Politolog: Eurowybory są ważne. Znaczna część prawa krajowego to prawo UE [Rozmowa Dnia]
– Nie do końca zdajemy sobie sprawę, jak istotny wpływ ma Parlament Europejski, legislacja UE, na nasze życie, postrzegamy też PE, Brukselę, jako coś odległego – tutaj doszukiwałbym się przyczyn – mówi o niskiej frekwencji w eurowyborach w poprzednich latach dr hab. Michał Kosman z Wydziału Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Maciej Wilkowski: Panie Profesorze, „te wybory nie są ważne, ważniejsze są nasze – parlamentarne i samorządowe”. Czy mają rację ci, którzy tak uważają?
Raczej nie zgodziłbym się z takim postawieniem sprawy. Oczywiście każde wybory mają swoje znaczenie. Wybory do samorządu terytorialnego są ważne dla społeczności lokalnych, krajowe są ważne z innych względów, chociażby z punktu widzenia prowadzenia polityki zagranicznej. Natomiast wybory europejskie są również niezwykłe ważne, ponieważ musimy pamiętać o tym, że duża część dorobku legislacyjnego obowiązującego w krajach członkowskich, także w Polsce, wypracowana jest na szczeblu Unii Europejskiej, czyli z udziałem Parlamentu Europejskiego i Rady Unii.
Czy większość z nas ma tego świadomość?
Wydaje mi się, że niekoniecznie. Świadczą o tym też dość słabe wyniki, jeśli chodzi o frekwencję wyborczą, ale trzeba podkreślić, że właśnie znaczna część tego, co wpływa na nasze życie, znaczna część prawa krajowego, to jest po prostu prawo Unii Europejskiej. Natomiast warto zwrócić uwagę na niską frekwencję, przynajmniej w pierwszych trzech edycjach wyborów od 2004 roku w Polsce. To było pomiędzy 20–25 proc., natomiast duży skok frekwencyjny nastąpił w ostatnim – 45 procent. Prawdopodobnie był to rezultat polaryzacji społecznej, jaka nastąpiła w naszym kraju, ale nie tylko. Być może wzrasta ta świadomość spraw europejskich.
A gdyby ktoś na ulicy Pana Profesora zapytał: o czym ja decyduję w tych wyborach, na co mam wpływ? To co by Pan temu zwykłemu śmiertelnikowi odpowiedział?
Parlament Europejski wraz z Radą Unii - to są dwa organy legislacyjne tworzące prawo Unii Europejskiej - decyduje o różnych kwestiach, nie decyduje o takich szczególnie istotnych z punktu widzenia suwerenności, takich jak wspólna polityka zagraniczna i bezpieczeństwo. Natomiast decyduje o całym szeregu różnych kwestii, na przykład związanych z polityką regionalną, konkurencji, wspólną polityką handlową i całym szeregiem innych spraw. Takie spektakularne przykłady często wybrzmiewające w przestrzeni publicznej to sprawa darmowego roamingu w Unii Europejskiej.
Całej „Rozmowy Dnia” można wysłuchać poniżej.
Zobacz także

Kwiatkowski w Toruniu, Gawkowski w Bydgoszczy liderami list Lewicy
2019-08-13, 10:10W nocy z poniedziałku na wtorek zakończono akceptowanie czołówek list wyborczych Lewicy do Sejmu przez tworzące je: SLD, Wiosnę i Razem. Włodzimierz Czarzasty ma być „jedynką” w Sosnowcu; na listach znajdą się też, m.in. Robert… Czytaj dalej »

Paweł Skutecki bierze rozbrat z Kukiz'15. Przez mariaż z PSL
2019-08-09, 10:57Bydgoski poseł Paweł Skutecki odchodzi z klubu Kukiz'15. Zapowiedział, że jeszcze dziś złoży rezygnację. Jak mówi nie po drodze mu z Polskim Stronnictwem Ludowym, z którym Kukiz'15 wystartuje wspólnie w jesiennych wyborach parl… Czytaj dalej »

Koniec z SLD, teraz Inicjatywa Polska. „Nie chodzi o lepsze miejsce na liście"
2019-08-05, 18:05Ireneusz Nitkiewicz wystartuje w wyborach parlamentarnych z ramienia Inicjatywy Polska - ogłosił w poniedziałek. Czytaj dalej »

Nieoficjalnie: SLD chce zmienić nazwę na Lewica. Kompromis w ramach koalicji
2019-08-04, 12:27Liderzy Sojuszu Lewicy Demokratycznej chcą zmienić nazwę partii na Lewica - dowiedziała się nieoficjalnie PAP. Powodem jest obawa przed startem w najbliższych wyborach w formule koalicji, a jednocześnie niechęć partnerów SLD - Lewicy… Czytaj dalej »

Koalicja Obywatelska zaprezentowała „jedynki” list wyborczych do Sejmu; w regionie Brejza i Lenz
2019-07-30, 23:34Dziennikarz sportowy Tomasz Zimoch, b. szef MSZ Bartłomiej Sienkiewicz, b. wiceszef MSZ Paweł Kowal, prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc, pediatra dr Riad Haidar - to niektóre niespodzianki zaprezentowanych we wtorek „jedynek” list wyborczych… Czytaj dalej »

Wybory do samorządu rolniczego wg nowych zasad
2019-07-28, 19:31W 43 gminach na 144 w naszym województwie odbyły wybory do Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej, obligatoryjnego samorządu zawodowego rolników. Czytaj dalej »

Poseł Olszewski o braku biura programu „Czyste powietrze” w Bydgoszczy: To zemsta za wynik wyborów
2019-07-26, 13:55Bydgoszcz jest pomijana przy tworzeniu terenowych biur udzielających informacji na temat rządowego programu „Czyste Powietrze” - twierdzi Paweł Olszewski. Zdaniem posła Platformy Obywatelskiej to odwet rządu za podwójną porażkę… Czytaj dalej »

Zieloni walczą o zieleń w Bydgoszczy. Czy konieczne są tak duże wycinki drzew? [wideo]
2019-07-26, 11:48Członkowie partii Zieloni napisali do prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego, w którym pytają o politykę dotyczącą zieleni w mieście. Działacze nie zgadzają się na masowe wycinki drzew, jak na przykład na Kapuściskach. Dlatego… Czytaj dalej »

Lewica idzie razem: Wiosna, SLD i Partia Razem na jednej liście
2019-07-23, 18:45Regionalni przedstawiciele Wiosny, SLD i Partii Razem spotkali się na pl. Wolności w Bydgoszczy. Te trzy ugrupowania zamierzają wspólnie wystartować w wyborach parlamentarnych. Członkowie bloku lewicowego zaprezentowali się podczas… Czytaj dalej »

Polityka lekowa w Polsce jest chora. Opozycja chce ten system uleczyć. Jak?
2019-07-23, 14:00O realne rozwiązanie problemu z dostępnością leków w aptekach apeluje Koalicja Obywatelska. Poseł PO Arkadiusz Myrcha, po wyjściu z jednej z aptek na toruńskiej starówce ujawnił, że z listy z trzynastu najczęściej poszukiwanych… Czytaj dalej »