Politolog: Eurowybory są ważne. Znaczna część prawa krajowego to prawo UE [Rozmowa Dnia]
– Nie do końca zdajemy sobie sprawę, jak istotny wpływ ma Parlament Europejski, legislacja UE, na nasze życie, postrzegamy też PE, Brukselę, jako coś odległego – tutaj doszukiwałbym się przyczyn – mówi o niskiej frekwencji w eurowyborach w poprzednich latach dr hab. Michał Kosman z Wydziału Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Maciej Wilkowski: Panie Profesorze, „te wybory nie są ważne, ważniejsze są nasze – parlamentarne i samorządowe”. Czy mają rację ci, którzy tak uważają?
Raczej nie zgodziłbym się z takim postawieniem sprawy. Oczywiście każde wybory mają swoje znaczenie. Wybory do samorządu terytorialnego są ważne dla społeczności lokalnych, krajowe są ważne z innych względów, chociażby z punktu widzenia prowadzenia polityki zagranicznej. Natomiast wybory europejskie są również niezwykłe ważne, ponieważ musimy pamiętać o tym, że duża część dorobku legislacyjnego obowiązującego w krajach członkowskich, także w Polsce, wypracowana jest na szczeblu Unii Europejskiej, czyli z udziałem Parlamentu Europejskiego i Rady Unii.
Czy większość z nas ma tego świadomość?
Wydaje mi się, że niekoniecznie. Świadczą o tym też dość słabe wyniki, jeśli chodzi o frekwencję wyborczą, ale trzeba podkreślić, że właśnie znaczna część tego, co wpływa na nasze życie, znaczna część prawa krajowego, to jest po prostu prawo Unii Europejskiej. Natomiast warto zwrócić uwagę na niską frekwencję, przynajmniej w pierwszych trzech edycjach wyborów od 2004 roku w Polsce. To było pomiędzy 20–25 proc., natomiast duży skok frekwencyjny nastąpił w ostatnim – 45 procent. Prawdopodobnie był to rezultat polaryzacji społecznej, jaka nastąpiła w naszym kraju, ale nie tylko. Być może wzrasta ta świadomość spraw europejskich.
A gdyby ktoś na ulicy Pana Profesora zapytał: o czym ja decyduję w tych wyborach, na co mam wpływ? To co by Pan temu zwykłemu śmiertelnikowi odpowiedział?
Parlament Europejski wraz z Radą Unii - to są dwa organy legislacyjne tworzące prawo Unii Europejskiej - decyduje o różnych kwestiach, nie decyduje o takich szczególnie istotnych z punktu widzenia suwerenności, takich jak wspólna polityka zagraniczna i bezpieczeństwo. Natomiast decyduje o całym szeregu różnych kwestii, na przykład związanych z polityką regionalną, konkurencji, wspólną polityką handlową i całym szeregiem innych spraw. Takie spektakularne przykłady często wybrzmiewające w przestrzeni publicznej to sprawa darmowego roamingu w Unii Europejskiej.
Całej „Rozmowy Dnia” można wysłuchać poniżej.
Zobacz także

Kosma Złotowski zainaugurował kampanię wyborczą do Europarlamentu
2019-04-27, 19:24Konwencją w Bydgoszczy ubiegający się o reelekcję Kosma Złotowski oficjalnie zainaugurował swoją kampanię przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. Czytaj dalej »

Ważne żeby zagłosować! Przekonują uczniowie bydgoskiego "Chemika"
2019-04-27, 15:25Uczniowie Zespołu Szkół Chemicznych w Bydgoszczy zachęcają swoich rówieśników, by wzięli udział w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego. Czytaj dalej »

Poseł Krzysztof Brejza krytykuje wypowiedź włocławskiego biskupa
2019-04-27, 14:28Upartyjnienie misji Kościoła zarzucił biskupowi Wiesławowi Meringowi - ordynariuszowi diecezji włocławskiej, poseł Platformy Obywatelskiej Krzysztof Brejza, kandydat Koalicji Europejskiej do Parlamentu Europejskiego. Czytaj dalej »

PKW wylosowała numery list w eurowyborach dla ogólnopolskich komitetów wyborczych
2019-04-26, 16:08W wyborach do PE z listą nr 1 wystartuje Konfederacja KORWiN Liroy Braun Narodowcy, z nr 2 - Wiosna Roberta Biedronia, nr 3 wylosowała Koalicja Europejska PO PSL SLD .N Zieloni, a nr 4 - Prawo i Sprawiedliwość; nr 5 ma Lewica Razem - Partia… Czytaj dalej »

Kandydat PiS do Europarlamentu. "Ma pomysł i program dla regionu"
2019-04-24, 14:45- Jest młody i operatywny, takich ludzi nam potrzeba - mówiła o Marcinie Wrońskim, kandydacie do Parlamentu Europejskiego poseł Porozumienia Jarosława Gowina Iwona Michałek. Czytaj dalej »

Janusz Zemke: W wyborach do Parlamentu Europejskiego ważna będzie frekwencja
2019-04-18, 10:08To, czy Kujawsko-Pomorskie będzie miał jednego, dwóch czy trzech europosłów zależy od frekwencji - podkreśla Janusz Zemke, europoseł SLD. Czytaj dalej »

Lewica Razem walczy o europejską płacę minimalną. "Nie chcemy być gorsi"
2019-04-16, 19:48Wprowadzenie europejskiej płacy minimalnej i powołanie europejskiej inspekcji pracy - zapowiedziała Lewica Razem, która w Toruniu rozpoczęła kampanię wyborczą w województwie kujawsko-pomorskim. Czytaj dalej »

Czabański: musimy być aktywni w wyborach do Parlamentu Europejskiego
2019-04-13, 20:30Zwolenników PiS i obecnych rządów jest w Polsce więcej niż stronników opozycji, ale musimy być aktywni w wyborach do europarlamentu - powiedział w Lubrańcu szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański. Zaapelował o wysoką frekwencję… Czytaj dalej »

Schetyna: wierzymy, że wybierzecie dla Polski Europę i sukces
2019-04-13, 16:05Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna na konwencji Koalicji Europejskiej w Rzeszowie powiedział, że wierzy, iż Polscy wybiorą dla Polski 'Europę i sukces'. Zadał też pięć pytań liderowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu… Czytaj dalej »

Kaczyński: mówimy "nie" euro, mówimy "nie" europejskim cenom
2019-04-13, 14:18Mówimy 'nie' euro, mówimy 'nie' europejskim cenom; przyjmiemy euro, gdy osiągniemy poziom Niemiec - mówił podczas konwencji w Lublinie prezes PiS Jarosław Kaczyński. Premier Mateusz Morawiecki ocenił, że Polsce nie opłaca się dziś… Czytaj dalej »