Minister Gawkowski w regionie. Proponuje Europejską Kartę Seniora i apeluje ws. cyberbezpieczeństwa
O bezpieczeństwie cybernetycznym mówił w niedzielę w Bydgoszczy wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Był także w Inowrocławiu, który, jak mówi, jest stolicą wypoczynku polskich seniorów – właśnie tam przedstawił propozycję Lewicy, Europejską Kartę Seniora.
Na konferencji prasowej Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewica Gawkowski przestrzegał, że na dwa tygodnie przed wyborami do Europarlamentu należy się spodziewać coraz większej liczby ataków.
Urządzenia służbowe powinny być wolne od niebezpiecznych aplikacji
– Europejski kurs na bezpieczeństwo to jeden z tematów przewodnich kampanii Lewicy do Parlamentu – mówił. – I tutaj, z Bydgoszczy chciałem zaapelować, żeby ta czujność dotycząca cyberbezpieczeństwa rosła, żeby ta świadomość rosła. My musimy mieć świadomość, że poprzez proste rzeczy socjotechniczne – na przykład pendrive’a znalezionego przed jednostką samorządu terytorialnego – możemy wprowadzić różnego rodzaju zagrożenia, które będą kosztowały urząd zablokowanie serwerów czy kradzież danych.
– Musimy mieć również świadomość, że nasze urządzenia służbowe powinny być wolne od aplikacji, które mogą nam próbować ściągnąć dane, wykorzystać dane przeciwko administracji, musimy mieć świadomość, że infrastruktura krytyczna to odpowiedzialność za to, jaką mam wodę i czy ta woda w ogóle jest, to odpowiedzialność za energetykę, za różnego rodzaju pola, które codziennie towarzyszą naszemu życiu – wskazał. Wicepremier Gawkowski mówił też o potrzebie stworzenia „europejskiej wspólnej tarczy cybernetycznej” oraz, że Unia Europejska powinna przeznaczać jeszcze więcej środków na cyberbezpieczeństwo.
W 2022 roku w Polsce odnotowano 40 tys. incydentów w obszarze cybernetycznym. W 2023 było ich 80 tysięcy, a w pierwszym kwartale tego roku będzie ich dwukrotnie więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
Gawkowski został także zapytany o sprawę 27-latka w Inowrocławiu, zmarłego po interwencji policji. Wskazał, że to „tragiczna sytuacja, tragiczna śmierć”, która musi być wyjaśniona. Dodał, że cieszy go szybka reakcja policji - zwolnienie funkcjonariuszy i brak ukrywania faktów.
Lewica chce wprowadzenia Europejskiej Karty SenioraW Inowrocławiu Krzysztof Gawkowski mówił m.in. propozycji adresowanej do seniorów. – W Europie dużo pieniędzy powinno być kierunkowo wskazywane na wsparcie polityki senioralnej. Mówimy o tym z odwagą, Lewica ma dzisiaj śmiałość dzisiaj powiedzieć, że powinniśmy wprowadzić Europejską Kartę Seniora, która będzie dawał seniorom więcej możliwość podróżowania, więcej zniżek na kulturę, na przejazdy – wskazał.
Paweł Kowal, jedynka na liście kandydatów Lewicy do Europarlamentu, mówił w Bydgoszczy, że potrzebna jest głęboka integracja z Unią Europejską, bo państwa narodowe nie są stanie skutecznie odpierać ataki ze strony Rosji. Anna Mackiewicz mówiła z kolei, że od skuteczności Polski w Unii zależy rozwój gmin, powiatów i całego województwa. Wiceliderka listy zachęcała do udziału w wyborach do Europarlamentu i głosowania na Lewicę.
Zobacz także
Największe partie na kampanię mogą wydać w sumie ponad 100 milionów złotych
2023-07-27, 09:28Według zapowiedzi polityków największych polskich ugrupowań jesienna kampania parlamentarna będzie rekordowa pod względem kwot wydanych w celu przekonania do siebie wyborców. W deklaracjach przodują politycy PiS i KO; każde z nich… Czytaj dalej »
„Nie będziemy nikogo oskarżać o to, że jest wrogiem”. Rafał Trzaskowski przyjechał do Torunia
2023-07-26, 18:31Przypilnujmy wyborów, tak zwrócił się do zebranych na Rynku Staromiejskim w Toruniu Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. - Nie ma zgody na język, który dzieli - mówił wiceszef PO. Czytaj dalej »
Poseł Kurzawa: rząd nie potrafi dogadać się z Brukselą, tracą na tym powiat i gminy
2023-07-25, 15:55Przedstawiciele Koalicji Polskiej z naszego regionu są oburzeni tym, w jaki sposób obecny rząd rozdziela pieniądze samorządom. Głos w tej sprawie zabrali w Inowrocławiu - na stacji kolejowej nawiązali tam także do, jak mówią, komunikacyjnego… Czytaj dalej »
Działacze PO zachęcają do pilnowania wyborów parlamentarnych. Apelują do mieszkańców
2023-07-25, 14:46Platforma Obywatelska rozpoczęła w regionie akcję „Pilnuję wyborów”. Działacze PO zaapelowali do mieszkańców o zgłaszanie wszelkich nadużyć, jakich ich zdaniem w czasie kampanii mogą się dopuszczać politycy Zjednoczonej … Czytaj dalej »
Lewica zaczyna układać listy kandydatów do Sejmu. Kto będzie na czele w kujawsko-pomorskim?
2023-07-25, 10:35Nowa Lewica rozpoczęła układanie list kandydatów do Sejmu w województwach. Jak wygląda ten proces w naszym regionie? Czytaj dalej »
Robert Kwiatkowski: Bardziej wierzę w rząd techniczny, niż w koalicję PO z Konfederacją [Rozmowa dnia]
2023-07-25, 09:50- Nie wierzę w koalicję Platformy Obywatelskiej z Konfederacją, bo to jest formacja prawicowa, ale być może byłby możliwy rząd techniczny tworzony z tym ugrupowaniem, mający na celu odebranie władzy Prawu i Sprawiedliwości - mówił… Czytaj dalej »
Centroprawicowa Partia Ludowa wygrała wybory parlamentarne w Hiszpanii
2023-07-24, 08:35W niedzielnych wyborach w Hiszpanii zwyciężyła pozostająca dotychczas w opozycji Partia Ludowa (PP) - wynika z danych państwowej komisji wyborczej po przeliczeniu wszystkich oddanych głosów. Ugrupowanie zdobyły 136 mandatów w 350-osobowym… Czytaj dalej »
Młoda Polska zawiązała współpracę z Koalicją Polską. „To partia, która dba o młodych”
2023-07-21, 18:57Młoda Polska dołącza do Koalicji Polskiej. W piątek (21 lipca) przedstawiciele Stowarzyszenia Jana Strzeżka z naszego regionu pojawili się na wspólnej konferencji z posłem PSL Dariuszem Kurzawą. Czytaj dalej »
Lewica apeluje o realizację projektu renty wdowiej. Chce poparcia od wojewody
2023-07-21, 10:34- Renta wdowia, którą proponuje Lewica, powinna wejść w życie jak najszybciej, tymczasem rząd zwleka z uchwaleniem zmian korzystnych dla wdów i wdowców - mówili w Bydgoszczy działacze Lewicy. Zapowiedzieli, że złożą wniosek do… Czytaj dalej »
Marcin Sypniewski „jedynką” na liście Konfederacji. „Chcę, żeby podatki były niskie i proste”
2023-07-20, 20:01Konfederacja przygotowała już całą listę wyborczą - 24 kandydatów na posłów i 2 na senatorów w naszym regionie. W czwartek (19 lipca) w Bydgoszczy zaprezentowało się trzech kandydatów do parlamentu. Czytaj dalej »