Minister Gawkowski w regionie. Proponuje Europejską Kartę Seniora i apeluje ws. cyberbezpieczeństwa
O bezpieczeństwie cybernetycznym mówił w niedzielę w Bydgoszczy wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Był także w Inowrocławiu, który, jak mówi, jest stolicą wypoczynku polskich seniorów – właśnie tam przedstawił propozycję Lewicy, Europejską Kartę Seniora.
Na konferencji prasowej Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewica Gawkowski przestrzegał, że na dwa tygodnie przed wyborami do Europarlamentu należy się spodziewać coraz większej liczby ataków.
Urządzenia służbowe powinny być wolne od niebezpiecznych aplikacji
– Europejski kurs na bezpieczeństwo to jeden z tematów przewodnich kampanii Lewicy do Parlamentu – mówił. – I tutaj, z Bydgoszczy chciałem zaapelować, żeby ta czujność dotycząca cyberbezpieczeństwa rosła, żeby ta świadomość rosła. My musimy mieć świadomość, że poprzez proste rzeczy socjotechniczne – na przykład pendrive’a znalezionego przed jednostką samorządu terytorialnego – możemy wprowadzić różnego rodzaju zagrożenia, które będą kosztowały urząd zablokowanie serwerów czy kradzież danych.
– Musimy mieć również świadomość, że nasze urządzenia służbowe powinny być wolne od aplikacji, które mogą nam próbować ściągnąć dane, wykorzystać dane przeciwko administracji, musimy mieć świadomość, że infrastruktura krytyczna to odpowiedzialność za to, jaką mam wodę i czy ta woda w ogóle jest, to odpowiedzialność za energetykę, za różnego rodzaju pola, które codziennie towarzyszą naszemu życiu – wskazał. Wicepremier Gawkowski mówił też o potrzebie stworzenia „europejskiej wspólnej tarczy cybernetycznej” oraz, że Unia Europejska powinna przeznaczać jeszcze więcej środków na cyberbezpieczeństwo.
W 2022 roku w Polsce odnotowano 40 tys. incydentów w obszarze cybernetycznym. W 2023 było ich 80 tysięcy, a w pierwszym kwartale tego roku będzie ich dwukrotnie więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
Gawkowski został także zapytany o sprawę 27-latka w Inowrocławiu, zmarłego po interwencji policji. Wskazał, że to „tragiczna sytuacja, tragiczna śmierć”, która musi być wyjaśniona. Dodał, że cieszy go szybka reakcja policji - zwolnienie funkcjonariuszy i brak ukrywania faktów.
Lewica chce wprowadzenia Europejskiej Karty SenioraW Inowrocławiu Krzysztof Gawkowski mówił m.in. propozycji adresowanej do seniorów. – W Europie dużo pieniędzy powinno być kierunkowo wskazywane na wsparcie polityki senioralnej. Mówimy o tym z odwagą, Lewica ma dzisiaj śmiałość dzisiaj powiedzieć, że powinniśmy wprowadzić Europejską Kartę Seniora, która będzie dawał seniorom więcej możliwość podróżowania, więcej zniżek na kulturę, na przejazdy – wskazał.
Paweł Kowal, jedynka na liście kandydatów Lewicy do Europarlamentu, mówił w Bydgoszczy, że potrzebna jest głęboka integracja z Unią Europejską, bo państwa narodowe nie są stanie skutecznie odpierać ataki ze strony Rosji. Anna Mackiewicz mówiła z kolei, że od skuteczności Polski w Unii zależy rozwój gmin, powiatów i całego województwa. Wiceliderka listy zachęcała do udziału w wyborach do Europarlamentu i głosowania na Lewicę.
Zobacz także

Ministerstwo Zdrowia: Zgłoszenie programu dot. szpitala Jurasza odbędzie się w październiku
2023-09-25, 20:35Na poniedziałkowej konferencji prasowej poseł na Sejm, Jan Szopiński z Lewicy zwrócił uwagę na planową budowę budynku pediatrii przy szpitalu im. Jurasza w Bydgoszczy. Zdaniem parlamentarzysty do miasta nie trafiła ani złotówka… Czytaj dalej »

Jarosław Wenderlich: Na gazetę „Jak rząd traktuje naszą Bydgoszcz” wydawane są publiczne pieniądze
2023-09-25, 15:35Bydgoscy radni Prawa i Sprawiedliwości zwracali uwagę na zbędne - ich zdaniem - wydatki miasta. Kandydujący do Sejmu szef klubu PiS w radzie, Jarosław Wenderlich zapowiedział zwrócenie się do gospodarzy miasta o ich wyjaśnienie. Czytaj dalej »

Poseł Szopiński: Gdzie są obiecane pieniądze dla bydgoskiego szpitala im. Jurasza?
2023-09-25, 14:46Poseł Jan Szopiński pyta, na jakim etapie jest budowa nowego budynku pediatrii, planowanego przy szpitalu im. Jurasza w Bydgoszczy. Czytaj dalej »

Paweł Szrot: Obrona Polski na linii Wisły oznaczałaby, że Bydgoszcz czekałby los Mariupola
2023-09-25, 10:16- Zgodnie z planami z 2011 roku obrony Polski na linii Wisły miasta, miasteczka i wsie m.in. we wschodniej, ale także centralnej Polsce czekałby los ukraińskiej Buczy. Byłyby to absolutne zniszczenia, ciężkie walki miejskie i wielkie… Czytaj dalej »

Zbigniew Ziobro: Jeśli wygramy wybory, zmusimy UE do wypłaty środków z KPO [Rozmowa dnia]
2023-09-25, 09:31- Polska ma możliwość wymuszenia na Unii Europejskiej wypłaty należnych środków z Krajowego Planu Odbudowy i zrobi to po wyborach, jeśli Zjednoczona Prawice je wygra — uważa Zbigniew Ziobro — minister sprawiedliwości, który… Czytaj dalej »

Piotr Malich chce utworzenia nowych parków narodowych. Podpisał się pod „Manifestem leśnym”
2023-09-24, 16:53Większa decyzyjność Polaków w zarządzaniu lasami i wyłączenie z gospodarki leśnej 20 proc. terenów leśnych - między innymi tego domaga się Piotr Malich, kandydat do Sejmu z listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu nr 4. W Bydgoszczy… Czytaj dalej »

Zbigniew Ziobro w Inowrocławiu: Polska jest dzisiaj szczególnie atakowana
2023-09-24, 15:15- Rząd realizuje stanowczą politykę obrony polskich granic - powiedział w Inowrocławiu minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. To w tym mieście stacjonują żołnierze, którzy służyli na polsko-białoruskiej granicy, broniąc naszego… Czytaj dalej »

Posłanki KO zachęcają do głosowania 15 października. Akcja „Kobiety na wybory” w regionie
2023-09-24, 13:43- Doskonale wiemy, że to Koalicja Obywatelska zadba najlepiej o bezpieczeństwo kobiet - przekonywały w Toruniu posłanki Barbara Nowacka, Kinga Gajewska i Iwona Hartwich. Nasz region jest kolejnym przystankiem akcji „Kobiety na wybory”… Czytaj dalej »

Minister Schreiber ogłasza: „Razem piszemy historię”. Po konwencji w Bydgoszczy [zdjęcia]
2023-09-23, 19:03- Wybory zdecydują o tym, czy Polska zawróci z drogi, którą dziś idzie, czy będzie ją kontynuowała, czy głos Polski w Europie będzie wybrzmiewał, czy wszyscy na wszystko znowu będą się zgadzali - powiedział w sobotę w Bydgoszczy… Czytaj dalej »

Beata Szydło w regionie: Rząd musi bronić polskich interesów na arenie międzynarodowej
2023-09-23, 17:15- Wybór jest pomiędzy Polską wolną, rozwijającą się, suwerenną, a pomiędzy Polską, która będzie poddana wpływom zewnętrznym - powiedziała w sobotę w Więcborku wiceprezes PiS Beata Szydło. Była premier odwiedziła też … Czytaj dalej »