Błaszczak o obowiązkowej służbie wojskowej: Przez politykę PO może być konieczna
– Na razie nie ma konieczności przywrócenia obowiązkowej służby wojskowej, ale polityka Platformy Obywatelskiej może to zmienić – prognozował we Włocławku były minister obrony narodowej i wicepremier w rządzie Prawa i Sprawiedliwości, Mariusz Błaszczak.
W jego ocenie obecne szefostwo MON-u psuje system rekrutacji i zniechęca w ten sposób kandydatów do służby zawodowej. W rezultacie może to spowodować powrót do obowiązkowego poboru.
– Nie ma takiej potrzeby [powrotu do poboru – przyp. red.], gdyż Prawo i Sprawiedliwość zbudowało dobry system dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Tylko koalicja 13 grudnia ten system burzy, odwołując ze stanowiska zarówno szefa Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji, jak i szefów Wojewódzkich Centrów Rekrutacji. Jeżeli koalicja 13 grudnia tak będzie działała, to ten system zburzy i doprowadzi do tego, że będzie konieczność wprowadzenia obowiązkowej służby wojskowej.
Wizyta Mariusza Błaszczaka była elementem kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Były wicepremier przyjechał, by poprzeć startującą w wyborach włocławską posłankę PiS-u, Joannę Borowiak.
Tymczasem obecny minister obrony narodowej, wicepremier Władysław Kosiniak–Kamysz, wykluczył powrót do przymusowego poboru. Stwierdził, że żołnierze zawodowi oraz ochotnicy do dobrowolnej służby wojskowej zapewnią krajowi co najmniej dwustutysięczną armię.
Więcej w relacji poniżej.
Zobacz także
Rozmowa Dnia
2025-02-03, 06:40Senator Andrzej Kobiak z Koalicji Obywatelskiej obawia się bankructw firm, związanych z koniecznością podwyżek płac. Mówił o tym dziś w 'Rozmowie dnia' Polskiego Radia PiK. Michał Jędryka: 'Silni Razem' to dobre czy złe hasło?… Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2025-02-03, 06:40Dlaczego postanowili połączyć swoje siły z ugrupowaniem Kukiz'15? Jak na niespełna miesiąc przed wyborami oceniają swoje wyborcze szanse i czy pokładają nadzieje w wyborze Polaka na unijnego komisarza do spraw rolnictwa? Na te m.in… Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2025-02-03, 06:40Gościem 'Rozmowy dnia' był poseł Piotr Król (Prawo i Sprawiedliwość), a rozmawialiśmy między innymi o perspektywach drogi ekspresowej nr 10, zwłaszcza na odcinku między Bydgoszczą a Toruniem, o problemach Poczty Polskiej i oczywiście… Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2025-02-03, 06:40Gościem wtorkowej Rozmowy Dnia był minister Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych, a rozmawialiśmy między innymi o pozwie złożonym przeciw Facebookowi, o granicach wolności słowa w dziennikarstwie, a także… Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2025-02-03, 06:40Gościem Rozmowy dnia jest pan Tadeusz Zwiefka, do maja bieżącego roku europoseł, a obecnie kandydat do Sejmu z pierwszego miejsca listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu bydgoskim. Tadeusza Zwiefkę pytaliśmy między innymi o to, czy opozycja… Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2025-02-03, 06:40O działaniach podjętych w sprawie składowania odpadów z warszawskiej oczyszczalni na terenie woj. kujawsko-pomorskiego i o programie wyborczym. Gościem Rozmowy Dnia był Ireneusz Stachowiak, kandydat do Sejmu z listy Zjednoczonej Prawicy… Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2025-02-03, 06:40Gościem poniedziałkowej Rozmowy dnia był inowrocławski radny Marcin Wroński, kandydujący z listy Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu. Rozmawialiśmy między innymi o problemach Inowrocławia, a także o polityce rolnej państwa. Michał… Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2025-02-03, 06:40Gościem „Rozmowy dnia' we wtorek (1 października) był pan Dariusz Kurzawa, kandydujący do Sejmu z pierwszego miejsca listy PSL Koalicja Polska. Rozmawialiśmy między innymi o możliwych scenariuszach powyborczych, a także o kandydaturze… Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2025-02-03, 06:40Komentarz do informacji dotyczących możliwości składowania odpadów z warszawskiej oczyszczalni na terenie województwa kujawsko-pomorskiego oraz do toczącej się kampanii wyborczej na przykładzie głośnych ostatnio wystąpień blogerki… Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2025-02-03, 06:40Gościem Rozmowy dnia był poseł Paweł Olszewski (PO). Posła pytaliśmy między innymi o budowę kluczowych dla Bydgoszczy dróg S5 i S10, współpracę w ramach województwa — czy jest możliwe wspólne działanie dla dobra regionu i… Czytaj dalej »