Rafał Trzaskowski w Kujawsko-Pomorskiem: Zajmę się wyrównywaniem szans samorządów
Na Kujawach i Pomorzu swoją kampanię prowadzi w piątek kandydat na prezydenta Polski, Rafał Trzaskowski. W wyścigu o Belweder popierany jest przez Koalicję Obywatelską.
Objazd po regionie Rafał Trzaskowski rozpoczął od Ciechocinka, gdzie spotkał się z samorządowcami związanymi z Koalicją Obywatelską. Rafał Trzaskowski mówił m.in. o swojej wizji współpracy z samorządami terytorialnymi:
- Chcielibyśmy na serio zająć się wyrównywaniem nierówności, przede wszystkim adresując swój program do tych miast, które tracą swoje funkcje - mówił Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy i kandydat na prezydenta Polski.
- Polska Akademia Nauk taką listę przygotowała, PiS wzięło ją na sztandary. Tylko że nic z tym nie robiło.
Jak podaje Rafał Trzaskowski, są to problemy dotyczące szpitali powiatowych, wykluczenia komunikacyjnego. - Jedno co wam obiecuje, gdy zostanę prezydentem. Jako prezydent wywodzący się z samorządu właśnie takimi sprawami chce się zająć, czyli przygotowaniem systemowych rozwiązań tych problemów, z którymi większość z was się boryka.
Oprócz tego Trzaskowski zapowiedział stworzenie dwumiliardowego fundusz interwencyjnego prezydenta, z którego można będzie rozwiązywać problemy doraźne.
Z Ciechocinka Rafał Trzaskowski pojechał do Rypina. Tam spotkał się z właścicielami fabryki mebli. W planie było jeszcze - również zamknięte - spotkanie z nauczycielami w Brodnicy.
Wieczorem spotkał się z mieszkańcami Grudziądza. Rafał Trzaskowski poruszył temat programu 800 plus dla Ukraińców i spraw związanych z przyjmowaniem migrantów. – Stąd mój pomysł dotyczący 800 plus. Ci, którzy pracują, oczywiście powinni mieć do niego prawo. Ci, którzy nie, powinni z tego programu zostać wyłączeni. Ci Ukraińcy, którzy nie pracują w Polsce. To wywołało sporo pytań i chcę jeszcze raz powiedzieć, to nie ma nic wspólnego z lewicowymi poglądami, ani z prawicowymi. To jest po prostu zdrowy rozsądek.
– Dyskusja zaczyna się w całej Europie. Musimy jasno powiedzieć, jaką sobie wyobrażamy politykę migracyjną. Do złych pomysłów, dotyczących polityki migracyjnej, która ma polegać na tym, że niektórzy będą zmuszani przez Komisję Europejską do przyjmowania uchodźców. Nie ma na to zgody. Z jasnej przyczyny, że my najpierw musimy utwardzić granice, zapanować nad tym, co się dzieje, a potem dopiero możemy pokazywać solidarność. Tak, jak Polska pokazała solidarność, przyjmując miliony gości z Ukrainy. To jest właśnie zdrowy rozsądek – wskazał Rafał Trzaskowski.
Prezydent Warszawy i kandydat na prezydenta Polski skomentował również informacje o zamachu stanu w Polsce.
– Moi konkurenci polityczni ostatnio „wysmażyli” fantastyczną, nową paranoję, że w Polsce miał miejsce zamach stanu. To pokazuje w jakiej paranoi oni żyją. Im się wydaje, że rzeczywiście dokonany został zamach stanu. Dlatego, że ktoś kwestionuje przyszłość polityczną politruka, bo tak trzeba nazwać tego pseudo prezesa pseudo Trybunału Konstytucyjnego. Oni dzisiaj będą nam duby smalone opowiadać o tym, że w Polsce miał miejsce zamach stanu. To byłoby śmieszne, bo moglibyśmy się z tego śmiać. Niektórzy to robią. Nawet niektórzy „pisowcy” się z tego śmieją. Gdyby to nie pokazywało tego, że im się wydaje, że oni będą próbowali nam narzucić narrację dotyczącą bezpieczeństwa państwa. Nie pozwolimy na to. Bezpieczeństwo państwa powinno stać ponad sporym politycznym – opowiadał kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta.
W sobotę (8 lutego) Rafał Trzaskowski odwiedzi między innymi Świecie i Chełmno.
Zobacz także
Rozmowa Dnia
2025-02-03, 06:40Gościem 'Rozmowy dnia' był poseł Łukasz Schreiber, sekretarz stanu w kancelarii premiera. Polityka pytaliśmy o jego stosunek do przedwyborczych sondaży oraz o analizy, według których elektorat rządzącej partii nie należy do najbardziej… Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2025-02-03, 06:40Gościem Rozmowy Dnia w sobotę, 5 października był poseł Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych, poseł z okręgu toruńskiego włocławskiego Prawa i Sprawiedliwości, „dwójka” na liście tego okręgu. … Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2025-02-03, 06:40Gościem 'Rozmowy dnia' był wojewoda kujawsko-pomorski i kandydat na senatora Mikołaj Bogdanowicz, którego pytaliśmy między innymi o podsumowanie kadencji na stanowisku wojewody i kluczowe problemy subregionu południowego województwa… Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2025-02-03, 06:40Gościem Rozmowy Dnia był minister rolnictwa i rozwoju wsi, Jan Krzysztof Ardanowski. Polityka pytaliśmy, czy polscy rolnicy doczekają się takich samych dopłat, jakie mają ich koledzy w Europie Zachodniej, o szanse polskiego kandydata… Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2025-02-03, 06:40Gościem 'Rozmowy dnia' był poseł Tomasz Latos, lider listy Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu w okręgu bydgoskim, a także przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Z posłem Latosem rozmawialiśmy m.in. o rządowych programach w zakresie… Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2025-02-03, 06:40Gościem Rozmowy Dnia był poseł klubu Kukiz'15, Paweł Szramka. Polityk odpowiedział na pytania o przedwyborcze sondaże, o przyczyny połączenia sił z Polskim Stronnictwem Ludowym oraz o apel wicemarszałka Stanisława Tyszki, dotyczący… Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2025-02-03, 06:40Gościem Rozmowy dnia był w piątek (11.10.) minister Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych. Rozmawialiśmy między innymi o głównych wątkach kampanii wyborczej i o próbie jej podsumowania. Michał Jędryka:… Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2025-02-03, 06:40Gościem Rozmowy dnia był Marcin Sypniewski, lider Konfederacji w okręgu bydgoskim. 11 mandatów Konfederacji to sukces czy porażka? W jakich sprawach Konfederacja może głosować w Sejmie, tak jak PiS, a w jakich tak jak reszta opozycji?… Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2025-02-03, 06:40Gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK była Ewa Koman, kandydatka na urząd prezydenta Inowrocławia. Rozmawialiśmy o jej pomysłach na miasto. Agnieszka Marszał: Idzie Pani do wyborów z hasłem „Nie róbmy polityki, róbmy… Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2025-02-03, 06:40Gościem „Rozmowy dnia” był historyk i politolog - profesor Mieczysław Ryba. Rozmawialiśmy między innymi o pakcie senackim i o strategiach opozycji przed wyborami. Michał Jędryka: Jedna z partii, Solidarna Polska, zmienia nazwę… Czytaj dalej »