Politolog: Eurowybory są ważne. Znaczna część prawa krajowego to prawo UE [Rozmowa Dnia]
– Nie do końca zdajemy sobie sprawę, jak istotny wpływ ma Parlament Europejski, legislacja UE, na nasze życie, postrzegamy też PE, Brukselę, jako coś odległego – tutaj doszukiwałbym się przyczyn – mówi o niskiej frekwencji w eurowyborach w poprzednich latach dr hab. Michał Kosman z Wydziału Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Maciej Wilkowski: Panie Profesorze, „te wybory nie są ważne, ważniejsze są nasze – parlamentarne i samorządowe”. Czy mają rację ci, którzy tak uważają?
Raczej nie zgodziłbym się z takim postawieniem sprawy. Oczywiście każde wybory mają swoje znaczenie. Wybory do samorządu terytorialnego są ważne dla społeczności lokalnych, krajowe są ważne z innych względów, chociażby z punktu widzenia prowadzenia polityki zagranicznej. Natomiast wybory europejskie są również niezwykłe ważne, ponieważ musimy pamiętać o tym, że duża część dorobku legislacyjnego obowiązującego w krajach członkowskich, także w Polsce, wypracowana jest na szczeblu Unii Europejskiej, czyli z udziałem Parlamentu Europejskiego i Rady Unii.
Czy większość z nas ma tego świadomość?
Wydaje mi się, że niekoniecznie. Świadczą o tym też dość słabe wyniki, jeśli chodzi o frekwencję wyborczą, ale trzeba podkreślić, że właśnie znaczna część tego, co wpływa na nasze życie, znaczna część prawa krajowego, to jest po prostu prawo Unii Europejskiej. Natomiast warto zwrócić uwagę na niską frekwencję, przynajmniej w pierwszych trzech edycjach wyborów od 2004 roku w Polsce. To było pomiędzy 20–25 proc., natomiast duży skok frekwencyjny nastąpił w ostatnim – 45 procent. Prawdopodobnie był to rezultat polaryzacji społecznej, jaka nastąpiła w naszym kraju, ale nie tylko. Być może wzrasta ta świadomość spraw europejskich.
A gdyby ktoś na ulicy Pana Profesora zapytał: o czym ja decyduję w tych wyborach, na co mam wpływ? To co by Pan temu zwykłemu śmiertelnikowi odpowiedział?
Parlament Europejski wraz z Radą Unii - to są dwa organy legislacyjne tworzące prawo Unii Europejskiej - decyduje o różnych kwestiach, nie decyduje o takich szczególnie istotnych z punktu widzenia suwerenności, takich jak wspólna polityka zagraniczna i bezpieczeństwo. Natomiast decyduje o całym szeregu różnych kwestii, na przykład związanych z polityką regionalną, konkurencji, wspólną polityką handlową i całym szeregiem innych spraw. Takie spektakularne przykłady często wybrzmiewające w przestrzeni publicznej to sprawa darmowego roamingu w Unii Europejskiej.
Całej „Rozmowy Dnia” można wysłuchać poniżej.
Zobacz także

Minister Ziobro: Musimy zrobić wszystko, by przymusowa relokacja nie dotyczyła Polski
2023-10-06, 10:06- Nie chcemy wyprowadzić Polski z Unii, ale nie możemy pozwolić, żeby rozwiązania dotyczące relokacji migrantów w państwach UE obowiązywały w stosunku do Polski -mówił w piątek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Czytaj dalej »

Włodzisław Giziński: Zdecydowałem się startować, bo to niezwykle ważne wybory [Rozmowa dnia]
2023-10-06, 09:47- Patrzę na miejsce Polski w świecie, a przede wszystkim w Unii. Tutaj różnica, po 8 latach rządów obecnej koalicji jest zasadnicza, w porównaniu z wcześniejszymi, wszystkimi rządami od 1989 roku - mówił Włodzisław Giziński… Czytaj dalej »

Cel - wykorzystać każdy litr spadającej z nieba wody. Kujawsko-pomorskie na czele
2023-10-06, 08:30Polska, a szczególnie województwo kujawsko-pomorskie, może odegrać znaczącą rolę w tzw. Niebieskim Ładzie - nowej unijnej strategii wodnej. Czytaj dalej »

Politycy Koalicji Obywatelskiej okręgu toruńsko-włocławskiego zapraszają kobiety do urn
2023-10-06, 07:39Co druga Polka w wieku od 18 do 39 lat nie pójdzie na wybory. Tak wynika z badań, przeprowadzonych dla sztabu Koalicji Obywatelskiej. I właśnie dlatego wyborcza ,,jedynka' w okręgu toruńsko-włocławskim, poseł Arkadiusz Myrcha, zachęcał… Czytaj dalej »

Jarosław Wenderlich pyta: Czy Donald Tusk i Rafał Trzaskowski są antybydgoscy?
2023-10-05, 21:00Jarosław Wenderlich, podsekretarz stanu w Kancelarii Premiera Rady Ministrów, przewodniczący Klubu Radnych PiS i numer 9 na liście kandydatów tej partii w wyborach do Sejmu, powtórzył 8 pytań, które 3 lata zadał politykom Platformy… Czytaj dalej »

We Włocławku powstał Honorowy Komitet Poparcia posłanki Joanny Borowiak
2023-10-05, 20:16Włocławska posłanka Joanna Borowiak z PiS-u, która ubiega się o parlamentarną reelekcję, dostała oficjalną rekomendację Związku Zawodowego ,,Solidarność'. W komitecie poparcia posłanki są także lokalni działacze, artyści… Czytaj dalej »

Zaczął się ruch w sprawie obwodnicy Kowalewa Pomorskiego. Na początek dokumentacja
2023-10-05, 18:40- Kowalewo Pomorskie doczeka się obwodnicy - ogłosił minister infrastruktury, Andrzej Adamczyk. Polityk podkreśla, że budowa 8-kilometrowej drogi to dowód, że rząd Prawa i Sprawiedliwości dotrzymuje słowa. Czytaj dalej »

Iwona Michałek: Pedofilia przeniosła się do Internetu. Nie jesteśmy na to przygotowani
2023-10-05, 17:50O bezpieczeństwie dzieci i młodzieży w Internecie mówiła podczas konferencji w Toruniu posłanka Porozumienia Iwona Michałek. Kandydatka Trzeciej Drogi do Sejmu nawiązała do informacji, które pojawiły się ostatnio w mediach - chodzi… Czytaj dalej »

W Toruniu już zagłosowali. Liceum przeprowadziło symulację wyborów [zdjęcia, wideo]
2023-10-05, 11:57Jest komisja wyborcza, są stanowiska do głosowania i nawet urna. W IV Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu trwa symulacja wyborów parlamentarnych. Mogą wziąć w niej udział uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły. Akcja ma zachęcić… Czytaj dalej »

Co zrobić, by w Polsce było bezpiecznie? Kolejna debata wyborcza w PR PiK [zapis wideo]
2023-10-05, 08:31O bezpieczeństwie, ale także nielegalnej migracji w Polsce i Europie mówili w Polskim Radiu PiK w czwartek (5 października) kandydaci w nadchodzących w wyborach. Debatę prowadził Michał Słobodzian. Czytaj dalej »