Politolog: Eurowybory są ważne. Znaczna część prawa krajowego to prawo UE [Rozmowa Dnia]
– Nie do końca zdajemy sobie sprawę, jak istotny wpływ ma Parlament Europejski, legislacja UE, na nasze życie, postrzegamy też PE, Brukselę, jako coś odległego – tutaj doszukiwałbym się przyczyn – mówi o niskiej frekwencji w eurowyborach w poprzednich latach dr hab. Michał Kosman z Wydziału Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Maciej Wilkowski: Panie Profesorze, „te wybory nie są ważne, ważniejsze są nasze – parlamentarne i samorządowe”. Czy mają rację ci, którzy tak uważają?
Raczej nie zgodziłbym się z takim postawieniem sprawy. Oczywiście każde wybory mają swoje znaczenie. Wybory do samorządu terytorialnego są ważne dla społeczności lokalnych, krajowe są ważne z innych względów, chociażby z punktu widzenia prowadzenia polityki zagranicznej. Natomiast wybory europejskie są również niezwykłe ważne, ponieważ musimy pamiętać o tym, że duża część dorobku legislacyjnego obowiązującego w krajach członkowskich, także w Polsce, wypracowana jest na szczeblu Unii Europejskiej, czyli z udziałem Parlamentu Europejskiego i Rady Unii.
Czy większość z nas ma tego świadomość?
Wydaje mi się, że niekoniecznie. Świadczą o tym też dość słabe wyniki, jeśli chodzi o frekwencję wyborczą, ale trzeba podkreślić, że właśnie znaczna część tego, co wpływa na nasze życie, znaczna część prawa krajowego, to jest po prostu prawo Unii Europejskiej. Natomiast warto zwrócić uwagę na niską frekwencję, przynajmniej w pierwszych trzech edycjach wyborów od 2004 roku w Polsce. To było pomiędzy 20–25 proc., natomiast duży skok frekwencyjny nastąpił w ostatnim – 45 procent. Prawdopodobnie był to rezultat polaryzacji społecznej, jaka nastąpiła w naszym kraju, ale nie tylko. Być może wzrasta ta świadomość spraw europejskich.
A gdyby ktoś na ulicy Pana Profesora zapytał: o czym ja decyduję w tych wyborach, na co mam wpływ? To co by Pan temu zwykłemu śmiertelnikowi odpowiedział?
Parlament Europejski wraz z Radą Unii - to są dwa organy legislacyjne tworzące prawo Unii Europejskiej - decyduje o różnych kwestiach, nie decyduje o takich szczególnie istotnych z punktu widzenia suwerenności, takich jak wspólna polityka zagraniczna i bezpieczeństwo. Natomiast decyduje o całym szeregu różnych kwestii, na przykład związanych z polityką regionalną, konkurencji, wspólną polityką handlową i całym szeregiem innych spraw. Takie spektakularne przykłady często wybrzmiewające w przestrzeni publicznej to sprawa darmowego roamingu w Unii Europejskiej.
Całej „Rozmowy Dnia” można wysłuchać poniżej.
Zobacz także

Rafał Bruski pozostanie prezydentem Bydgoszczy; wynik zaskoczył pozostałych kandydatów
2018-10-22, 16:20Zwyciężył w pierwszej turze. Dziś podziękował bydgoszczanom za udział w wyborach samorządowych i podsumował kampanię. Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski podkreślał, że wygrana po pierwszej turze jeszcze nie miała miejsca w tym… Czytaj dalej »

Koalicja Obywatelska zwyciężyła w wyborach do Sejmiku Województwa?
2018-10-22, 15:48Koalicja Obywatelska uzyskała najwięcej głosów w wyborach do Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Prawo i Sprawiedliwość zajęło drugie miejsce, Polskie Stronnictwo Ludowe - trzecie. Czytaj dalej »

Tomasz Latos: Nie zapomnę o Bydgoszczy
2018-10-22, 13:25- Pomimo porażki nie zapomnę o Bydgoszczy i będę ją wspierał - mówił poseł PiS Tomasz Latos. Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta miasta pogratulował Rafałowi Bruskiemu zwycięstwa w I turze wyborów, a bydgoszczanom podziękował… Czytaj dalej »

Koalicja Obywatelska, PiS i lokalny komitet zdobyły mandaty w Radzie Miasta w Grudziądzu
2018-10-22, 13:16Komitety Koalicji Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości oraz Sojuszu Obywatelskiego Grudziądza Macieja Glamowskiego zdobyły mandaty w Radzie Miasta Grudziądza - ogłosiła Miejska Komisja Wyborcza. Czytaj dalej »

W Ciechocinku będzie II tura wyborów
2018-10-22, 12:38Dotychczasowy wieloletni burmistrz Ciechocinka Leszek Dzierżewicz z bloku 'Dla przyszłości Ciechocinka' zdobył 47 procent głosów. To oznacza, że będzie II tura wyborów, w której zmierzy się z Marcinem Strychem, kandydatem Prawa… Czytaj dalej »

W Inowrocławiu II tury nie będzie. Ryszard Brejza z dużym poparciem
2018-10-22, 12:28W Inowrocławiu trwa liczenie głosów. Do Miejskiej Komisji Wyborczej nie dotarły jeszcze protokoły z 6 obwodowych komisji, najprawdopodobniej jednak, wynik wyborów na prezydenta miasta nie ulegnie już znaczącej zmianie. Czytaj dalej »

Glamowski i Guzowski zmierzą się w II turze wyborów na prezydenta Grudziądza
2018-10-22, 12:02Maciej Glamowski popierany przez Koalicję Obywatelską oraz Andrzej Guzowski popierany przez PiS zmierzą się w II turze wyborów prezydenckich w Grudziądzu - poinformowała Miejska Komisja Wyborcza. W I turze zwyciężył Glamowski, uzyskując… Czytaj dalej »

PiS wygrało wybory do Rady Miasta we Włocławku
2018-10-22, 11:58Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory do Rady Miasta Włocławka - poinformowała Miejska Komisja Wyborcza. Zwycięzcy uzyskali dziewięć mandatów w 25-osobowej radzie. Drugie miejsce zajęła Platforma Obywatelska, której przypadnie… Czytaj dalej »

Liczenie głosów w Bydgoszczy
2018-10-22, 11:44W Bydgoszczy głosy do rady miasta, sejmiku i na prezydenta oddawane były w 205 komisjach obwodowych. Wszystkie protokoły z obwodów trafiają do Miejskiej Komisji Wyborczej, która od niedzieli ulokowała się w hali Artego. Czytaj dalej »

Michał Zaleski prawdopodobnie ponownie prezydentem Torunia
2018-10-22, 10:08Rządzący Toruniem od 2002 roku Michał Zaleski (kandydat niezależny) będzie prawdopodobnie zajmował tę funkcję przez pięć kolejnych lat. Z cząstkowych danych przekazanych przez jego sztab wynika, że uzyskał 55 procent głosów. Czytaj dalej »