Politolog: Eurowybory są ważne. Znaczna część prawa krajowego to prawo UE [Rozmowa Dnia]
– Nie do końca zdajemy sobie sprawę, jak istotny wpływ ma Parlament Europejski, legislacja UE, na nasze życie, postrzegamy też PE, Brukselę, jako coś odległego – tutaj doszukiwałbym się przyczyn – mówi o niskiej frekwencji w eurowyborach w poprzednich latach dr hab. Michał Kosman z Wydziału Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Maciej Wilkowski: Panie Profesorze, „te wybory nie są ważne, ważniejsze są nasze – parlamentarne i samorządowe”. Czy mają rację ci, którzy tak uważają?
Raczej nie zgodziłbym się z takim postawieniem sprawy. Oczywiście każde wybory mają swoje znaczenie. Wybory do samorządu terytorialnego są ważne dla społeczności lokalnych, krajowe są ważne z innych względów, chociażby z punktu widzenia prowadzenia polityki zagranicznej. Natomiast wybory europejskie są również niezwykłe ważne, ponieważ musimy pamiętać o tym, że duża część dorobku legislacyjnego obowiązującego w krajach członkowskich, także w Polsce, wypracowana jest na szczeblu Unii Europejskiej, czyli z udziałem Parlamentu Europejskiego i Rady Unii.
Czy większość z nas ma tego świadomość?
Wydaje mi się, że niekoniecznie. Świadczą o tym też dość słabe wyniki, jeśli chodzi o frekwencję wyborczą, ale trzeba podkreślić, że właśnie znaczna część tego, co wpływa na nasze życie, znaczna część prawa krajowego, to jest po prostu prawo Unii Europejskiej. Natomiast warto zwrócić uwagę na niską frekwencję, przynajmniej w pierwszych trzech edycjach wyborów od 2004 roku w Polsce. To było pomiędzy 20–25 proc., natomiast duży skok frekwencyjny nastąpił w ostatnim – 45 procent. Prawdopodobnie był to rezultat polaryzacji społecznej, jaka nastąpiła w naszym kraju, ale nie tylko. Być może wzrasta ta świadomość spraw europejskich.
A gdyby ktoś na ulicy Pana Profesora zapytał: o czym ja decyduję w tych wyborach, na co mam wpływ? To co by Pan temu zwykłemu śmiertelnikowi odpowiedział?
Parlament Europejski wraz z Radą Unii - to są dwa organy legislacyjne tworzące prawo Unii Europejskiej - decyduje o różnych kwestiach, nie decyduje o takich szczególnie istotnych z punktu widzenia suwerenności, takich jak wspólna polityka zagraniczna i bezpieczeństwo. Natomiast decyduje o całym szeregu różnych kwestii, na przykład związanych z polityką regionalną, konkurencji, wspólną polityką handlową i całym szeregiem innych spraw. Takie spektakularne przykłady często wybrzmiewające w przestrzeni publicznej to sprawa darmowego roamingu w Unii Europejskiej.
Całej „Rozmowy Dnia” można wysłuchać poniżej.
Zobacz także

Krzysztof Czabański: Dołożę starań, by powstała obwodnica Brześcia Kujawskiego
2019-09-21, 12:32Poseł Prawa i Sprawiedliwości i kandydat tego ugrupowania do Sejmu w okręgu toruńsko - włocławskim Krzysztof Czabański zapowiedział, że dołoży wszelkich starań, by powstała obwodnica Brześcia Kujawskiego. Czytaj dalej »

Skąd rząd PiS ma pieniądze? Odpowiadał w Inowrocławiu Ireneusz Stachowiak
2019-09-20, 23:10- Osiem lat rządów Platformy Obywatelskiej to było funkcjonowanie państwa teoretycznego - mówił podczas wyborczej konferencji Ireneusz Stachowiak, „ósemka” na liście Prawa i Sprawiedliwości do parlamentu z okręgu bydgoskiego. Czytaj dalej »

Konfederacja o służbie zdrowia. Co uleczy system? Może kredyt specjalizacyjny?
2019-09-20, 19:08Podwojenie liczby lekarzy i pielęgniarek, a przez to skrócenie kolejek do specjalistów, to najważniejszy punkt programu, który chce realizować Konfederacja. Kandydat tego ugrupowania z listy warszawskiej, Paweł Skutecki, były poseł… Czytaj dalej »

Kandydaci PiS chcą rozmawiać z ludźmi. O Polsce, nie o Białorusi...
2019-09-20, 16:00- Bo Polska to nie Białoruś - tłumaczył na przedwyborczym spotkaniu w Toruniu kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Senatu Zbigniew Rasielewski. Głos zabrał także Mariusz Kałużny, startujący z list tej partii do Sejmu. Wezwał Tomasza… Czytaj dalej »

Czabański oburza się na pogardę wobec chorych umysłowo.
2019-09-20, 06:53Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański uważa, że akcja „Nie świruj. Idź na wybory” jest pogardą wobec osób chorych i niepełnosprawnych. Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2019-09-20, 06:00Dlaczego postanowili połączyć swoje siły z ugrupowaniem Kukiz'15? Jak na niespełna miesiąc przed wyborami oceniają swoje wyborcze szanse i czy pokładają nadzieje w wyborze Polaka na unijnego komisarza do spraw rolnictwa? Na te m.in… Czytaj dalej »

Prezes PiS w Bydgoszczy: nasze zapowiedzi zostały spełnione, uzyskaliśmy wiarygodność
2019-09-19, 20:35Nasze zapowiedzi zostały spełnione i to nie tylko te, które składaliśmy przed wyborami; uzyskaliśmy w ten sposób to, co jest fundamentem demokracji - wiarygodność - mówił prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński podczas… Czytaj dalej »

Liderzy Koalicji Polskiej na konwencji w Bydgoszczy
2019-09-19, 18:45Polska lepszych szans jest możliwa, jest nie jutro i pojutrze, ale jest możliwa dziś, tu i teraz - powiedział Bydgoszczy prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Podkreślił, że Koalicję Polską łączy Polska, a ona łączy Polakó… Czytaj dalej »

Kandydat Konfederacji chce gwarancji 50 proc. udziału polskich produktów w supermarketach
2019-09-19, 18:20Polska jak Rumunia, przynajmniej dla rolników. Rumuńskie rozwiązania ma w planach Leszek Posłuszny, kandydat na senatora w okręgu bydgoskim z listy Konfederacji Wolność i Niepodległość. Czytaj dalej »

Poseł Stasiński o sytuacji Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 w Bydgoszczy
2019-09-19, 17:20Rząd nie wspiera Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 w Bydgoszczy - twierdzi Michał Stasiński, poseł Platformy Obywatelskiej. Czytaj dalej »