Politolog: Eurowybory są ważne. Znaczna część prawa krajowego to prawo UE [Rozmowa Dnia]
– Nie do końca zdajemy sobie sprawę, jak istotny wpływ ma Parlament Europejski, legislacja UE, na nasze życie, postrzegamy też PE, Brukselę, jako coś odległego – tutaj doszukiwałbym się przyczyn – mówi o niskiej frekwencji w eurowyborach w poprzednich latach dr hab. Michał Kosman z Wydziału Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Maciej Wilkowski: Panie Profesorze, „te wybory nie są ważne, ważniejsze są nasze – parlamentarne i samorządowe”. Czy mają rację ci, którzy tak uważają?
Raczej nie zgodziłbym się z takim postawieniem sprawy. Oczywiście każde wybory mają swoje znaczenie. Wybory do samorządu terytorialnego są ważne dla społeczności lokalnych, krajowe są ważne z innych względów, chociażby z punktu widzenia prowadzenia polityki zagranicznej. Natomiast wybory europejskie są również niezwykłe ważne, ponieważ musimy pamiętać o tym, że duża część dorobku legislacyjnego obowiązującego w krajach członkowskich, także w Polsce, wypracowana jest na szczeblu Unii Europejskiej, czyli z udziałem Parlamentu Europejskiego i Rady Unii.
Czy większość z nas ma tego świadomość?
Wydaje mi się, że niekoniecznie. Świadczą o tym też dość słabe wyniki, jeśli chodzi o frekwencję wyborczą, ale trzeba podkreślić, że właśnie znaczna część tego, co wpływa na nasze życie, znaczna część prawa krajowego, to jest po prostu prawo Unii Europejskiej. Natomiast warto zwrócić uwagę na niską frekwencję, przynajmniej w pierwszych trzech edycjach wyborów od 2004 roku w Polsce. To było pomiędzy 20–25 proc., natomiast duży skok frekwencyjny nastąpił w ostatnim – 45 procent. Prawdopodobnie był to rezultat polaryzacji społecznej, jaka nastąpiła w naszym kraju, ale nie tylko. Być może wzrasta ta świadomość spraw europejskich.
A gdyby ktoś na ulicy Pana Profesora zapytał: o czym ja decyduję w tych wyborach, na co mam wpływ? To co by Pan temu zwykłemu śmiertelnikowi odpowiedział?
Parlament Europejski wraz z Radą Unii - to są dwa organy legislacyjne tworzące prawo Unii Europejskiej - decyduje o różnych kwestiach, nie decyduje o takich szczególnie istotnych z punktu widzenia suwerenności, takich jak wspólna polityka zagraniczna i bezpieczeństwo. Natomiast decyduje o całym szeregu różnych kwestii, na przykład związanych z polityką regionalną, konkurencji, wspólną polityką handlową i całym szeregiem innych spraw. Takie spektakularne przykłady często wybrzmiewające w przestrzeni publicznej to sprawa darmowego roamingu w Unii Europejskiej.
Całej „Rozmowy Dnia” można wysłuchać poniżej.
Zobacz także

Ta gmina w czasie wyborów pękła na pół. Na szczęście połówki bardzo się szanują
2020-07-14, 14:051854 wskazania na Andrzeja Dudę i dokładnie tyle samo na Rafała Trzaskowskiego. Tak w niedzielę 12 lipca głosowali mieszkańcy Łubianki. Podtoruńska gmina to jedna z czterech w Polsce, gdzie zanotowano wyborczy remis. Czytaj dalej »

Rozmowa Dnia o dwóch wizjach państwa i głębokim wewnętrznym sporze
2020-07-14, 10:26- Nasz konflikt polityczny jest głęboki i wielowymiarowy - ocenia poseł Zbigniew Girzyński (Prawo i Sprawiedliwość), który był dziś gościem Rozmowy Dnia Polskiego Radia PiK. Czytaj dalej »

Prezydent Włocławka podziękował mieszkańcom za udział w wyborach
2020-07-13, 20:58O wzajemny szacunek i merytoryczną dyskusję - wśród mieszkańców i polityków - zaapelował prezydent Włocławka Marek Wojtkowski. Podziękował też włocławianom za wysoką frekwencję w wyborach. Czytaj dalej »

Oficjalne wyniki wyborów: Andrzej Duda - 51,3 proc., Rafał Trzaskowski – 48,97 proc.
2020-07-13, 20:02Są już oficjalne dane PKW ze wszystkich komisji wyborczych. Andrzej Duda zdobył 51,3 proc. głosów, jego konkurent Rafał Trzaskowski - 48,97 proc. Czytaj dalej »

1854 głosy dla każdego. W gminie Łubianka koło Torunia remis w drugiej turze
2020-07-13, 19:22Prezydent RP Andrzej Duda i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w drugiej turze wyborów uzyskali w gminie Łubianka tyle samo głosów. Obu kandydatów poparło po 1854 głosujących. Czytaj dalej »

Komisja w Toruniu zgubiła puste karty do głosowania
2020-07-13, 14:25Nie doszło do przestępstwa związanego z wyborami - ustaliła toruńska policja. Komisja wyborcza w Szpitalu Dziecięcym w Toruniu zagubiła 56 kart do głosowania. Incydent nie miał wpływu na prawidłowy przebieg głosowania. Czytaj dalej »

Powyborcze komentarze polityków PiS oraz PO
2020-07-13, 12:26Zwycięstwo Andrzeja Dudy gwarantuje na najbliższe lata polityczny spokój, zyskanie w tak krótkim czasie tak ogromnego poparcia przez Rafała Trzaskowskiego jest fenomenalne - oceniają wyniki wyborów posłowie z różnych stron politycznej… Czytaj dalej »

Politolog: Bez względu na to kto wygrywa, ważne jest uznanie wyborów
2020-07-13, 09:55Najbliższe trzy lata, które dzielą nas od wyborów parlamentarnych, będą próbą realizacji programu Prawa i Sprawiedliwości. Cały czas jednak będzie trwał głęboki konflikt społeczny, podsycany przez totalną opozycję - ocenia… Czytaj dalej »

Late poll Ipsos: Andrzej Duda - 51 proc.; Rafał Trzaskowski - 49 proc.
2020-07-13, 05:11Popierany przez PiS prezydent Andrzej Duda uzyskał w drugiej turze wyborów prezydenckich 51 proc. głosów, z kolei kandydat KO Rafał Trzaskowski uzyskał 49 proc. - wynika z sondażu late poll Ipsos z 90 proc. komisji dla TVP, TVN i P… Czytaj dalej »

PO w Toruniu: Niesamowita mobilizacja tych, którzy chcą innej prezydentury [wideo]
2020-07-12, 22:32- Nie wiemy kto wygra wybory. Dopiero pewnie w poniedziałek wieczorem PKW ogłosi, kto będzie prezydentem - mówili podczas wieczoru wyborczego działacze PO z Torunia. Czytaj dalej »