Politolog: Eurowybory są ważne. Znaczna część prawa krajowego to prawo UE [Rozmowa Dnia]
– Nie do końca zdajemy sobie sprawę, jak istotny wpływ ma Parlament Europejski, legislacja UE, na nasze życie, postrzegamy też PE, Brukselę, jako coś odległego – tutaj doszukiwałbym się przyczyn – mówi o niskiej frekwencji w eurowyborach w poprzednich latach dr hab. Michał Kosman z Wydziału Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Maciej Wilkowski: Panie Profesorze, „te wybory nie są ważne, ważniejsze są nasze – parlamentarne i samorządowe”. Czy mają rację ci, którzy tak uważają?
Raczej nie zgodziłbym się z takim postawieniem sprawy. Oczywiście każde wybory mają swoje znaczenie. Wybory do samorządu terytorialnego są ważne dla społeczności lokalnych, krajowe są ważne z innych względów, chociażby z punktu widzenia prowadzenia polityki zagranicznej. Natomiast wybory europejskie są również niezwykłe ważne, ponieważ musimy pamiętać o tym, że duża część dorobku legislacyjnego obowiązującego w krajach członkowskich, także w Polsce, wypracowana jest na szczeblu Unii Europejskiej, czyli z udziałem Parlamentu Europejskiego i Rady Unii.
Czy większość z nas ma tego świadomość?
Wydaje mi się, że niekoniecznie. Świadczą o tym też dość słabe wyniki, jeśli chodzi o frekwencję wyborczą, ale trzeba podkreślić, że właśnie znaczna część tego, co wpływa na nasze życie, znaczna część prawa krajowego, to jest po prostu prawo Unii Europejskiej. Natomiast warto zwrócić uwagę na niską frekwencję, przynajmniej w pierwszych trzech edycjach wyborów od 2004 roku w Polsce. To było pomiędzy 20–25 proc., natomiast duży skok frekwencyjny nastąpił w ostatnim – 45 procent. Prawdopodobnie był to rezultat polaryzacji społecznej, jaka nastąpiła w naszym kraju, ale nie tylko. Być może wzrasta ta świadomość spraw europejskich.
A gdyby ktoś na ulicy Pana Profesora zapytał: o czym ja decyduję w tych wyborach, na co mam wpływ? To co by Pan temu zwykłemu śmiertelnikowi odpowiedział?
Parlament Europejski wraz z Radą Unii - to są dwa organy legislacyjne tworzące prawo Unii Europejskiej - decyduje o różnych kwestiach, nie decyduje o takich szczególnie istotnych z punktu widzenia suwerenności, takich jak wspólna polityka zagraniczna i bezpieczeństwo. Natomiast decyduje o całym szeregu różnych kwestii, na przykład związanych z polityką regionalną, konkurencji, wspólną polityką handlową i całym szeregiem innych spraw. Takie spektakularne przykłady często wybrzmiewające w przestrzeni publicznej to sprawa darmowego roamingu w Unii Europejskiej.
Całej „Rozmowy Dnia” można wysłuchać poniżej.
Zobacz także

„Polska potrzebuje stabilności”. W Toruniu podsumowano zbiórkę podpisów dla Rafała Trzaskowskiego
2025-03-03, 16:587230 podpisów zebrano w Toruniu pod listą poparcia dla Rafała Trzaskowskiego jako kandydata na prezydenta Polski. - On czuje problemy samorządu - podkreślał Piotr Całbecki, marszałek województwa. Czytaj dalej »

Adrian Zandberg we Włocławku. Jaki pomysł na to miasto ma kandydat na prezydenta?
2025-03-02, 18:30- Musimy postawić na nogi branże, od których będzie zależało nasze bezpieczeństwo i odporność, to między innymi branża chemiczna i to jest szansa na rozwój dla takich miast, jak Włocławek - mówił we Włocławku Adrian Zandberg… Czytaj dalej »

Grzegorz Braun, kandydat na prezydenta RP, odwiedził region
2025-03-01, 12:47Inowrocław, Żnin oraz Bydgoszcz znalazły się wśród miast, które polityk odwiedza dziś w ramach swojej kampanii prezydenckiej. Czytaj dalej »

Mateusz Morawiecki usłyszał zarzuty. „Realizacja wyborów była moim obowiązkiem”
2025-02-27, 12:15Były premier Mateusz Morawiecki (PiS) stawił się w czwartek w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie. Usłyszał zarzuty w śledztwie dotyczącym organizacji wyborów korespondencyjnych w 2020 roku. Teraz chce zapoznać się z aktami spra… Czytaj dalej »

Niemcy: Friedrich Merz zapowiedział rozpoczęcie rozmów koalicyjnych z SPD. „Świat na nas nie czeka”
2025-02-24, 20:45Friedrich Merz, lider bloku chadeckiego CDU/CSU, który zwyciężył w niedzielnych przedterminowych wyborach do niemieckiego Bundestagu, zapowiedział w poniedziałek, że chce w najbliższych dniach rozpocząć rozmowy koalicyjne z socjaldemokratyczną… Czytaj dalej »

Samorządowcy z Bydgoszczy i okolic wspierają Rafała Trzaskowskiego. „Samorządy Naprzód!”
2025-02-14, 20:57Rafał Trzaskowski z poparciem samorządowców z Bydgoszczy i okolic. W mieście nad Brdą odbyło się spotkanie w ramach akcji „Samorządy Naprzód!” wspierającej kandydata Koalicji Obywatelskiej w nadchodzących wyborach prezydenc… Czytaj dalej »

Wybory burmistrza Piotrkowa Kujawskiego: ośmioro zarejestrowanych kandydatów
2025-02-13, 20:03Ośmioro kandydatów będzie się ubiegać o stanowisko burmistrza miasta i gminy Piotrków Kujawski (powiat radziejowski). Przedterminowe wybory, zarządzone po nagłej śmierci urzędującego burmistrza, odbędą się 9 marca. Czytaj dalej »

Do 14 marca kampania „Samorządy Naprzód" wspierająca Rafała Trzaskowskiego
2025-02-13, 18:07W każdym województwie do 14 marca odbywać się będą spotkania w ramach kampanii „Samorządy Naprzód', wspierające kandydata KO na prezydenta Rafała Trzaskowskiego. Oprócz spotkań w terenie byli i obecni samorządowcy mogą wyrazić… Czytaj dalej »

„Solidarność” poparła kandydaturę Karola Nawrockiego. Umowa programowa podpisana
2025-02-13, 16:55Popierany przez PiS kandydat na prezydenta Karol Nawrocki podpisał w czwartek umowę programową z Komisją Krajową NSZZ „Solidarność”. Zakłada ona m.in. utrzymanie wieku emerytalnego oraz kontynuację ochrony dotychczasowych osiągnięć… Czytaj dalej »

Wybory 2025. Adrian Zandberg w Toruniu opowiadał o rynku mieszkaniowym
2025-02-12, 16:30Trwa kampania wyborcza. Kandydaci na prezydentów RP odwiedzają region za regionem. W Kujawsko-Pomorskiem gości dziś Adam Zandberg. Czytaj dalej »