Politolog: Eurowybory są ważne. Znaczna część prawa krajowego to prawo UE [Rozmowa Dnia]
– Nie do końca zdajemy sobie sprawę, jak istotny wpływ ma Parlament Europejski, legislacja UE, na nasze życie, postrzegamy też PE, Brukselę, jako coś odległego – tutaj doszukiwałbym się przyczyn – mówi o niskiej frekwencji w eurowyborach w poprzednich latach dr hab. Michał Kosman z Wydziału Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Maciej Wilkowski: Panie Profesorze, „te wybory nie są ważne, ważniejsze są nasze – parlamentarne i samorządowe”. Czy mają rację ci, którzy tak uważają?
Raczej nie zgodziłbym się z takim postawieniem sprawy. Oczywiście każde wybory mają swoje znaczenie. Wybory do samorządu terytorialnego są ważne dla społeczności lokalnych, krajowe są ważne z innych względów, chociażby z punktu widzenia prowadzenia polityki zagranicznej. Natomiast wybory europejskie są również niezwykłe ważne, ponieważ musimy pamiętać o tym, że duża część dorobku legislacyjnego obowiązującego w krajach członkowskich, także w Polsce, wypracowana jest na szczeblu Unii Europejskiej, czyli z udziałem Parlamentu Europejskiego i Rady Unii.
Czy większość z nas ma tego świadomość?
Wydaje mi się, że niekoniecznie. Świadczą o tym też dość słabe wyniki, jeśli chodzi o frekwencję wyborczą, ale trzeba podkreślić, że właśnie znaczna część tego, co wpływa na nasze życie, znaczna część prawa krajowego, to jest po prostu prawo Unii Europejskiej. Natomiast warto zwrócić uwagę na niską frekwencję, przynajmniej w pierwszych trzech edycjach wyborów od 2004 roku w Polsce. To było pomiędzy 20–25 proc., natomiast duży skok frekwencyjny nastąpił w ostatnim – 45 procent. Prawdopodobnie był to rezultat polaryzacji społecznej, jaka nastąpiła w naszym kraju, ale nie tylko. Być może wzrasta ta świadomość spraw europejskich.
A gdyby ktoś na ulicy Pana Profesora zapytał: o czym ja decyduję w tych wyborach, na co mam wpływ? To co by Pan temu zwykłemu śmiertelnikowi odpowiedział?
Parlament Europejski wraz z Radą Unii - to są dwa organy legislacyjne tworzące prawo Unii Europejskiej - decyduje o różnych kwestiach, nie decyduje o takich szczególnie istotnych z punktu widzenia suwerenności, takich jak wspólna polityka zagraniczna i bezpieczeństwo. Natomiast decyduje o całym szeregu różnych kwestii, na przykład związanych z polityką regionalną, konkurencji, wspólną polityką handlową i całym szeregiem innych spraw. Takie spektakularne przykłady często wybrzmiewające w przestrzeni publicznej to sprawa darmowego roamingu w Unii Europejskiej.
Całej „Rozmowy Dnia” można wysłuchać poniżej.
Zobacz także

PKW zarejestrowała pięć komitetów w wyborach do PE
2019-03-05, 14:55Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała pięć komitetów wyborczych w majowych eurowyborach: PiS; Kukiz'15; Lewicę Razem - Partię Razem, Unię Pracy, RSS; Konfederację Korwin, Braun, Liroy, Narodowcy oraz Ruch 11 Listopada. Czytaj dalej »

Aleksandra Dulkiewicz wygrała wybory na prezydenta Gdańska
2019-03-04, 10:5839-letnia Aleksandra Dulkiewicz, prawnik i samorządowiec, wygrała w I turze przedterminowe wybory na prezydenta Gdańska uzyskując 82,22 proc. poparcia - poinformował w poniedziałek przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej w Gdańsku… Czytaj dalej »

Uchwała programowa Nowoczesnej na wybory do Parlamentu Europejskiego
2019-03-02, 16:45Rada Krajowa Nowoczesnej przyjęła w sobotę uchwałę programową na wybory do PE, które mają być elementem minimum programowego Koalicji Europejskiej. Nowoczesna postuluje m.in. wejście do strefy euro, czy ustanowienie nowego mechanizmu… Czytaj dalej »

Niższe opodatkowanie pracy i decentralizacja w programie Polski Fair Play
2019-03-02, 15:48Inicjatywa Polska Fair Play Roberta Gwiazdowskiego przedstawiła w sobotę na konwencji główne założenia programowe. To m.in. niższe opodatkowanie pracy, wprowadzenie Jednomandatowych Okręgów Wyborczych, decentralizacja państwa oraz… Czytaj dalej »

Czy prezes Jarosław Kaczyński spełni prośbę posłanki Anny Sobeckiej?
2019-02-23, 11:08Toruńska posłanka apeluje do prezesa PiS, by znalazł miejsce na listach wyborczych do PE, dla ugrupowań i ludzi, 'którym na sercu leży dobro Polski i Europy'. Wymienia m.in. Mirosława Piotrowskiego, Marka Jurka, Roberta Winnickiego… Czytaj dalej »

Janusz Zemke wystartuje w eurowyborach
2019-02-20, 19:15Janusz Zemke będzie kandydatem Sojuszu Lewicy Demokratycznej do Parlamentu Europejskiego z naszego regionu - poinformował Zarząd Powiatu SLD w Toruniu. Czytaj dalej »

I po wyborach... uzupełniających. Głosowanie w 5 gminach
2019-02-04, 08:07Znane są już wyniki wyborów uzupełniających do rad gmin i miast, jakie odbyły się w niedzielę. Do urn poszli mieszkańcy Janowca Wielkopolskiego, Pakości, Drzycimia, Strzelna i Sośna. Czytaj dalej »

Uzupełniające wybory samorządowe w regionie. Głosowanie w pięciu z siedmiu gmin
2019-02-03, 10:46W siedmiu gminach w Kujawsko-Pomorskiem odbywają się dzisiaj uzupełniające wybory samorządowe. Jednak nie wszędzie trwa głosowanie. Czytaj dalej »

Zakończyła się II tura wyborów samorządowych. Jak głosowaliśmy? (Aktualizacja)
2018-11-05, 00:59Mieszkańcy 32 miast i gmin województwa kujawsko-pomorskiego, wybierali 4 listopada prezydentów, burmistrzów i wójtów. Zakończyło się głosowanie w drugiej turze wyborów samorządowych. Czytaj dalej »

Trwa druga tura wyborów samorządowych na Kujawach i Pomorzu
2018-11-04, 12:32W 15 gminach Kujaw i Pomorza wybierani są dziś burmistrzowie. Dogrywka wyborcza odbywa się także w dwóch miastach prezydenckich. W naszym regionie wybieranych jest dziś również 15 wójtów. Czytaj dalej »