33-procentowym poparciem; na drugim miejscu jest Konstanty Dombrowicz - niemal 30 %, na trzecim - Marek Gralik z PiS. Głosowanie na niego deklaruje prawie 14 procent badanych.
Porfesor Janusz Golinowski z UKW zauważa, że rośnie poparcie dla Marcina Sypniewskiego z Kongresu Nowej Prawicy oraz Anny Mackiewicz z SLD.
Konstanty Dombrowicz odniósł się na konferencji prasowej do wizyt prezydenta i pani premier w Bydgoszczy. Zastanawiał się przy tym, co premier Ewa Kopacz bydgoszczanom obieca.
Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada 2014 r.
-----------------------------------------------------------------------------------------
Rafał Bruski - prezydent miasta ubiega się o ponowny wybór
O ponowny wybór na prezydenta Bydgoszczy ubiega się Rafał Bruski (P0), który zajmował to stanowisko przez ostatnią kadencję. Wcześniej przez trzy lata był wojewodą kujawsko-pomorskim i przez rok wiceprezydentem miasta.
W 2010 r. został prezydentem Bydgoszczy, pokonując w drugiej turze sprawującego ten urząd przez osiem lat Konstantego Dombrowicza (niezależny). Otrzymał 59,71 proc. głosów.
"Bydgoszcz liczy się dla mnie każdego dnia i tak pozostanie. Staję, patrząc odważnie wszystkim bydgoszczanom w oczy, z poczuciem dobrze wykonanego zadania" - powiedział Bruski w czasie inauguracji swojej kampanii wyborczej.
Zaznaczył, że miał trudne zadanie, gdyż Bydgoszcz w 2010 r. była bliska bankructwa i utraty płynności finansowej, bez dobrze przygotowanych inwestycji i zapewnienia ich finansowania, a ratusz był zarządzany autokratycznie.
"Dziś mamy bezpieczną sytuację finansową, co podkreślają profesjonalne i niezależne podmioty. To efekt trudnych decyzji, które z radnymi podejmowaliśmy, ale było to potrzebne, aby przygotować miasto do aplikacji nowych środków unijnych, na które bardzo czekamy" - mówił wówczas prezydent miasta.
W Bydgoszczy przez większość kadencji rządziła koalicja PO-SLD, która rozpadła się w kwietniu z powodu rozbieżności w sprawie przyszłego funkcjonowania zintegrowanych inwestycji terytorialnych. Do końca kadencji PO sprawowała władzę samodzielnie. Jednak, mając 14 mandatów w 31-osobowej radzie, przegrała część głosowań.
Bruski kampanię wyborczą prowadził pod hasłem "Jedni obiecują, ja buduję". Często podkreślał, że w latach 2011-2014 zrealizowano inwestycje za ponad 1 mld zł, a miasto ciągle jest wielkim placem budowy.
W czasie prezydentury Bruskiego zbudowano m.in. Trasę Uniwersytecką z mostem przez Brdę, linię tramwajową do dworca kolejowego Bydgoszcz Główna, przeprowadzono rewitalizację części nabrzeży Brdy, a rozpoczęto budowę linia tramwajowej do największej dzielnicy Fordon i nowego budynku dworca kolejowego Bydgoszcz Główna.
Bruski zapowiedział, że po ponownym wyborze na prezydenta jego priorytetami będą m.in. rozbudowa trasy W-Z, dalsza rewitalizacja Starego Miasta i nabrzeży Brdy, budowa drugiej sceny teatralnej i wprowadzenie inteligentnego systemu zarządzania energią, co wiąże się z termomodernizacją wszystkich obiektów użyteczności publicznej.
Bruski urodził się w 1962 r. w Bydgoszczy. Jest absolwentem nawigacji w Wyższej Szkole Morskiej w Gdyni oraz studiów licencjackich z zakresu finansów i bankowości na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Ukończył również studia podyplomowe rachunkowości i finansów na poznańskiej Akademii Ekonomicznej i prawa podatkowego na toruńskim Uniwersytecie Mikołaja Kopernika.
Na początku kariery zawodowej przez sześć lata pracował jako nawigator na statkach Polskich Linii Oceanicznych. Później wrócił do Bydgoszczy, gdzie pracował w urzędzie kontroli skarbowej i przez niespełna rok prowadził własną kancelarię doradztwa podatkowego.
W latach 2006-2007 był zastępcą prezydenta Bydgoszczy odpowiedzialnym za strategię i rozwój miasta, pozyskiwanie środków europejskich, obsługę inwestorów oraz edukację i sport. Przez kolejne trzy lata był wojewodą kujawsko-pomorskim. (PAP)
-----------------------------------------------------------------------------------------
B. prezydent Konstanty Dombrowicz ponownie ubiega się o ten urząd
O urząd prezydenta Bydgoszczy ubiega się Konstanty Dombrowicz (KWW Porozumienie Dombrowicza), który zajmował to stanowisko w latach 2002-2010. Przed czterema laty przegrał wybory o reelekcję; wcześniej był dziennikarzem radiowym i telewizyjnym oraz urzędnikiem.
Dombrowicz w 2002 r. wygrał w zaskakujący sposób jako kandydat Bydgoskiego Porozumienia Obywatelskiego, zawiązanego pod egidą Platformy Obywatelskiej. Po pierwszej turze zdecydowanym faworytem był urzędujący prezydent Roman Jasiakiewicz (Sojusz Lewicy Demokratycznej - Unia Pracy), który zdobył 44,82 proc. głosów, a kandydaturę Dombrowicza poprało 19,01 proc. osób.
Jednak przed decydującą turą Dombrowicza poparło sześciu pozostałych kandydatów - Prawa i Sprawiedliwości, Ligi Rodzin Polskich, Bydgoskiej Ligi Rodzin, Samoobrony, Bydgoskiego Forum Samorządowego, Krajowej Partii Emerytów i Rencistów. W ponownym głosowaniu Dombrowicz zdobył 54,62 proc. głosów, pozostawiając w pokonanym polu Jasiakiewicza - 45,38 proc.
Cztery lata później Dombrowicz startując z własnego komitetu - KWW Konstantego Dombrowicza pokonał ponownie Jasiakiewicza (KWW Bezpartyjnego Ruchu Obywatelskiego Romana Jasiakiewicza - Czas na Gospodarza). W pierwszej turze, przy siedmiu kandydatach, zdobył 30,69 proc. głosów, a jego konkurent - 26,80 proc. W drugiej turze Dombrowicz otrzymał poparcie 53,79 proc., a Jasiakiewicz - 46,21. proc.
W 2010 r. Dombrowicz (KWW Konstantego Dombrowicza Miasto dla Pokoleń) uległ Rafałowi Bruskiemu (PO), który przez trzy lata był wojewodą kujawsko-pomorskim, a wcześniej przez rok u jego boku wiceprezydentem. W pierwszej turze, w gronie sześciu kandydatów, zdobył 29,99 proc. głosów, a rywal - 43,28 proc. W drugiej turze Dombrowicza poparło 40,83 proc. wyborców, a Bruskiego - 59,17 proc.
Przed czterema laty, pomimo porażki Dombrowicza, sześciu kandydatów startujących z jego komitetu Miast dla Pokoleń zdobyło mandaty.
W tegorocznych wyborach ubiega się o stanowisko prezydenta z własnego komitetu - Porozumienie Dombrowicza. Ma siedmiu kontrkandydatów, w tym prezydenta Bruskiego.
Dombrowicz prowadził bardzo aktywną kampanię wyboczą. Przedstawiał się jako posiadający odpowiednie doświadczenie do pełnienia roli prezydenta i znający bardzo dobrze miasto. Bardzo krytykował prezydenta Bruskiego.
"Jak wszyscy mieszkańcy Bydgoszczy przyglądam się temu, co się dzieje w naszym mieście, jak i czy realizowane są wyborcze obietnice mojego następcy. I moja satysfakcja wynika jedynie z wykonywania przez nową ekipę zaplanowanych i przygotowanych przez moją ekipę rozmaitych inwestycji" - mówił podczas inauguracji kampanii wyborczej.
Jako inwestycje zapoczątkowane w czasie jego kadencji wskazywał m.in. budowę linii tramwajowych do największego osiedla Fordon i do dworca kolejowego Bydgoszcz Główna, powstanie Trasy Uniwersyteckiej, rewitalizację Wyspy Młyńskiej.
Zapowiedział m.in.: zmniejszenie podatków lokalnych dla firm zwiększających zatrudnienie, zaprzestanie likwidacji szkół i zwolnień nauczycieli, utworzenie czteropasmowej jezdni na całej trasie W-Z, powstanie regionalnego parku rekreacji z aquaparkiem, budowę ulic osiedlowych, likwidację strefy parkingowej na obrzeżach śródmieścia, a także "rezygnację z wszechobecnego fiskalizmu jako sposobu na budowanie budżetu miasta i łupienia mieszkańców nieustającymi podwyżkami".
Dombrowicz urodził się w 1947 r. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Przez wiele lat był dziennikarzem Polskiego Radia i Telewizji Polskiej w Bydgoszczy, a później krótko producentem telewizyjnym. W latach 1994-1999 pracował w Urzędzie Miejskim w Bydgoszczy, gdzie był dyrektorem Biura Zarządu Miasta i rzecznikiem prezydenta. Od 1999 do 2002 r. był zatrudniony w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy jako zastępca dyrektora, a później dyrektor Wydziału Promocji i Integracji Europejskiej. (PAP)
Zobacz także

PKW zarejestrowała pięć komitetów w wyborach do PE
2019-03-05, 14:55Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała pięć komitetów wyborczych w majowych eurowyborach: PiS; Kukiz'15; Lewicę Razem - Partię Razem, Unię Pracy, RSS; Konfederację Korwin, Braun, Liroy, Narodowcy oraz Ruch 11 Listopada. Czytaj dalej »

Aleksandra Dulkiewicz wygrała wybory na prezydenta Gdańska
2019-03-04, 10:5839-letnia Aleksandra Dulkiewicz, prawnik i samorządowiec, wygrała w I turze przedterminowe wybory na prezydenta Gdańska uzyskując 82,22 proc. poparcia - poinformował w poniedziałek przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej w Gdańsku… Czytaj dalej »

Uchwała programowa Nowoczesnej na wybory do Parlamentu Europejskiego
2019-03-02, 16:45Rada Krajowa Nowoczesnej przyjęła w sobotę uchwałę programową na wybory do PE, które mają być elementem minimum programowego Koalicji Europejskiej. Nowoczesna postuluje m.in. wejście do strefy euro, czy ustanowienie nowego mechanizmu… Czytaj dalej »

Niższe opodatkowanie pracy i decentralizacja w programie Polski Fair Play
2019-03-02, 15:48Inicjatywa Polska Fair Play Roberta Gwiazdowskiego przedstawiła w sobotę na konwencji główne założenia programowe. To m.in. niższe opodatkowanie pracy, wprowadzenie Jednomandatowych Okręgów Wyborczych, decentralizacja państwa oraz… Czytaj dalej »

Czy prezes Jarosław Kaczyński spełni prośbę posłanki Anny Sobeckiej?
2019-02-23, 11:08Toruńska posłanka apeluje do prezesa PiS, by znalazł miejsce na listach wyborczych do PE, dla ugrupowań i ludzi, 'którym na sercu leży dobro Polski i Europy'. Wymienia m.in. Mirosława Piotrowskiego, Marka Jurka, Roberta Winnickiego… Czytaj dalej »

Janusz Zemke wystartuje w eurowyborach
2019-02-20, 19:15Janusz Zemke będzie kandydatem Sojuszu Lewicy Demokratycznej do Parlamentu Europejskiego z naszego regionu - poinformował Zarząd Powiatu SLD w Toruniu. Czytaj dalej »

I po wyborach... uzupełniających. Głosowanie w 5 gminach
2019-02-04, 08:07Znane są już wyniki wyborów uzupełniających do rad gmin i miast, jakie odbyły się w niedzielę. Do urn poszli mieszkańcy Janowca Wielkopolskiego, Pakości, Drzycimia, Strzelna i Sośna. Czytaj dalej »

Uzupełniające wybory samorządowe w regionie. Głosowanie w pięciu z siedmiu gmin
2019-02-03, 10:46W siedmiu gminach w Kujawsko-Pomorskiem odbywają się dzisiaj uzupełniające wybory samorządowe. Jednak nie wszędzie trwa głosowanie. Czytaj dalej »

Zakończyła się II tura wyborów samorządowych. Jak głosowaliśmy? (Aktualizacja)
2018-11-05, 00:59Mieszkańcy 32 miast i gmin województwa kujawsko-pomorskiego, wybierali 4 listopada prezydentów, burmistrzów i wójtów. Zakończyło się głosowanie w drugiej turze wyborów samorządowych. Czytaj dalej »

Trwa druga tura wyborów samorządowych na Kujawach i Pomorzu
2018-11-04, 12:32W 15 gminach Kujaw i Pomorza wybierani są dziś burmistrzowie. Dogrywka wyborcza odbywa się także w dwóch miastach prezydenckich. W naszym regionie wybieranych jest dziś również 15 wójtów. Czytaj dalej »