Politolog: Eurowybory są ważne. Znaczna część prawa krajowego to prawo UE [Rozmowa Dnia]
– Nie do końca zdajemy sobie sprawę, jak istotny wpływ ma Parlament Europejski, legislacja UE, na nasze życie, postrzegamy też PE, Brukselę, jako coś odległego – tutaj doszukiwałbym się przyczyn – mówi o niskiej frekwencji w eurowyborach w poprzednich latach dr hab. Michał Kosman z Wydziału Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Maciej Wilkowski: Panie Profesorze, „te wybory nie są ważne, ważniejsze są nasze – parlamentarne i samorządowe”. Czy mają rację ci, którzy tak uważają?
Raczej nie zgodziłbym się z takim postawieniem sprawy. Oczywiście każde wybory mają swoje znaczenie. Wybory do samorządu terytorialnego są ważne dla społeczności lokalnych, krajowe są ważne z innych względów, chociażby z punktu widzenia prowadzenia polityki zagranicznej. Natomiast wybory europejskie są również niezwykłe ważne, ponieważ musimy pamiętać o tym, że duża część dorobku legislacyjnego obowiązującego w krajach członkowskich, także w Polsce, wypracowana jest na szczeblu Unii Europejskiej, czyli z udziałem Parlamentu Europejskiego i Rady Unii.
Czy większość z nas ma tego świadomość?
Wydaje mi się, że niekoniecznie. Świadczą o tym też dość słabe wyniki, jeśli chodzi o frekwencję wyborczą, ale trzeba podkreślić, że właśnie znaczna część tego, co wpływa na nasze życie, znaczna część prawa krajowego, to jest po prostu prawo Unii Europejskiej. Natomiast warto zwrócić uwagę na niską frekwencję, przynajmniej w pierwszych trzech edycjach wyborów od 2004 roku w Polsce. To było pomiędzy 20–25 proc., natomiast duży skok frekwencyjny nastąpił w ostatnim – 45 procent. Prawdopodobnie był to rezultat polaryzacji społecznej, jaka nastąpiła w naszym kraju, ale nie tylko. Być może wzrasta ta świadomość spraw europejskich.
A gdyby ktoś na ulicy Pana Profesora zapytał: o czym ja decyduję w tych wyborach, na co mam wpływ? To co by Pan temu zwykłemu śmiertelnikowi odpowiedział?
Parlament Europejski wraz z Radą Unii - to są dwa organy legislacyjne tworzące prawo Unii Europejskiej - decyduje o różnych kwestiach, nie decyduje o takich szczególnie istotnych z punktu widzenia suwerenności, takich jak wspólna polityka zagraniczna i bezpieczeństwo. Natomiast decyduje o całym szeregu różnych kwestii, na przykład związanych z polityką regionalną, konkurencji, wspólną polityką handlową i całym szeregiem innych spraw. Takie spektakularne przykłady często wybrzmiewające w przestrzeni publicznej to sprawa darmowego roamingu w Unii Europejskiej.
Całej „Rozmowy Dnia” można wysłuchać poniżej.
Zobacz także

Pięć postulatów Michała Korolki - "piątki" na kujawsko-pomorskiej liście KE
2019-05-09, 20:05Michał Korolko - kandydat do Parlamentu Europejskiego z kujawsko-pomorskiej listy Koalicji Europejskiej przedstawił swój program wyborczy. Chce przede wszystkim zająć się polityką regionalną i środkami unijnymi dla województwa kujawsko-pomorskiego… Czytaj dalej »

Robert Biedroń: Będziemy zabierali "złote rybki". Lider Wiosny w Bydgoszczy
2019-05-09, 19:44Trzeba skończyć tym, żeby legitymacje partyjne, dobre znajomości, były traktowane jak karta do zarządów i rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa - powiedział w Bydgoszczy Robert Biedroń. - Będziemy zabierali te złote rybki, synekury… Czytaj dalej »

Janusz Zemke: Ważna frekwencja w eurowyborach w Kujawsko-Pomorskiem
2019-05-09, 19:08Decyzja o powołaniu Koalicji Europejskiej była słuszna - ocenił w Toruniu europoseł SLD Janusz Zemke, który ponownie ubiega się o mandat startując z listy KE w okręgu kujawsko-pomorskim. Według polityka Kujawsko-Pomorskie jest pokrzywdzone… Czytaj dalej »

Ważna frekwencja! Samorząd województwa zachęca do udziału w wyborach 26 maja [wideo]
2019-05-09, 17:53Marszałek województwa wspólnie z samorządowcami i przedstawicielami różnych opcji politycznych zainaugurował w Toruniu kampanię profrekwencyjną. Ma ona zachęcać mieszkańców regionu do głosowania w wyborach do Parlamentu Euro… Czytaj dalej »

Marcin Sypniewski: Musimy skończyć z terrorem politycznej poprawności
2019-05-09, 17:35Konfederacja odpowiada na planowany w sobotę Marsz Równości w Bydgoszczy i organizuje manifestację przywiązania do tradycyjnych wartości jakimi są: rodzina, patriotyzm i wiara chrześcijańska. Czytaj dalej »

Mieszkania mają budować samorządy i państwo - mówią kandydaci KWW Lewica Razem
2019-05-09, 16:05Michał Wysocki i Paweł Kołodziej przedstawili w Bydgoszczy swój pomysł na obniżenie cen mieszkań. Uważają, że w tej materii powinniśmy iść w ślady Unii Europejskiej. Czytaj dalej »

Walka ze smogiem wymaga totalnych zmian. Debata przed eurowyborami na UKW
2019-05-07, 20:46- Za 30 lat powinniśmy dojść do gospodarki bezemisyjnej. To poprawi nasze zdrowie i przyniesie 500 mld oszczędności - przekonuje WWF Polska. - Obecne działania dla ochrony środowiska są niewystarczające - oceniają działacze, którzy… Czytaj dalej »

Drozdowski: Nie pozwólmy wykorzystywać symboli narodowych w polityce
2019-05-07, 11:24- Doszło do zbezczeszczenia bydgoskiego pomnika Mariana Rejewskiego - uważa Krzysztof Drozdowski, lider kujawsko-pomorskiej listy Konfederacji do Parlamentu Europejskiego. Oburzyło go, że działacze związani z ruchem LGBT na potrzeby… Czytaj dalej »

Drożdżówki od Radosława Sikorskiego. I zaproszenie na eurowybory [wideo]
2019-05-06, 13:15Zachęcał do udziału w majowych wyborach i głosowania na Koalicję Obywatelską. W centrum Bydgoszczy Radosław Sikorski rozdawał mieszkańcom drożdżówki. Czytaj dalej »

Sypniewski: Gdyby nie podatki, zarabialibyśmy średnio tysiąc zł więcej
2019-04-30, 13:20'Nie' dla podatku dochodowego - mówi Marcin Sypniewski, bydgoski lider partii KORWiN i kandydat Konfederacji Korwin Braun Liroy Narodowcy do Parlamentu Europejskiego. Wraz z innymi działaczami ugrupowania pojawił się przed II Urzędem… Czytaj dalej »