Dr hab. Kapsa (UKW): Wyborcy nie czuli mobilizacji. Partie promowały po jednym kandydacie [Rozmowa Dnia]
- Wynik wyborów nie jest zaskoczeniem - mówiła w Rozmowie Dnia Polskiego Radia PiK dr hab. Izabela Kapsa, politolog, prof. ucz. UKW w Bydgoszczy. Jej zdaniem największe powody do zadowolenia ma Konfederacja. A jak komentowała frekwencję?
- Zaskakujących wyników nie mamy. Prognozy co do frekwencji i podziału głosów mniej więcej się potwierdziły. Zaskakującym jest oczywiście wynik Konfederacji, ale nie aż tak bardzo, żeby budzić emocjonujące reakcje. Potwierdziło się sporo reguł wskazujących na to, jak wygląda zainteresowanie różnego typu wyborami, i od jakich czynników zależy udział w wyborach i poziom poparcia.
Jak wskazuje dr hab. Izabela Kapsa, politolog, prof. ucz. UKW, frekwencja była niższa niż w 2019 roku, ale na poziomie do przewidzenia.
- Wybory do PE mają nieco niższy poziom identyfikacji personalnej niż, np. wybory prezydenckie. Wyborcy nie są zbyt mocno zorientowani, na czym polega system wyborczy (...).
Może w wyborach do PE wyborcy mają mniejsze poczucie sprawczości?
- To poczucie sprawczości właściwie wiąże się również z tą personalizacją - zauważa dr hab. Izabela Kapsa, politolog, prof. ucz. UKW. - Sprawczość polega na tym, że w tym przypadku nasz głos miałby przełożenie na zwycięstwo konkretnego kandydata. Akurat w tych wyborach ordynacja jest na tyle skomplikowana, że nie ma takiego prostego, zdecydowanego zwycięzcy (...). Zwróćmy uwagę, że zarówno w Koalicji Obywatelskiej, jak i w Prawie i Sprawiedliwości w naszym regionie, właściwie poza „jedynkami" nie było żadnych większych działań na rzecz promowania innych kandydatów. To wygląda tak, jakby same partie polityczne uznały, że dwa miejsca z tego regionu, czyli po jednym dla każdej z największych partii, są w zupełności wystarczające. Mobilizacji dla innych kandydatów nie było w ogóle. Nowe billboardy z innych partii albo z kandydatami z niższych miejsc na liście pojawiły się naprawdę kilka dni przed samymi wyborami. Spotkań z wyborcami właściwie nie organizowano, w związku z tym trudno się dziwić wyborcom, że nie poczuli mobilizacji do tego, żeby pójść i zagłosować na kolejne nazwiska, żeby ta frekwencja była większa i więcej kandydatów uzyskało takie poparcie, które dałoby trzy mandaty z naszego regionu - mówiła dr hab. Izabela Kapsa, prof. ucz. UKW, gość „Rozmowy Dnia" Polskiego Radia PiK.
Cała rozmowa do wysłuchania niżej, pozostałe zamieszczamy: TUTAJ
Zobacz także
Krzysztof Szczucki podsumowuje kampanię. „Żeby polski głos w UE był słuchany”
2024-06-07, 10:38- Jeśli zostanę wybrany, będę wdrażał zgłaszane przez mieszkańców propozycje - deklaruje poseł Krzysztof Szczucki, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu. Podczas konferencji w Toruniu podsumował kampanię. - Jako prawnik… Czytaj dalej »
Wielu nie ma dowodu, a już głosowało. Uczniowie na lekcji dobrych nawyków i dorosłości
2024-06-07, 07:55Była komisja, karty wyborcze i urna. A uczniowie głosowali, choć w wielu przypadkach nie byli pełnoletni. W 18 szkołach naszego województwa Stowarzyszenie Młodzi dla Kujawsko-Pomorskiego przeprowadziło projekt Symulacji Wyborów. Uczniowie… Czytaj dalej »
Wybory do PE - Kosma Złotowski: Nowy rząd nie wsparł wpisania Bydgoszczy do sieci TNT-T
2024-06-06, 21:18Kosma Złotowski (PiS), który ubiega się o ponowny wybór na europosła, powiedział w czwartek, że skandalem jest brak wsparcia nowego rządu dla wpisania Bydgoszczy jako węzła transeuropejskiej sieci transportowej TNT-T. Zaznaczył… Czytaj dalej »
Orędzie prezydenta Dudy: Idźmy na wybory! Zmieniajmy Europę w interesie naszej Ojczyzny
2024-06-06, 20:26- W najbliższą niedzielę, 9 czerwca, ponownie wybierzemy polskich posłów do Parlamentu Europejskiego. O tym, że to niezwykle ważne wybory, przekonujemy się każdego dnia - mówił w swoim orędziu prezydent Andrzej Duda. Niżej tekst… Czytaj dalej »
Jaka powinna być Europa? Ostatnia debata wyborcza w Polskim Radiu PiK [wideo]
2024-06-06, 13:05W ostatniej debacie przed wyborami do Parlamentu Europejskiego rozmawialiśmy o tym, jaka powinna być Europa. Czytaj dalej »
Wybory do Parlamentu Europejskiego: konferencje polityków w Bydgoszczy i Toruniu
2024-06-06, 08:40Już w niedzielę (9 czerwca) wybory do Parlamentu Europejskiego. Co mówią kandydaci? Oto relacje z konferencji prasowych, które odbywały się w środę w Bydgoszczy i w Toruniu. Czytaj dalej »
Prezydent Torunia namawia mieszkańców: Idźmy w niedzielę na eurowybory!
2024-06-06, 06:50- To ważny dzień i ważne wybory, nie traktujmy ich jak coś abstrakcyjnego - mówi prezydent Torunia. Paweł Gulewski apeluje, by iść w niedzielę do urn. Czytaj dalej »
Nie będzie bratobójczej walki o Senat we Włocławku. „Pakt senacki" już zdecydował
2024-06-05, 12:01Wspólnym kandydatem Lewicy, Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi będzie kandydat wywodzący się z Lewicy. Zgodnie z tym ustaleniem ani Koalicja Obywatelska, ani Trzecia Droga nie zarejestrowały swoich komitetów wyborczych. Czytaj dalej »
Błaszczak o obowiązkowej służbie wojskowej: Przez politykę PO może być konieczna
2024-06-04, 20:12- Na razie nie ma konieczności przywrócenia obowiązkowej służby wojskowej, ale polityka Platformy Obywatelskiej może to zmienić - prognozował we Włocławku były minister obrony narodowej i wicepremier w rządzie Prawa i Sprawiedliwości… Czytaj dalej »
Region pamięta o wyborach z 1989 roku. „4 czerwca to taka data, jak 11 listopada”
2024-06-04, 17:34Między innymi w Toruniu i Bydgoszczy uczczono 35. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów do Sejmu i Senatu. - 4 czerwca 1989 roku to przełomowa data - podkreślił w Toruniu działacz opozycji antykomunistycznej, były wicemarszałek… Czytaj dalej »