Druga tura wyborów w 35 miejscach Kujaw i Pomorza. Frekwencja i relacje Polskiego Radia PiK
W naszym regionie wybieranych jest 3 prezydentów, 15 burmistrzów i 17 wójtów. Reporterzy PR PiK odwiedzają komisje wyborcze, rozmawiają z mieszkańcami. Jak dotąd, głosowanie przebiega spokojnie i w ciszy - wyborczej.
PKW podaje: 38,58 proc. - taka była frekwencja w drugiej turze wyborów samorządowych w naszym województwie, na godzinę 17:00. Jest niższa, niż ta w skali kraju, która wynosi 39,43 proc.
Torunianie poszli do urn, żeby wybrać prezydenta. W drugiej turze mierzą się urzędujący prezydent Michał Zaleski i Paweł Gulewski, kandydat Koalicji Obywatelskiej.
Nasz reporter odwiedził jedną z komisji na osiedlu Na Skarpie. - Na razie jest spokojnie - mówi Joanna Wątorowska, zastępca przewodniczącej Komisji Wyborcza numer 13 w Zespole Szkół nr 18 w Toruniu. - Nie ma jakiejś fali uderzeniowej. Przyszło wiele osób starszych.
Przypomnijmy, w pierwszej turze Paweł Gulewski uzyskał 38,28 proc. głosów. Urzędujący prezydent Michał Zaleski o prawie 12 proc. mniej.
Prezydenta miasta wybierają także mieszkańcy Inowrocławia. Rywalizują pełniący funkcję prezydenta Wojciech Piniewski (KKW Koalicja Obywatelska) z 36,29 proc. głosów i Arkadiusz Fajok (KWW Arkadiusza Fajoka Łączy Nas Inowrocław) - z 22,43 głosów. Jak usłyszał nasz reporter, przed godziną 9:00 chętnych do oddania głosu było więcej niż podczas pierwszej tury.
W świetlicy w podbydgoskim Cielu lokal wyborczy jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Członkowie komisji zapewniają, że w razie potrzeby służą pomocą w wejściu do lokalu. Pierwszy wyborca w Cielu czekał na komisję już przed godz. 7.00.
W Komisji Wyborczej nr 53 na włocławskim Zazamczu wybory także przebiegają spokojnie, ale wyborców jest niewielu. Powód podaje wiceprzewodniczący komisji, Tadeusz Brudziński. - Frekwencja nie jest duża dlatego, że jest zimno.
Druga tura wyborów na terenie Krajowego Biura Wyborczego w Bydgoszczy (obejmuje m.in. powiaty bydgoski, nakielski, inowrocławski) przebiega spokojnie. W Gniewkowie doszło do pożaru w budynku obok lokalu wyborczego. Sytuacja została opanowana. Jak usłyszeliśmy w Delegaturze, zdarzenie nie miało wpływu na przebieg wyborów. W innych częściach kraju doszło do kilku incydentów, o czym mówił szef PKW.
- Druga tura wyborów samorządowych przebiega w spokojnej atmosferze, ale zdarzają się incydenty; doszło do 76 przestępstw i wykroczeń - poinformował w niedzielę przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak. Przekazał, że doszło do 76 przestępstw i wykroczeń, w tym 55 wykroczeń. Dotyczą głównie niszczenia plakatów m.in. zaklejania ich logiem konkurencyjnej partii.
II tura wyborów odbywa się w 35 miejscowościach województwo kujawsko-pomorskiego. Wybieranych jest 3 prezydentów, 15 burmistrzów, 17 wójtów.
Wybory prezydenta:
- Toruń
- Włocławek
- Inowrocław
- Chełmża – powiat toruński
- Ciechocinek – powiat aleksandrowski
- gmina Gniewkowo – powiat inowrocławski
- Golub-Dobrzyń – powiat golubsko-dobrzyński
- miasto i gmina Górzno – powiat brodnicki
- gmina Izbica Kujawska – powiat włocławski
- gmina Janikowo – powiat inowrocławski
- gmina Kcynia – powiat nakielski
- miasto i gmina Kowalewo Pomorskie – powiat golubsko-dobrzyński
- Lipno – powiat lipnowski
- miasto i gmina Piotrków Kujawski – powiat radziejowski
- miasto i gmina Radzyń Chełmiński – powiat grudziądzki
- gmina Rypin – powiat rypiński
- gmina Sępólno Krajeńskie – powiat sępoleński
- gmina Solec Kujawski – powiat bydgoski
- gmina Bądkowo – powiat aleksandrowski
- gmina Białe Błota – powiat bydgoski
- gmina Chełmża – powiat toruński
- gmina Dębowa Łąka – powiat wąbrzeski
- gmina Dobrcz – powiat bydgoski
- gmina Dobre – powiat radziejowski
- gmina Gąsawa – powiat żniński
- gmina Inowrocław – powiat inowrocławski
- gmina Lubicz – powiat toruński
- gmina Nowa Wieś Wielka – powiat bydgoski
- gmina Osielsko – powiat bydgoski
- gmina Płużnica – powiat wąbrzeski
- gmina Raciążek – powiat aleksandrowski
- gmina Sadki – powiat nakielski
- gmina Warlubie – powiat świecki
- gmina Zławieś Wielka – powiat toruński
- gmina Złotniki Kujawskie – powiat inowrocławski
Zobacz także

„Rozmowa Dnia": Co możemy załatwić przed wyborami, a na co już jest za późno?
2025-05-12, 09:02O czym warto pamiętać wybierając się na wybory? Co z pacjentami w szpitalach? Kiedy możemy spodziewać się pierwszych wyników? O to w „Rozmowie Dnia' Polskiego Radia PiK Maciej Wilkowski pytał Jacka Kraszewskiego, dyrektora włocławskiej… Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2025-05-12, 06:00O czym warto pamiętać wybierając się na wybory? Co z pacjentami w szpitalach? Kiedy możemy spodziewać się pierwszych wyników? O to w „Rozmowie Dnia' Polskiego Radia PiK Maciej Wilkowski pytał Jacka Kraszewskiego, dyrektora włocławskiej… Czytaj dalej »

Rafał Trzaskowski przyjechał do Bydgoszczy. Pięć kroków w kierunku uczciwej Polski
2025-05-10, 17:44Bydgoszcz była kolejnym przystankiem na kampanijnej trasie Rafała Trzaskowskiego. Podczas wiecu na Starym Rynku kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta dużą część swojego wystąpienia poświęcił pięciu zasadom, które - jego… Czytaj dalej »

Magdalena Biejat do młodych w Bydgoszczy: Głosujcie z myślą o zmianie na lepsze!
2025-05-08, 21:30Bydgoszcz była kolejnym przystankiem na trasie kampanii wyborczej Magdaleny Biejat. Kandydatka na prezydenta z ramienia Nowej Lewicy, spotkała się na Wyspie Młyńskiej z - głównie młodymi - mieszkańcami. Czytaj dalej »

Szymon Hołownia w Ciechocinku: Film z morderstwa na UW lata po sieci, a państwo jest bezbronne
2025-05-08, 18:31Kandydat Trzeciej Drogi na prezydenta Szymon Hołownia mówił w czwartek w Ciechocinku, że jest zszokowany bezbronnością państwa polskiego. - Film z morderstwa na Uniwersytecie Warszawskim można oglądać w sieci, a administracyjnie… Czytaj dalej »

Magdalena Biejat w rozmowie z PR PiK: Spotkania z ludźmi napędzają mnie. Oni wierzą w mój program
2025-05-08, 18:00Za tydzień, o północy rozpocznie się cisza wyborcza. Zakończy się kampania wyborcza przed pierwszą turą wyborów prezydenckich. Samo głosowanie odbędzie się w niedzielę 18 maja. Czytaj dalej »

Prof. Przemysław Czarnek namawiał w Toruniu do głosowania na Karola Nawrockiego
2025-05-07, 21:30- Trzeba Polskę odbić z rąk ludzi, którzy urządzili sobie w Warszawie dziką reprywatyzację - powiedział na spotkania Ruchu Kontroli Wyborów w Toruniu prof. Przemysław Czarnek. Czytaj dalej »

Prezes PiS mówi o „wielkim oszustwie". cel: zaszkodzenie Karolowi Nawrockiemu
2025-05-07, 11:33Jarosław Kaczyński komentuje sprawę nieruchomości, którą prezes IPN nabył od starszego mężczyzny. Lider Zjednoczonej Prawicy przekonuje, że kandydat PiS na prezydenta nie poświadczył nieprawdy w sprawie swoich mieszkań. W jego… Czytaj dalej »

Niemiecki Bundestag wybrał w drugim podejściu kanclerza. To Friedrich Merz
2025-05-06, 16:59Niemiecki parlament wybrał we wtorek, w drugim podejściu chadeka Friedricha Merza na kanclerza. Kandydata trójpartyjnej koalicji CDU, CSU i SPD w tajnym głosowaniu poparło 325 posłów - poinformowała przewodnicząca Bundestagu Julia… Czytaj dalej »

Sławomir Mentzen w Rypinie: Uszczelnię granice, nie pozwolę na masowe migracje do Polski
2025-05-03, 20:24Kandydat Konfederacji na prezydenta Sławomir Mentzen, zapewnił podczas wiecu w Rypinie, że będzie dbał o polskie interesy, a nie o zagraniczne. Podkreślił, że do Europy napływają setki tysięcy imigrantów, którzy powodują radyklany… Czytaj dalej »