Politolog: Eurowybory są ważne. Znaczna część prawa krajowego to prawo UE [Rozmowa Dnia]
– Nie do końca zdajemy sobie sprawę, jak istotny wpływ ma Parlament Europejski, legislacja UE, na nasze życie, postrzegamy też PE, Brukselę, jako coś odległego – tutaj doszukiwałbym się przyczyn – mówi o niskiej frekwencji w eurowyborach w poprzednich latach dr hab. Michał Kosman z Wydziału Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Maciej Wilkowski: Panie Profesorze, „te wybory nie są ważne, ważniejsze są nasze – parlamentarne i samorządowe”. Czy mają rację ci, którzy tak uważają?
Raczej nie zgodziłbym się z takim postawieniem sprawy. Oczywiście każde wybory mają swoje znaczenie. Wybory do samorządu terytorialnego są ważne dla społeczności lokalnych, krajowe są ważne z innych względów, chociażby z punktu widzenia prowadzenia polityki zagranicznej. Natomiast wybory europejskie są również niezwykłe ważne, ponieważ musimy pamiętać o tym, że duża część dorobku legislacyjnego obowiązującego w krajach członkowskich, także w Polsce, wypracowana jest na szczeblu Unii Europejskiej, czyli z udziałem Parlamentu Europejskiego i Rady Unii.
Czy większość z nas ma tego świadomość?
Wydaje mi się, że niekoniecznie. Świadczą o tym też dość słabe wyniki, jeśli chodzi o frekwencję wyborczą, ale trzeba podkreślić, że właśnie znaczna część tego, co wpływa na nasze życie, znaczna część prawa krajowego, to jest po prostu prawo Unii Europejskiej. Natomiast warto zwrócić uwagę na niską frekwencję, przynajmniej w pierwszych trzech edycjach wyborów od 2004 roku w Polsce. To było pomiędzy 20–25 proc., natomiast duży skok frekwencyjny nastąpił w ostatnim – 45 procent. Prawdopodobnie był to rezultat polaryzacji społecznej, jaka nastąpiła w naszym kraju, ale nie tylko. Być może wzrasta ta świadomość spraw europejskich.
A gdyby ktoś na ulicy Pana Profesora zapytał: o czym ja decyduję w tych wyborach, na co mam wpływ? To co by Pan temu zwykłemu śmiertelnikowi odpowiedział?
Parlament Europejski wraz z Radą Unii - to są dwa organy legislacyjne tworzące prawo Unii Europejskiej - decyduje o różnych kwestiach, nie decyduje o takich szczególnie istotnych z punktu widzenia suwerenności, takich jak wspólna polityka zagraniczna i bezpieczeństwo. Natomiast decyduje o całym szeregu różnych kwestii, na przykład związanych z polityką regionalną, konkurencji, wspólną polityką handlową i całym szeregiem innych spraw. Takie spektakularne przykłady często wybrzmiewające w przestrzeni publicznej to sprawa darmowego roamingu w Unii Europejskiej.
Całej „Rozmowy Dnia” można wysłuchać poniżej.
Zobacz także

Głosowanie w szpitalach. Urna zostaje dostarczona do sali chorych
2019-10-13, 15:11Pacjenci w szpitalach mogą wziąć udział w wyborach parlamentarnych. Umożliwia im to Kodeks Wyborczy. Czytaj dalej »

PKW: frekwencja w wyborach parlamentarnych na godz. 12 wyniosła 18,14 proc. [wideo]
2019-10-13, 14:04Cztery lata temu w wyborach do Parlamentu frekwencja na godz. 12 wyniosła 16,47 proc. Czytaj dalej »

PKW: głosowanie rozpoczęło się bez przeszkód; 64 incydenty z naruszeniem ciszy wyborczej [wideo]
2019-10-13, 13:29Głosowanie w wyborach parlamentarnych rozpoczęło się o godz. 7 bez przeszkód; Państwowa Komisja Wyborcza odnotowała do godz. 6 rano w niedzielę 64 incydenty w związku z naruszeniem ciszy wyborczej - poinformował w niedzielę na konferencji… Czytaj dalej »

Trwa głosowanie w wyborach parlamentarnych
2019-10-13, 07:25W niedzielę o godz. 7 rano rozpoczęło się głosowanie w wyborach parlamentarnych, w których wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów. Do zakończenia głosowania o godz. 21 trwa cisza wyborcza. Czytaj dalej »

PKW: do lokalu wyborczego należy przynieść dokument ze zdjęciem
2019-10-13, 06:30Aby zagłosować w niedzielnych wyborach parlamentarnych, do lokalu wyborczego należy przynieść dokument ze zdjęciem; wyborca otrzyma dwie karty do głosowania - jedną w wyborach do Sejmu, drugą do Senatu; na każdej można postawić… Czytaj dalej »

„To były dobre cztery lata” - mówili politycy PiS podczas podsumowania kampanii
2019-10-11, 23:11Dziesiątki spotkań, uściśniętych rąk i rozmów z wyborcami. Bydgoscy politycy Prawa i Sprawiedliwości podsumowali kończącą się dziś kampanię wyborczą. Czytaj dalej »

Patryk Jaki wsparł polityków z Bydgoszczy i Torunia
2019-10-11, 22:21Do głosowania na Mariusza Kałużnego zachęcał w Toruniu europoseł PiS Patryk Jaki. Wymieniał też dokonania swojej partii. Czytaj dalej »

Trzy pokolenia Lewicy kończą kampanię. Podsumowanie w Bydgoszczy
2019-10-11, 21:19Kandydaci Lewicy po raz ostatni objeżdżają okręg numer 4. W Bydgoszczy zorganizowali konferencję na Wyspie Młyńskiej. Czytaj dalej »

Konfederacja podsumowuje kampanię i.... zna wyniki wyborów!
2019-10-11, 20:23Kampania wyborcza już na finiszu - partie przypominają swoje programy i podsumowują swoje działania. Czytaj dalej »

Zieloni na finiszu kampanii o skażeniu po Zachemie
2019-10-11, 18:23W ostatnim dniu kampanii do tematu skażeń pozachemowskich w Bydgoszczy - po raz kolejny - nawiązał Piotr Malich, kandydat partii Zieloni do Sejmu. Jak mówił, to temat ważny nie tylko dla mieszkańców bydgoskiego Łęgnowa, ale dla… Czytaj dalej »