Politolog: Eurowybory są ważne. Znaczna część prawa krajowego to prawo UE [Rozmowa Dnia]
– Nie do końca zdajemy sobie sprawę, jak istotny wpływ ma Parlament Europejski, legislacja UE, na nasze życie, postrzegamy też PE, Brukselę, jako coś odległego – tutaj doszukiwałbym się przyczyn – mówi o niskiej frekwencji w eurowyborach w poprzednich latach dr hab. Michał Kosman z Wydziału Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Maciej Wilkowski: Panie Profesorze, „te wybory nie są ważne, ważniejsze są nasze – parlamentarne i samorządowe”. Czy mają rację ci, którzy tak uważają?
Raczej nie zgodziłbym się z takim postawieniem sprawy. Oczywiście każde wybory mają swoje znaczenie. Wybory do samorządu terytorialnego są ważne dla społeczności lokalnych, krajowe są ważne z innych względów, chociażby z punktu widzenia prowadzenia polityki zagranicznej. Natomiast wybory europejskie są również niezwykłe ważne, ponieważ musimy pamiętać o tym, że duża część dorobku legislacyjnego obowiązującego w krajach członkowskich, także w Polsce, wypracowana jest na szczeblu Unii Europejskiej, czyli z udziałem Parlamentu Europejskiego i Rady Unii.
Czy większość z nas ma tego świadomość?
Wydaje mi się, że niekoniecznie. Świadczą o tym też dość słabe wyniki, jeśli chodzi o frekwencję wyborczą, ale trzeba podkreślić, że właśnie znaczna część tego, co wpływa na nasze życie, znaczna część prawa krajowego, to jest po prostu prawo Unii Europejskiej. Natomiast warto zwrócić uwagę na niską frekwencję, przynajmniej w pierwszych trzech edycjach wyborów od 2004 roku w Polsce. To było pomiędzy 20–25 proc., natomiast duży skok frekwencyjny nastąpił w ostatnim – 45 procent. Prawdopodobnie był to rezultat polaryzacji społecznej, jaka nastąpiła w naszym kraju, ale nie tylko. Być może wzrasta ta świadomość spraw europejskich.
A gdyby ktoś na ulicy Pana Profesora zapytał: o czym ja decyduję w tych wyborach, na co mam wpływ? To co by Pan temu zwykłemu śmiertelnikowi odpowiedział?
Parlament Europejski wraz z Radą Unii - to są dwa organy legislacyjne tworzące prawo Unii Europejskiej - decyduje o różnych kwestiach, nie decyduje o takich szczególnie istotnych z punktu widzenia suwerenności, takich jak wspólna polityka zagraniczna i bezpieczeństwo. Natomiast decyduje o całym szeregu różnych kwestii, na przykład związanych z polityką regionalną, konkurencji, wspólną polityką handlową i całym szeregiem innych spraw. Takie spektakularne przykłady często wybrzmiewające w przestrzeni publicznej to sprawa darmowego roamingu w Unii Europejskiej.
Całej „Rozmowy Dnia” można wysłuchać poniżej.
Zobacz także
Inowrocławskie osiedla mają nowe zarządy i przewodniczących. Wybierali mieszkańcy [lista]
2024-11-03, 09:17W październiku, podczas Ogólnych Zebrań Mieszkańców, inowrocławianie wybierali nowe zarządy poszczególnych osiedli wraz z ich przewodniczącymi na kadencję 2024-2029. Czytaj dalej »
Kosiniak-Kamysz: W ramach koalicji trzeba wyłonić jednego kandydata na prezydenta
2024-10-26, 17:21Prezes PSL, wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz zaprosił w sobotę swoich partnerów z koalicji rządzącej - Koalicję Obywatelską, Polskę 2050 i Lewicę do wspólnego wyłonienia kandydata na prezydenta. Jak stwierdził… Czytaj dalej »
Jaki wpływ na otoczenia ma rada osiedla? Można to sprawdzić osobiście. Wkrótce wybory!
2024-10-01, 07:59Bydgoszczanie zainteresowani działaniem na rzecz miasta mogą wziąć udział w zbliżających się wyborach do rad osiedla. Rady inicjują oraz pilotują osiedlowe inwestycje, organizują kulturalne i edukacyjne wydarzenia na swoim tere… Czytaj dalej »
Papież Franciszek: Dwoje kandydatów w wyborach w USA jest przeciwko życiu
2024-09-13, 20:45Papież Franciszek powiedział w piątek dziennikarzom, że zarówno kandydatka w wyborach na prezydenta USA, która opowiada się za prawem do aborcji, jak i kandydat, który chce odesłać imigrantów, „są przeciwko życiu'. „Aborcja… Czytaj dalej »
USA: Ostre wymiany zdań i spór o wojnę w Ukrainie w centrum debaty Harris-Trump
2024-09-11, 07:45Wtorkowa debata kandydatów na prezydenta USA obfitowała w ostre wymiany zdań i wzajemne oskarżenia . Kandydaci ścierali się też o wojnę na Ukrainie - Kamala Harris zarzuciła Trumpowi, że chce sprzedać Ukrainę i Polskę Putinowi… Czytaj dalej »
USA: We wtorek debata prezydencka Trump - Harris. Kampania wchodzi w kluczowy moment
2024-09-10, 17:13We wtorek wieczorem w Filadelfii dojdzie do pierwszej i jedynej dotąd zaplanowanej telewizyjnej debaty między wiceprezydent Kamalą Harris i byłym prezydentem Donaldem Trumpem. Będzie to pierwsze fizyczne spotkanie kandydatów. Zaczyna… Czytaj dalej »
Joanna Gawłowska w drugiej turze wygrała wybory na wójta gminy Baruchowo
2024-09-09, 09:18Gawłowska zdobyła 58,01 procent głosów. Nowa wójt ma 48 lat, przez ostatnie 15 lat pracowała w Urzędzie Gminy, startowała jako kandydatka bezpartyjna. Czytaj dalej »
Prezydent: Gdy ktoś próbuje odebrać nam religię, odbiera nam ważną część polskości
2024-09-01, 14:21Nie wolno nam odebrać religii, która jest niezbywalną część polskości. Dobrze, że rolnicy o tym pamiętają - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas Dożynek Jasnogórskich w Częstochowie. Czytaj dalej »
Sławomir Mentzen wystartuje w wyborach na prezydenta. Konfederacja wybrała swojego kandydata
2024-08-20, 17:54Sławomir Mentzen będzie ubiegał się o fotel prezydenta. Lider Konfederacji został wybrany przez partię jako oficjalny kandydat na urząd. Do wyborów prezydenckich dojdzie w przyszłym roku. Czytaj dalej »
Premier Tusk: Nie zamierzam kandydować na prezydenta. Wspólna kandydatura jeszcze przed świętami
2024-08-16, 11:56Premier Donald Tusk zapowiedział w piątek, że nie zamierza kandydować w wyborach prezydenckich. Poinformował, że wspólna kandydatura KO lub całej koalicji 15 października w tych wyborach powinna zostać ogłoszona przez Bożym Narodzeniem… Czytaj dalej »