Politolog: Eurowybory są ważne. Znaczna część prawa krajowego to prawo UE [Rozmowa Dnia]
– Nie do końca zdajemy sobie sprawę, jak istotny wpływ ma Parlament Europejski, legislacja UE, na nasze życie, postrzegamy też PE, Brukselę, jako coś odległego – tutaj doszukiwałbym się przyczyn – mówi o niskiej frekwencji w eurowyborach w poprzednich latach dr hab. Michał Kosman z Wydziału Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Maciej Wilkowski: Panie Profesorze, „te wybory nie są ważne, ważniejsze są nasze – parlamentarne i samorządowe”. Czy mają rację ci, którzy tak uważają?
Raczej nie zgodziłbym się z takim postawieniem sprawy. Oczywiście każde wybory mają swoje znaczenie. Wybory do samorządu terytorialnego są ważne dla społeczności lokalnych, krajowe są ważne z innych względów, chociażby z punktu widzenia prowadzenia polityki zagranicznej. Natomiast wybory europejskie są również niezwykłe ważne, ponieważ musimy pamiętać o tym, że duża część dorobku legislacyjnego obowiązującego w krajach członkowskich, także w Polsce, wypracowana jest na szczeblu Unii Europejskiej, czyli z udziałem Parlamentu Europejskiego i Rady Unii.
Czy większość z nas ma tego świadomość?
Wydaje mi się, że niekoniecznie. Świadczą o tym też dość słabe wyniki, jeśli chodzi o frekwencję wyborczą, ale trzeba podkreślić, że właśnie znaczna część tego, co wpływa na nasze życie, znaczna część prawa krajowego, to jest po prostu prawo Unii Europejskiej. Natomiast warto zwrócić uwagę na niską frekwencję, przynajmniej w pierwszych trzech edycjach wyborów od 2004 roku w Polsce. To było pomiędzy 20–25 proc., natomiast duży skok frekwencyjny nastąpił w ostatnim – 45 procent. Prawdopodobnie był to rezultat polaryzacji społecznej, jaka nastąpiła w naszym kraju, ale nie tylko. Być może wzrasta ta świadomość spraw europejskich.
A gdyby ktoś na ulicy Pana Profesora zapytał: o czym ja decyduję w tych wyborach, na co mam wpływ? To co by Pan temu zwykłemu śmiertelnikowi odpowiedział?
Parlament Europejski wraz z Radą Unii - to są dwa organy legislacyjne tworzące prawo Unii Europejskiej - decyduje o różnych kwestiach, nie decyduje o takich szczególnie istotnych z punktu widzenia suwerenności, takich jak wspólna polityka zagraniczna i bezpieczeństwo. Natomiast decyduje o całym szeregu różnych kwestii, na przykład związanych z polityką regionalną, konkurencji, wspólną polityką handlową i całym szeregiem innych spraw. Takie spektakularne przykłady często wybrzmiewające w przestrzeni publicznej to sprawa darmowego roamingu w Unii Europejskiej.
Całej „Rozmowy Dnia” można wysłuchać poniżej.
Zobacz także
W Baruchowie znów pojawią się urny wyborcze. Mieszkańcy wybiorą wójta
2024-08-05, 20:42Siedmioro kandydatów wystartuje w wyborach wójta podwłoclawskiej gminy Baruchowo 25 sierpnia. Głosowanie jest konieczne, bo wójt, który został wyłoniony w niedawnych wyborach samorządowych, zrezygnował ze stanowiska z powodów o… Czytaj dalej »
Kamala Harris, znana z przecierania szlaków, możliwą kandydatką na prezydenta USA
2024-07-22, 17:30Od początku kariery w prokuraturze okręgowej w San Francisco po sprawowaną obecnie wiceprezydenturę, Kamala Harris wielokrotnie przecierała nowe szlaki jako osoba czarnoskóra i kobieta indyjskiego pochodzenia. Wciąż pozostaje jednak… Czytaj dalej »
Stanisław Pawlak senatorem! Po wyborach uzupełniających w okręgu włocławskim
2024-07-22, 05:53Kandydat Paktu Senackiego Stanisław Pawlak wygrał wybory uzupełniające do Senatu w okręgu włocławskim. Poparło go 46,3 proc. głosujących. Czytaj dalej »
Wybory uzupełniające do Senatu we Włocławku: Stanisław Pawlak spokojny o wynik
2024-07-21, 22:09Zakończyło się głosowanie w uzupełniających wyborach do Senatu we Włocławku i okolicach. - Z danych, które spływają z komisji wyborczych wynika, że powyżej 50 procent wyborców oddało głos na mnie - mówi Stanisław Pawlak… Czytaj dalej »
Biden nie rezygnuje. Zapowiada, że pokona Donalda Trumpa przy urnie wyborczej
2024-07-19, 22:26- Amerykanie zobaczyli w czwartek tego samego Donalda Trumpa, którego odrzucili cztery lata temu; pokonam go przy urnie wyborczej - powiedział prezydent USA Joe Biden, komentując wystąpienie swojego rywala w ostatnim dniu konwencji wyborczej… Czytaj dalej »
Marszałek Elżbieta Witek we Włocławku. W drodze do Senatu wsparła Jarosława Chmielewskiego
2024-07-19, 18:30O głosowanie w niedzielnych wyborach uzupełniających do Senatu, mimo niesprzyjających frekwencji wakacji, apelowali we Włocławku przedstawiciele PiS. Kandydata zgłoszonego przez Komitet Prawi i Skuteczni wieloletniego radnego Jarosława… Czytaj dalej »
Tomasz Sikorowski ubiega się o miejsce w Senacie i wskazuje włocławskie problemy Wisły
2024-07-19, 16:38O kaskadyzacji Wisły jako najważniejszej sprawie do załatwienia dla Włocławka mówił na Przystani Włocławek kandydat Konfederacji do Senatu Tomasz Sikorowski. Zachęcał do pójścia na wybory uzupełniające do Senatu dla powiatów… Czytaj dalej »
Stanisław Pawlak: Jest dużo spraw do załatwienia dla regionu, będę to robił w Senacie
2024-07-19, 13:11Do głosowania na kandydata Paktu Senackiego Stanisława Pawlaka, byłego burmistrza Lubrańca i wieloletniego radnego sejmiku, przekonywali we Włocławku wojewoda i wicewojewoda. Czytaj dalej »
New York Times: Prezydent Biden może wycofać się z wyborów i zaproponować inną kandydatkę
2024-07-19, 09:34Prezydent Joe Biden zaczął powoli akceptować myśl, że może nie być w stanie wygrać wyborów 5 listopada i być może będzie zmuszony wycofać się z wyścigu - podał w czwartek dziennik „New York Times', cytując kilka osób z… Czytaj dalej »
Marszałek Hołownia we Włocławku. Zachęcał do głosowania na Pawlaka w wyborach do Senatu
2024-07-18, 13:58Marszałek Sejmu Szymon Hołownia we Włocławku poparł Stanisława Pawlaka, kandydata Paktu Senackiego na senatora. - Bardzo doświadczony parlamentarzysta, który doskonale zna potrzeby tego regionu - mówił. W niedzielę odbędą się… Czytaj dalej »