Politolog: Eurowybory są ważne. Znaczna część prawa krajowego to prawo UE [Rozmowa Dnia]
– Nie do końca zdajemy sobie sprawę, jak istotny wpływ ma Parlament Europejski, legislacja UE, na nasze życie, postrzegamy też PE, Brukselę, jako coś odległego – tutaj doszukiwałbym się przyczyn – mówi o niskiej frekwencji w eurowyborach w poprzednich latach dr hab. Michał Kosman z Wydziału Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Maciej Wilkowski: Panie Profesorze, „te wybory nie są ważne, ważniejsze są nasze – parlamentarne i samorządowe”. Czy mają rację ci, którzy tak uważają?
Raczej nie zgodziłbym się z takim postawieniem sprawy. Oczywiście każde wybory mają swoje znaczenie. Wybory do samorządu terytorialnego są ważne dla społeczności lokalnych, krajowe są ważne z innych względów, chociażby z punktu widzenia prowadzenia polityki zagranicznej. Natomiast wybory europejskie są również niezwykłe ważne, ponieważ musimy pamiętać o tym, że duża część dorobku legislacyjnego obowiązującego w krajach członkowskich, także w Polsce, wypracowana jest na szczeblu Unii Europejskiej, czyli z udziałem Parlamentu Europejskiego i Rady Unii.
Czy większość z nas ma tego świadomość?
Wydaje mi się, że niekoniecznie. Świadczą o tym też dość słabe wyniki, jeśli chodzi o frekwencję wyborczą, ale trzeba podkreślić, że właśnie znaczna część tego, co wpływa na nasze życie, znaczna część prawa krajowego, to jest po prostu prawo Unii Europejskiej. Natomiast warto zwrócić uwagę na niską frekwencję, przynajmniej w pierwszych trzech edycjach wyborów od 2004 roku w Polsce. To było pomiędzy 20–25 proc., natomiast duży skok frekwencyjny nastąpił w ostatnim – 45 procent. Prawdopodobnie był to rezultat polaryzacji społecznej, jaka nastąpiła w naszym kraju, ale nie tylko. Być może wzrasta ta świadomość spraw europejskich.
A gdyby ktoś na ulicy Pana Profesora zapytał: o czym ja decyduję w tych wyborach, na co mam wpływ? To co by Pan temu zwykłemu śmiertelnikowi odpowiedział?
Parlament Europejski wraz z Radą Unii - to są dwa organy legislacyjne tworzące prawo Unii Europejskiej - decyduje o różnych kwestiach, nie decyduje o takich szczególnie istotnych z punktu widzenia suwerenności, takich jak wspólna polityka zagraniczna i bezpieczeństwo. Natomiast decyduje o całym szeregu różnych kwestii, na przykład związanych z polityką regionalną, konkurencji, wspólną polityką handlową i całym szeregiem innych spraw. Takie spektakularne przykłady często wybrzmiewające w przestrzeni publicznej to sprawa darmowego roamingu w Unii Europejskiej.
Całej „Rozmowy Dnia” można wysłuchać poniżej.
Zobacz także

Magdalena Biejat do młodych w Bydgoszczy: Głosujcie z myślą o zmianie na lepsze!
2025-05-08, 21:30Bydgoszcz była kolejnym przystankiem na trasie kampanii wyborczej Magdaleny Biejat. Kandydatka na prezydenta z ramienia Nowej Lewicy, spotkała się na Wyspie Młyńskiej z - głównie młodymi - mieszkańcami. Czytaj dalej »

Szymon Hołownia w Ciechocinku: Film z morderstwa na UW lata po sieci, a państwo jest bezbronne
2025-05-08, 18:31Kandydat Trzeciej Drogi na prezydenta Szymon Hołownia mówił w czwartek w Ciechocinku, że jest zszokowany bezbronnością państwa polskiego. - Film z morderstwa na Uniwersytecie Warszawskim można oglądać w sieci, a administracyjnie… Czytaj dalej »

Prof. Przemysław Czarnek namawiał w Toruniu do głosowania na Karola Nawrockiego
2025-05-07, 21:30- Trzeba Polskę odbić z rąk ludzi, którzy urządzili sobie w Warszawie dziką reprywatyzację - powiedział na spotkania Ruchu Kontroli Wyborów w Toruniu prof. Przemysław Czarnek. Czytaj dalej »

Prezes PiS mówi o „wielkim oszustwie". cel: zaszkodzenie Karolowi Nawrockiemu
2025-05-07, 11:33Jarosław Kaczyński komentuje sprawę nieruchomości, którą prezes IPN nabył od starszego mężczyzny. Lider Zjednoczonej Prawicy przekonuje, że kandydat PiS na prezydenta nie poświadczył nieprawdy w sprawie swoich mieszkań. W jego… Czytaj dalej »

Niemiecki Bundestag wybrał w drugim podejściu kanclerza. To Friedrich Merz
2025-05-06, 16:59Niemiecki parlament wybrał we wtorek, w drugim podejściu chadeka Friedricha Merza na kanclerza. Kandydata trójpartyjnej koalicji CDU, CSU i SPD w tajnym głosowaniu poparło 325 posłów - poinformowała przewodnicząca Bundestagu Julia… Czytaj dalej »

Sławomir Mentzen w Rypinie: Uszczelnię granice, nie pozwolę na masowe migracje do Polski
2025-05-03, 20:24Kandydat Konfederacji na prezydenta Sławomir Mentzen, zapewnił podczas wiecu w Rypinie, że będzie dbał o polskie interesy, a nie o zagraniczne. Podkreślił, że do Europy napływają setki tysięcy imigrantów, którzy powodują radyklany… Czytaj dalej »

Rafał Trzaskowski w Toruniu: Pod biało-czerwoną flagą zmieścimy się wszyscy
2025-04-29, 18:39Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta przyjechał na spotkanie wyborcze w Toruniu z flagą Polski, którą jego kontrkandydat Karol Nawrocki zostawił w telewizyjnym studiu po debacie w Końskich. Czytaj dalej »

Pierwsza debata z udziałem wszystkich kandydatów. Padały kontrowersyjne wypowiedzi
2025-04-28, 23:18Prawo aborcyjne, polityka mieszkaniowa, migracja i obronność to niektóre z tematów debaty „Super Expressu', pierwszej z udziałem wszystkich kandydatów na prezydenta. Dyskusje przyćmiły kontrowersyjne wypowiedzi Grzegorza Brauna i… Czytaj dalej »

Kolejna debata prezydencka. Tym razem kandydatów przepyta w Warszawie „Super Express"
2025-04-28, 17:39Wszystkich trzynastu kandydatów w zbliżających się wyborach prezydenckich zapowiedziało udział w kolejnej debacie przedwyborczej, tym razem organizowanej w Warszawie przez „Super Express”. Rozpocznie się w poniedziałek, o godz… Czytaj dalej »

Rafał Trzaskowski: Potrzebujemy prezydenta z woli narodu, który będzie łączył, a nie dzielił
2025-04-27, 21:04Polska potrzebuje prezydenta z woli narodu, takiego, który będzie łączył, nie dzielił - mówił na niedzielnym wiecu w Poznaniu kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Rafał Trzaskowski. Zapewniał, że jest „kandydatem obywatelskim”… Czytaj dalej »